Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
26.04.2020 - 14:40
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ümraniye Sordu Başkan İsmet Yıldırım Cevapladı

Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, ‘Halk Günü’nün sosyal medyaya taşındığı ‘Ümraniye Soruyor Başkan Cevaplıyor’ isimli programda Ümraniye’deki imar konularını anlattı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Başkan Yıldırım, Kazım Karabekir ve çevresindeki bazı mahallelerde imar ne olacak şeklinde yöneltilen bir soruya şu açıklamayı yaptı.

 

“Mesela Kazım Karabekir, Elmalıkent, Dumlupınar, Topağacı, Hekimbaşı dediğimiz ve İnkilap Mahallesi’nin de yarısı 5 buçuk mahalle yapıyor yani, İnkilap mahallesinin yarısı çözülmüş vaziyette. Orada imarda problemimiz yok çok şükür. Yani imarı var oranın. 1/5000’lik planları da çıkmış büyükşehirden, 1/1000’lik planları belediyemizde çıkmış .

 

 

KAZIM KARABEKİR İNŞAAT YAPILABİLİR

 

Elmalıkent, Dumlupınar, Topaağacı.. Oralarda da ayrı davalık devam eden bu şerhlerin dışında 800-900 bin metrekare bir yer var. O da devam ediyor. Dava süreci bitince orada da dava müsbet ya da menfi de neticelense; müsbet neticelense bizim lehimize. Yani kamunun lehine müsbet olsa zaten problem yok. 2B arazisi gibi zaten vatandaşların hakları. Diyelim ki karşı taraf kazandı, yani bir şirket veya şahıs. O zaman biz onlarla devlet olarak Sultanbeyli’de yaptık, anlaşacağız. Onlara başka yerden arsa vereceğiz. Anlaşarak bu sorunu çözeceğiz, yani vatandaşların bu yönden de problemleri yok. Yani şuanda Kazım Karabekir’de inşaat yapılabilir.

 

 

BAZI MAHALLELERDE DAVALIK KONULAR VAR

 

Aşağı Dudullu, Cemil Meriç, Ihlamurkuyu ve Parsellerin durumu ile ilgili yöneltilen bir soruya Yıldırım şu cevabı verdi:

 

“Önemli mahallelerimizden biri de yine burada da 2B arazilerinde, burada da bir plan meselesi var. Şöyle ki buranın 1/5000 planları hazır. Yani biliyorsunuz 1/5000’likleri Büyükşehir Belediyesinin uhdesinde, 1/1000’likler de ilçe belediyelerinin uhdesinde. İlçe belediyeler hatta 1/1000’lik planlarını hazırladıktan sonra yine büyükşehire götürüyor, büyükşehirde meclisten tekrar onaylanarak çıkıyor. Büyükşehir belediye başkanının imzası ile de çıkıyor. Bizim bütün kurum görüşlerimiz hazır. Plan paftalarımız belediyede hazır fakat şuanda bir dava sürecimiz var. Bu dava sürecini takip etmekteyiz. Bu davayı takip ediyoruz, bu davaya da müdahil olduk.  O da sonuçlandığı anda hemen uygulamaya koyacağız. Ama burada beş büyük kısımda yani bu mahallelerin tamamında yok bu sorun. Kısmi kısmi yerlerde var.  1/5000’lik plana bir itiraz vardı, bir de mülkiyet sorunlarından kaynaklı bir dava vardı, İnşallah ondan sonra bunlar bizi etkilemeden 1/1000’likleri yapıp devam edeceğiz.

 

Biz bu arada bir de avukat tuttuk. Sağ olsun bu konularda da uzman. Bu davalara müdahil oldu. Nasıl Kazım Karabekir’de hızlı bir netice aldık, burada da alacağız inşallah.

 

Kazım Karabekir ve diğer altı mahallede sıkıntı yok. Şimdi 1/5000’likler, biraz önce saydığım işte Tepeüstü, Huzur, Adem Yavuz vs. buralarda davalık konular var. Onların 1/1000’likleri kurum görüşleri dahil hazır. Onlarda belediyemizde imardan geçireceğiz, yani belediye meclisinden geçireceğiz. O da hazır olacak. Dava sürecini takip ediyoruz inşallah”

 

TEPEÜSTÜ’NÜN PLANLARI BÜYÜKŞEHİRDE, SONUÇ BEKLİYORUZ

 

Tepeüstü’nün imar durumu ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Başkan Yıldırım, “En önemli konu Tepeüstü’nün bir kısım yeri var.

