Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
28.08.2020 - 10:05
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çekmeköy'de kayıp 27 köpek için araştırma devam ediyor

Çekmeköy Ekşioğlu Mahallesi’nde kaybolan 27 köpek, hayvanseverler tarafından halen aranıyor. Savcılık olayla ilgili inceleme başlattı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Bölgedeki  3 hayvansever tarafından mahalledeki ormanlık alanda bakılan, aralarında yavrularında olduğu köpekler, 24 Temmuz  sonrasında, kayboldu. Besleme yapan Hilal Altuntaş, Kurban Bayram tatili dolayısıyla gittiği memleketinden dönünce, köpeklerin kaybolduğunu farketti. Mahallede bir köpek bile kalmamıştı. Aralarında yavrular da vardı ve  kendiliğinden yer değiştirmeleri söz konusu değildi.

Konunun Çekmeköy Kaymakamlığı'na ulaştırılması üzerine konuyla ilgili soruşturma başlatıldı. Savcılık talimatıyla mahalle sakinlerinin, köpeklerin gömüldüğünü iddia ettiği yerlerde belediye ve ilçe tarım müdürlüğü ekipleri, polis gözetiminde kazı yaptı. Yapılan kazı işleminde eski olduğu değerlendirilen ölü bir köpeğin kalıntılarına rastlandı. Geniş bir bölgede yapılan arama ve kazı çalışmalarından netice alınamayınca kazı çalışmaları sona erdi. Ağaçlık alanda köpeklerden geriye su kapları ve kulübeler kaldığı görüldü.

Arkadaşlarıyla birlikte köpekleri besleyen Hilal Altuntaş, "Biz bu bölgede üç arkadaş olarak beş yıldır besleme yapıyoruz. En son 23 Temmuz'da besleme yaptım. 5 Ağustos'ta geri döndüm. Ne olduysa oldu. 27 köpeğimiz buradan yok oldu. İstanbul'a döndüğümde mahalle arasında bir araştırma yaptım. İki, üç hane bana 'hayvanlar zehirlendi, belediye gelip gömdü' dedi. Dün burada yapılan araştırmada belediyenin böyle bir işlem yapmadığı, kesinlikle kayıtsız gömü işlemi yapmadığı ortaya çıktı. Mahallelinin gösterdiği birkaç alan var. 'Buralara gömüldü' diye gösterdiler. O bölgelerden hayvanlara ait bir ceset çıkmadı. Hayvanlar ortada yoklar. Hiçbir şekilde bulamıyoruz. 8 tane yeni doğmuş yavrumuz vardı" diye konuştu.

Mahallede yaşayan bazı kişilerin köpekleri istemediğini belirten hayvanseverler, insanların mama kaplarını aldığını, su kaplarını söktüğünü, evleri yıktığını, beslemeye engel olduğunu söylediler. Besleme gönüllülerinin bildirdiğine göre; mahalledeki bazı kişiler kesinlikle hayvanlardan hazmetmiyor.

Çekmeköy Hayvan Hakları Yasal Platformu, Haykonfed, Haykurder ve  Empati dernekleri, Çekmeköy Belediyesi ile birlikte konunun araştırılmasına devam ediyor.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :