Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
16.02.2019 - 01:00
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Üsküdar’da yerel seçim nabzı nasıl atıyor?

Üsküdar’da yerel seçim nabzını tutan Güncel Posta Gazetesi ve Gazete 1453, Üsküdar’ın dört adayı Hilmi Türkmen, Ahmet Kılıç, Naim Er ve Yılmaz Bayat’ı değerlendirdi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

İbrahim Atlı

Seçime 6 hafta kala seçimin nabzını değerlendirmek istedim. Telefon uzağı yakın ediyor. Telefon sayesinde Üsküdar sokaklarında dolaşıyor gibiyim. Sağ olsunlar Üsküdar’dan çok insan biriktirmişim. Manevi yönden vergi sıralamasında üstlerdeyim diyebilirim. Üsküdar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın semti olunca haliyle birçok ilçe buraya odaklanmış durumda. Ben de aday aday semti değerlendireceğim. Alfabetik sırayla gideceğim..

AK Parti adayı Hilmi Türkmen

Daha önce de belirttiğim gibi bir AK Parti tabusunu yıkan isim oldu. 2. defa aday gösterilen tek isim. Seveni olduğu kadar sevmeyeni de çok. İnanın kendi partisinden sevmeyeni daha çok. CHP Adayı Ahmet Kılıç ile arası AK Partili kimi kesimden çok daha iyidir, gelen yorumlardan artık iyice emin oldum. Meclis üyeleri dahil kimi isimler bile tepkili. Sebep: Kendi ekibini oluşturdu. Bir çember çizdi ve o çemberi daralttıkça daralttı. Gözlemlediğim kadarıyla Hilmi Türkmen mahalle buluşmaları olsun, saha ziyaretleri olsun tüm buluşmalardan olumlu ayrılıyor. Tabii yüz yüze konuştuklarını sonra unutuyorsa o kötü. Bir partide siyaset yapan küskünler bir de “İmar yasası” sıkıntı görülüyor. Onun dışında kültür sanat alanında, bilim alanında, sosyal belediyecilik alanında Hilmi Türkmen’in yaptıklarını yapan belediye başkanı çok az. Özetleyecek olursak, geçen dönem %44 - %42 olan oranın kapanmaması için Hilmi Türkmen bu son haftaları çok iyi değerlendirmeli.

CHP adayı Ahmet Kılıç

Teşkilat arkasında görünüyor. Geçen dönem de aday adayıydı. Genel merkez milletvekili İhsan Özkes’i atamıştı. Kadın kolları ve gençlik kolları çalışmayınca seçim kaybedilmişti. İhsan Özkes Ankara’dan bir danışman ve bir şoförle geldi. Tek bir yol izledi. Yerel basın ile çalışmak. Sonuç muazzam oldu. Öyle ki, gazeteci olarak gözlem yapmak için gittiğim AK Parti SKM’den dışarı çıkarılmıştım. İhsan Özkes’in eski Üsküdar müftüsü oluşu, Üsküdar’da esnaflık yapışı bunda etkiliydi. Ahmet Kılıç da esnaf ama Üsküdar merkez dışında pek tanınırlığı olmadığı yönünde görüşler çok. İhsan Özkes’ten feyz alıp gaza basmazsa %90 Hilmi Türkmen’i tekrar başkan görebilir ve Üsküdar’da yükselen homurtulara rağmen belediye başkanı olamazsa Ahmet Kılıç’ın siyaseti bırakacağını düşünüyorum.

DSP adayı Naim Er

İlçe başkanı iken aday gösterildi. Şişli’den esen Sarıgül rüzgarını arkasına alırsa CHP’nın oyundan kesesine koyabilir. Geçen dönem DSP çalışmalarına AK Parti’nin de destek verdiği yönünde dedikodular çıkmıştı. Ne kadar doğru ne kadar yanlış bilinmez ama eğer yapmışsa çok iyi bir strateji gütmüş AK Parti.

Saadet Partisi adayı Yılmaz Bayat

Üsküdar esnafını dolaşırken şunu sık sık duyardım. Yılmaz Bayat normal vatandaş gibi gelir, ev alışverişini esnaftan yapar, çayını içer. Sohbetini eder gider. Normal vatandaş gibi diyince o zaman belediye başkanı olan Mustafa Kara’ya uzaylı gözüyle baktıklarını düşünürdüm. Efsane belediyeciliğin efsane başkanı olarak nam salan bir isim. Belki bilmezsiniz. İftar çadırı geleneğini başlatan ilk isim Yılmaz Bayat’tır. Hatta o dönem İBB Başkanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çadır dolayısıyla yazdığı mektup sosyal medyada baya dolaşmıştı. AK Parti’ye kayan Saadet oylarını geri getirebilir ama yetmez. Çok çabalamalı. Çok iyi çalışma yapmalı. Başkan olmak istediğine Üsküdar’ı inandırmalı. O da aslında İhsan Özkes’ten feyz alabilir. Kendimizi övmek gibi olmasın ama, gerçek bu arkadaş. Yerel seçim yerel basınla kazanılıyor. Sosyal medya iyi hoş da bir yere kadar. Sen hala gazete okuyan seçmenden oy alıyorsun. Z kuşağı tam olarak dünyayı ele geçirmedi.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :