Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Özlem Ekşi Bıçakcı

          ozlemeksi@hotmail.com
         16 NİSAN REFERANDUMUNA GERÇEKTEN HAZIR MIYIZ ?

Bugün Dünyada sistemlerin, ekonomilerin, sosyal ve yönetsel alanda bir devinimini görmekteyiz. Türkiye de jeopolitik ve kültürel açıdan bu cenderenin tam ortasında. Tarihin bir çok dönemecinde, aldığı politik duruşlar nedeniyle Türkiye, tehdit ve kıskaç altından kurtulamamış, tam bağımsız hareket edememiştir.

Son 16 yıldır, halk desteğinin hep arttığı ve arkasında durduğu lider Erdoğan, bu bağımsızlığı tekrar sağlamak sloganı ile 100 yıllık cumhuriyetin parlamenter sistemini değiştirmek için mücadele veriyor. Anayasanın değişen maddeleri ile partili Başkana kesintisiz 10 yıl büyük bir güç vermektedir. Evet büyük halk desteği arkasında olan bir cumhurbaşkanına sahibiz peki gerçekten sistem değişimine hazır mıyız?

Yetkilerin merkezde toplandığı bu sistem, gelecekte yanlış ellerin eline geçerse bunun kontrol gücü ne olacak? Tarihteki TÜRKİ cumhuriyetlerine baktığımız zaman, şahıs yada hanedan yönetimini görmekteyiz yani bir nevi başkanlık sistemi diyebiliriz. Fakat sonucu,  Devletlerin dağılımı ve yıkılması, yerine yeni bir Türk devletinin kurulması ile sonuçlanmıştır.

Atatürk, yeni kurduğu cumhuriyet sistemi ile padişah yani merkeziyetçi idareyi kaldırmış yerine kuvvetler ayrılığını benimsemiştir. Oysa tek adam olmak için önünde hiçbir engel yokken GAZİ, halka parlamenter sistemle temsiliyet hakkını sağlamıştır. Demokrasi ve laiklik zemininde, kuvvetler ayrılığının benimsendiği sistemi bağımsızlık için tek çare görmüştür .Darbeler, post modern müdahaleler ile demokrasimiz sekteye uğratılmak istense de Türkiye, Müslüman coğrafyasının örnek aldığı, modern yönetim anlayışıyla başarılı olmuştur.

Daha güçlü bir Türkiye için yola çıkılan bu sistemle, yarın hırsları uğruna her şeyi yapabilecek kişiler, iktidara taşınırsa, ülke demokrasisi büyük bir tehdit altına girmesi kaçınılmazdır. Başkanlık sistemine destek, iktidar partisi veya cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek ile aynı anlama gelmeli midir acaba? AK Parti’yi destekleyip, başkanlık sistemi için gelecekte çekincesi olanların sayısı hiçte azımsanmayacak ölçüdedir. EVET hazır mıyız?

Yorum Ekle


İslam toplumunda KADINLAR!!! Kayıp giden 11 genç güzel Bu sapkın zihniyet kim dur diyecek? Zeytin Dalı Operasyonu Filistin zulmü vicdanlara takıldı Ruslara bulaşma, Araplarla dalaşma Dış Politikada Fırtına Öncesi Sessizlik Kadınlar, Ses Verin Ses! Planlı bir dış politikaya ihtiyacımız var Küdüs, kanayan yara