Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Özlem Ekşi Bıçakcı

          ozlemeksi@hotmail.com
         REFERANDUMA GİDERKEN NELER OLUYOR

Ortalık referandum süreci ile allak bullak. Adeta Türkiye’de hayat referanduma kitlenmiş durumda. Ödemeler, atamalar ,bürokratik işlemler hatta davetler bile referandum sonrasına bırakılmış durumda.

Evetçiler ve hayırcılar arasında, hangi tarafa yöneleceğinde kararsız kalan bir seçmen var. Sayın Cumhurbaşkanı var gücü ile meydanlarda MHP tabanını arkasına almak istiyor.

Çünkü seçimde kritik nokta milliyetçi kesim ve onların oylarına ihtiyaç var. MHPliler de kendi içinde ikiye bölünmüş durumda. Muhalifler meydanlarda ve hiç de azımsanmayacak bir desteği arkalarına almış durumda.

Hele de son AK Parti danışmanlarının , EYALET SİSTEMİ için açıklamaları MHP tabanını tamamen rahatsız etmiş durumdadır. Çünkü bu sistemin sonunda TÜRK / KÜRT savaşına döndürülebileceğini farkındalar. Zaten dış mihrakların en büyük planı yıllardır bu değil mi?

HDP’nin sözde hayır desteklemelerini de birçok insan, artık tribünlere karsı  oynadıklarını farkındalar. Çünkü istedikleri özerklik, eyalet sisteminden geçer ve eyalet sistemi ise başkanlık sisteminden geçer.

İktidar beyanatları ile bu kirli oyuna asla müsamaha gösterilmeyeceğini şiddetle beyan ediyor fakat ya yarın öbür gün değişen sistemle başa gelebilecek bir başkan bunu desteklerse, durdurucu bir yapının olmaması insanı tedirgin ediyor.

BAŞKANLIK sistemine hayır demek, Sayın ERDOĞAN’A ya da AK Parti’ye hayır demek değildir. Ben zamanında sayın cumhurbaşkanına oy vermiş biri olarak, gelecekte bu riske girilemeyeceğini düşünüyorum.

18 Maddelik Anayasa değişikliğinde, ne ekonomi ne de terör sorunuyla alakalı bir madde yoktur. Peki 17 yıldır iktidarda ve tek hakimiyetin sayın ERDOĞAN’DA olduğu bir iktidarın ne yönetim sistemi ile problemi olmuştur? Egemenliğin halka daha da dayandığı, parlamenter sistem bugün AK Parti’yi ortaya büyük bir güç olarak çıkarmıştır.

Tarihte onlarca kurulup yıkılan TÜRK DEVLETLERİ mevcuttur ve sadece sonuncusu yani TÜRKİYE CUMHURİYETİ, parlamenter sistemle yönetilmektedir. Diğerleri ya sahsa yada aile hanedanlığına ait yönetimlerdi yani bir nevi BAŞKANLIK SİSTEMİ.

 Ve maalesef sistem zaman içinde kendini bitirmiştir. 21 yüzyıl  Türkiye’sinin sayın Erdoğan gibi güçlü, iktidarı elinde tutan birine ihtiyacı vardır fakat TEK BAŞKAN’A değil. 

Gerçekten Türkiye’nin bu sistem değişikliğine ihtiyacı var mıydı?

Yorum Ekle


İslam toplumunda KADINLAR!!! Kayıp giden 11 genç güzel Bu sapkın zihniyet kim dur diyecek? Zeytin Dalı Operasyonu Filistin zulmü vicdanlara takıldı Ruslara bulaşma, Araplarla dalaşma Dış Politikada Fırtına Öncesi Sessizlik Kadınlar, Ses Verin Ses! Planlı bir dış politikaya ihtiyacımız var Küdüs, kanayan yara