Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Özlem Ekşi Bıçakcı

          ozlemeksi@hotmail.com
         KADINLAR, SES VERİN SES!

‘’Bir toplum, cinslerinden yalnız birinin, yüz yılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarıya zayıflamıştır. Bizim toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurumuzdur’’ der, 100 yıl önce Büyük Atatürk. Ve bugün bu sorunumuz hala devam etmekte.

Kadını sadece devletin devamı için, veliaht yapma yükü yükleyen zihniyetlerce senelerce yönetildi geçmişimiz. Kadına seçme hakkı hakkı veren cumhuriyet dönemiyle kadın haklarımız iyileştirme sürecine girdi. Yetti mi HAYIR. Bu sefer de baş örtüsü nedeniyle yıllarca eğitim hakkı, çalışma hakkı ellerinden alındı kadınlarımızın. Toplumda varoluş mücadelesi hep kadınlar için oldu. Özellikle Müslüman bir ülke de yaşıyorsanız.

Bakın üniversite dönemlerimde, yıllarca siyasalda okumamın etkisiyle, hep yüksek sesle önümüze gelene haykırdım. Bu toplumda kadına başörtüsü yasağıyla yapılan zulme karşı durdum. AYNI düşüncelerde olan erkeklere hiçbir yaptırım uygulanmazken, gene kadın cumhuriyet Türkiye’sinde eziliyordu. Hiç kimse inanç ve seçimlerinden ötürü ötekileştirilmemeliydi. Biz bu mücadeleyi okulda muhafazakar kesimle değil, benim gibi açık hatta deist yani inançla alakası olmayan arkadaşlarımızla omuz omuza verdik.

 Çünkü bu insan olmanın temel hak ve özgürlüğüydü bu secimler ve dışlanamazlardı. Nitekim bu bir süreçti geldi, geçti. Mevcut İKTİDAR, krizi iyi yönetti. Fakat aynı iktidar bugün toplumda kadına artan baskı ve şiddet karsısında sessiz durmaktadır. Başı kapalı bacım söylemini, mini etek giyen bacım söylemine çeviremiyor. Toplumda muhafazakar baskı, gün geçtikçe, kadına şort giyme, etek giyme, gece yalnız sokakta dolaşma, kahkaha atma, erkekle resim verme… bunlar günümüz Türkiye’si için kabul edilemez baskılar ve söylemler.

İktidarın en tepe noktası, şort için otobüslerde dövülen kadınların arkasında dursaydı, emniyetten bu sapıklar kolayca salıverilemezdi. Keşke gezi olayları sırasında, başörtüsüne saldırılan kardeşimize sahip çıktıkları gibi yapsalardı. Erkek baskın toplumumuzda, bunu değiştirecek olan, biz kadınların bilinçlenmesi ve dayanışması maalesef.

Yanında karısı olup, gözünü üstünüze dikecek insan müsveddeleri var etrafımızda. KORKMUYORUM, ve bende gözlerimi dikiyorum; hayırdır diyebiliyorum, sizde deyin KADINLAR!! Herkesin birbirine hoşgörü ile baktığı, tebessüm ettiği, farklı düşüncelerin zenginlik kabul edildiği, bir toplum sadece yaşamak istediğim. Ve bu bilinçle evlat yetiştiriyorum sizde öyle yapın, ve kadınlar SES VERİN SES!!!!!

Yorum Ekle


İslam toplumunda KADINLAR!!! Kayıp giden 11 genç güzel Bu sapkın zihniyet kim dur diyecek? Zeytin Dalı Operasyonu Filistin zulmü vicdanlara takıldı Ruslara bulaşma, Araplarla dalaşma Dış Politikada Fırtına Öncesi Sessizlik Kadınlar, Ses Verin Ses! Planlı bir dış politikaya ihtiyacımız var Küdüs, kanayan yara