 

Parsel kayması olan yer var. O senelerdir halledilemiyor. Biz bunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmarla oturduk, konuştuk. Anlattık kendilerine. Siz yapamıyorsanız biz yapalım dedik. Nitekim biz yaptık, 1/5000’likleri gösterdik. İşte bu kaymalar böyle düzeltilir dedik. Görüşmeleri yaptık ve her türlü yardımı da yapacağımızı söyledik. Beyfendilerin halini bekliyoruz.

 

 

YENİŞEHİR MAHALLESİ’NİN PLANLARI İBB’DE İMZA BEKLİYOR

 

Yenişehir Mahallesi’nin imar planları ile ilgili yöneltilen bir soruyu yanıtlayan Başkan Yıldırım, “Yenişehir Mahallesi’nde de geçen ay oranın imar çalışmalarını büyükşehirden tamamladık 1/1000’liklerini. Meclisten onaylattık. O da Ekrem beyin imzasında. Onu imzalarda böylece tamamlanmış olacak. Bir itiraz da olmazsa Yenişehir Mahallesi’ndeki vatandaşlarımızın kısmi olan o imarı da çözülmüş oldu. Burada müjdesini verelim inşallah” şeklinde konuştu.

 

İnkilap Mahallesi’ndeki davalık alana da değinen Yıldırım, “Bir vakfın 1 milyon metrekarelik bir yerde şerhi var, o dava konusu. O şerhin kalkması için çalışıyoruz. Davaya müdahiliz” ifadelerini kullandı.

 

 

“Site ve Çakmak Mahallesi’nde büyükşehirin tavrını bekliyoruz”

 

Site ve Çakmak Mahallesi’ndeki imar konusuna da değinen Başkan Yıldırım, “Site ve Çakmak’ta park alanları vardı. Bu da 30-40 yıllık bir mesele. Orada A hattı lejantı vardı. Yani orada İSKİ’nin koruma bantı vardı. Ama biz onun olmadığını ispat ettik. İSKİ’nin normal yollardan çalışmalarını yaptığını tespit ettik ve bunu da İSKİ’ye de ispat edince oradan yazıyı aldık. A lejantını kaldırdık üzerinden. İnşallah bu sorunu kısa zamanda büyükşehir belediyesinin planlarına işledik. Onlarla da görüştük. Şimdi onların bu konudaki tavrını bekliyoruz. İnşallah Site ve Çakmak Mahallelerindeki o park alanlarının imar problemi de çözülmüş oluyor” dedi.

 

 

KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ TEKNOLOJİ ÜSSÜ OLACAK

 

Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, ‘Halk Günü’nün sosyal medya’da Küçük Sanayi Sitesi’nin durumu ile ilgili yöneltilen bir soruyu yanıtladı.

 

Başkan Yıldırım, “Ümraniye küçük sanayi sitesi 1980’li yıllarda yapılmış 7-8 tane kooperatifin bir araya gelip, 3 bin 600, 3 bin 700 tane ayrı insanların orda işyeri sahibi olduğu, 15-20 bin civarında kişinin çalıştığı yer. Sanayi sitesi burada 30-40 yıllık sorun ama bizim onu bir yere taşımamız lazım, onun çalışmasını yapıyoruz. Sanayici arkadaşlarla çok kere görüştük. Orada şimdi sanayicilerin sıkıntılı bir yolu vardı. Daha rahat bir hale getireceğiz o yolu. Alemdağ Caddesi’ne ve bir taraftan da Küçüksu Caddesi’ne bağlanan ana yolu. Orayı halledeceğiz. Burası kesinlikle Ümraniye’ye yakışmayan bir yer.

Oradaki sanayici kardeşlerimiz de bezmiş vaziyette. Onların yüzde 70-80’i de kiracı durumunda. O kiracıları mal sahibi yapmamız lazım. Modern bir şekilde yeni bir sanayi ile katma değeri yüksek malların üretildiği teknolojik bir sanayi üssü haline getirmemiz lazım. Onun için bu sitemizi de inşallah taşıdıktan sonra  bir teknoloji üssüne çevireceğiz.”

 


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :