Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Özlem Ekşi Bıçakcı

          ozlemeksi@hotmail.com
         İSLAMFOBİ YERİNE TÜRKFOBİ ALDI

Sevgili okuyucular, son zamanlarda hepimizin de yakından takip ettiği Türkiye ve Avrupa ilişkileri gün geçtikçe gerilmekte. İç politikada anayasa çalışmaları dış politikada PKK, Suriye, PYD ve  Rusya ve Amerika’nın aldığı stratejik karşıtlık ve son Hollanda çıkışı, Türkiye’yi oldukça dar bir kıskaca sokmuştur.

Avrupa da iktidar partilerinin gün geçtikçe artan ırkçı söylemleri ki bunu İslamfobi yerine Türkfobi aldığını görüyoruz, Türkiye’ye karsı sert söylemlerini dehşetle izlemekteyiz. Demokrasinin beşiği görülen, insan haklarının temsiliyette en adil bulunduğu Avrupa gün geçtikçe değerlerini kaybediyor görünüyor.

Peki Türkiye söylemlerinde sert fakat yaptırımlarında daha orta derecede verdiği görünen tepkilerle gerçekten doğru bir politika izleyebiliyor mu? Ülkeler dostluk, kardeşlik söylemleriyle yönetilmez. Ortada sadece güvenlik ve menfaat ilişkileri vardır ve ona göre  iktidarlar pozisyon alır. Şehirler arası kardeşlik akdini bozdum yada büyükelçinin dönmesini istemiyoruz tepkileri ne kadar bu tarz söylemleri durdurabilir?

BENCE HİÇ…

Geçenlerde okuduğum ve sizinle paylaşmak istediğim bir alıntı sanırım dış politikada tavrımızın ne yolda olabileceğini daha da iyi bize anlatabilir..

Adamın biri Afrika’ya safariye çıkarken yanına küçük köpeğini alır. Safari esnasında köpek kaybolur. Minik köpek etrafta bir başına dolaşırken ne yapacağını şaşırır ve arkadan yaklaşmakta olan leoparı fark eder. Belli ki günlük yiyeceğini arıyor leopar, köpek ne yapayımda av olmaktan kurtulayım derken, yerdeki kemik parçalarını görür. Leopar tam yaklaşmışken arkasını dönen köpek kemikleri kemirmeye başlar, ve leoparın duyacağı sesle;  ne kadar da lezzetli bir leoparmış acaba etrafta başka var mıdır der. Bunu duyan leopar çok yırtıcı olduğunu düşünerek hemen yanındaki ağaca tırmanarak köpekten kaçar. Bu esnada olanları görüp izleyen maymun; olanları leopara anlatayım da bana bir daha asla leopar yaklaşmasın der ve gider olanları leopara anlatır. Leopar köpeğin anlattıklarına çok sinirlenir, atla sırtıma, gidip şunu yakalayalım der. Az önceki yerde bekleyen minik köpek, bakmış kızgın leopar ve sırtında maymunla hızla ona doğru koşmakta, ne yapacağını düşünürken kaçmaya kalkışmamış çünkü buna gücü yetmezmiş. Tam leopar saldıracakken, yine başlamış kendi kendine bağırarak konuşmaya; Şu aptal maymunda nerde kaldı? Yarım saat önce bir leopar daha getirsin diye gönderdim, hala haber yok !!

Diplomasi budur!

Yapabiliyorsan hızlı düşün, sakin ol, güçlü görün, düşmanını kendi silahınla yen…

PYD-PKK arasında, kendi çıkarları için birleşen Amerika ve Rusya’ya karsı ya da insan haklarına tecavüz kabul edilen sert söylemleriyle ortada olan Avrupa devletlerine karşı biraz daha diplomasi şart görünüyor. 

Yorum Ekle


İslam toplumunda KADINLAR!!! Kayıp giden 11 genç güzel Bu sapkın zihniyet kim dur diyecek? Zeytin Dalı Operasyonu Filistin zulmü vicdanlara takıldı Ruslara bulaşma, Araplarla dalaşma Dış Politikada Fırtına Öncesi Sessizlik Kadınlar, Ses Verin Ses! Planlı bir dış politikaya ihtiyacımız var Küdüs, kanayan yara