Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
07.06.2018 - 12:12
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ümraniye Büyük Camii'nin temeli atıldı

Ümraniye’nin en büyük camisi ünvanı olacak olan Büyük Camii'nin temel atma töreni İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Kampüsü'nün de yer aldığı Elmalıkent'teki arazide yapıldı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Güncel Posta/Ümraniye

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can katılımıyla gerçekleşen törende; Ümraniye Belediyesi Mehteran Takımı’nın gösteri yaptı. Tören, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve sinevizyon gösterisiyle devam etti. 

TARİHİ İZLER TAŞIYAN BİR CAMİİ

Törende konuşan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, “Camiyi biz  belediye ve bu iş için kurduğumuz vakıf üstlenecek. Diyanetin de bu işlere ciddi katkısı oldu. Bu camiye Ulu Camii diyecektik ama Ümraniye’de bu isimle camimiz var ve buraya Büyük Camii diyelim dedik. Ancak sonra alan küçük ve Cumhurbaşkanımızın istediği büyüklükte olmayacağı için Çamlıca Camii projesi gerçekleştirdi. Biz de tarihi izleri taşıyan bir cami inşa ettik buraya” dedi

ÜMRANİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ OLACAK

 

Ümraniye Büyük Camii hakkında bilgilendirme yapan Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Maliki Ejder Batur, “Büyük Cami Ümraniye’nin en büyüğü olma özelliğini taşıyacak. Cami 2 bin 350 metrekare olup, bin 300 metrekarede mahfili bulunacak, ayrıca 2 bin metrekare revaklı avlusu olacak. Yaklaşık 19 bin metrekare arsanın cami dışında kalan kısmının tamamı 3 katlı otopark olacak ve yaklaşık bin 200 araç alacak. Camiide sergi, konferans, fuaye alanları ve kütüphaneler de bulunacak. Öte yandan caminin bulunduğu alan camii gibi yapımı devam eden 29 Mayıs Üniversitesi Kampüsü içinde yer almaktadır.

 

 

Törende konuşan,Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş, “Burası hem ibadet yapmak, hem de ibadeti, İslam’ı, bilgiyi doğru öğrenebilmek için. Mektepler, medreseler üniversiteler her zaman beraber yapılmıştır. Üniversiteye katkıda bulunmak bilgiye, memleketimizin çocuklarının ilim, irfan noktasında daha ileri seviyeye gelmesine katkıda bulunmak demektir.” 

Haber&fotoğraf: Mehmet Dursun


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :