Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Özlem Ekşi Bıçakcı

          ozlemeksi@hotmail.com
         İSLAM TOPLUMUNDA KADINLAR!!!

Sevgili okuyucular; bu ay ki yazım güncel siyasi atmosferden çıkıp, geçenlerde okuduğum bir kitabı sizle paylaşmak istedim. Bundan sonrada bu kösede arada beğenilen yazarların kitap yorumlarını sizinle paylaşıcam.  İsmail Suruç’un Kutlu doğum - Kutlu peygamber kitabında, eşleri ile ilişkilerinden bahsedilmiş. Oldukça da dikkatimi çekti. Dönem  Cahiliye  Devri, her türlü sapkınlık, inançsızlık, kadın erkek ilişkilerinin birbirine karıştığı bir dönem. Ve kadının hiçbir şekilde toplumda adının  olmadığı bir dönem.

Oysa ki peygamberimiz(SAV), kadına hep önem vermiş ve saygı göstermiş. 25 yaşındayken yaptığı evliliği ile 40 yaşındaki hatice validemizle 25 yıl tek eşli ve sadakatli bir evlilik sürmüştür ki bu o dönem şartları için imkansız bir şeydi. Peygamberimiz ; ‘’ bana vallahi Hatice’den daha hayırlısını Rabbim vermemiştir’’ diyerek, eşini en güzel şekilde yüceltmiştir. Ölümünden sonra 3 yıl yasını tutup, çocuklarına kendi bakmıştır. Yaptığı evliliklerinde sesi dahi yükselmemiştir hiçbir zaman.

Oysa ki o dönem, Arap toplumunda, kadınlar mal gibi alınıp-satılıyordu. Çok eşliliğin, olduğu bir dönem.  İSLAM dünyasında özellikle peygember efendimizin evlilikler ve yaş konusu hep tartışma olmuş, kötü niyetliler için hep konuşma meselesi olmuştur. Peygamberimiz’in sevgi evliliğini, HZ. Aişe annemizle yaptığını görüyoruz. Ama dönem islamiyeti yayma dönemi ve kadın – erkek, direk ilişkilerin olmadığı dönemde, islamın tebliği için bu evlilikler zaruri olmuştur. Yüzyıllar içinde erkek egemen toplumlarda İslamiyet içinde bu durum erkek cok evlilik yapabilire ( 4 ) dönüştürülmüştür. Bugün bile bunu savunan cahil kesim az da olsa hala vardır. Ayrıca diğer bir tartışma konusu evlilikler de eşlerin yaşı. 9 yaşında bile evlilik akdi gerçekleştirilmiş eşi vardır peygamberimizin fakat atlanılan ve benim de bilmediğim , o dönemde Arap toplumunda , kızların diri diri gömüldüğü , hiçe sayıldığı dönemde , kız çocukları buluu çağına erince  ancak yaş alabilyormuş çünkü erkekle evlenme hakkı doğuyormuş yani reşit oluyormuş. Yani 12 yaşında ergenlik olan kız çocuğuna 1 yaşında diyorlarmış. Kısacası peygamberimizin  9 yaşında   değil, 21 yaşında bir bayanla evlililk yapmıştır. Hatta eşlerinin arasında Yahudi bir bayan vardır ki , İslamiyet Musevilere tanıtılsın diye.

Oysaki en sevdiği hz.ALİ’yi dahi kızının üzerine evlenmemesi hususunda uyarmıştır. Gelmiş geçmiş bütün peygamberlerin zürrüyeti, erkek çocuklarından yürümüştür, sadece Hz. Muhammed (sav)’ Kİ kızından yürümüştür. Bu bile islam toplumunda kadının baş tacı yapılmasına yeter. Oysaki geçmişe bakın ki bugün Arap kadınlarının durumu ortada. O dönemde de, bu dönemde de hep kadınlar bir dayatma ve özgürlüğü yok sayılmaktadır. Diğer dinlerde kadınların başarıp bizim başaramadığımız ne acaba?

 

Yorum Ekle


İslam toplumunda KADINLAR!!! Kayıp giden 11 genç güzel Bu sapkın zihniyet kim dur diyecek? Zeytin Dalı Operasyonu Filistin zulmü vicdanlara takıldı Ruslara bulaşma, Araplarla dalaşma Dış Politikada Fırtına Öncesi Sessizlik Kadınlar, Ses Verin Ses! Planlı bir dış politikaya ihtiyacımız var Küdüs, kanayan yara
AYŞE KANDEMİR
kadının değeri