Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
21.02.2019 - 00:20
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Üsküdar Saadet Partisi Başkan Adayı Yılmaz Bayat’tan Cumhurbaşkanı’na Destek

Yılmaz Bayat, ‘Cumhurbaşkanımız 16 yıl sonra ‘’94 ruhu’’na işaret etti. İnşallah; Cenabı Hakkın lütfu ve Üsküdarlıların teveccühü ile bıraktığımız yerden yeniden başlar ve Üsküdar’ımıza daha güzel hizmetler yapma imkanını buluruz.’

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Güncel Posta/Üsküdar

Üsküdar’da seçimin nabzını tutmaya devam ediyoruz. Sürpriz bir şekilde Saadet Partisi’nden başkan adayı olan ‘efsane başkan’ denilen Yılmaz Bayat ile Güncel Posta Gazetesi olarak bir söyleşi gerçekleştirdik. 10 yıllık belediyecilik serüvenini, Üsküdar’ın sorunlarını ve bu sorunların çözümlerini Yılmaz Bayat’ın ağzından kaleme aldık. Spoiler verelim: “1994 yılında başlayan Millî Görüş Belediyeciliğine ihtiyaç olduğunu, Sayın Cumhurbaşkanımız on altı yıl sonra ‘’94 ruhu’’na işaret etti.  İnşallah; Cenabı Hakkın lütfu ve Üsküdarlıların teveccühü ile bıraktığımız yerden yeniden başlar ve Üsküdar’ımıza daha güzel hizmetler yapma imkanını buluruz.”

Yılmaz Bayat 10 yıl Üsküdar’a belediye başkanlığı yapmış bir isim. Bugün Üsküdar’ın sokaklarında, caddelerinde Yılmaz Bayat ismi hala konuşuluyor? Size bir de Efsane Başkan diye lakap takmışlar. Bunu nasıl sağladınız?

Yılmaz Bayat: 2 dönem, yani 10 yıl, Üsküdar Belediye Başkanlığı görevini ifa ettim. Bana; Üsküdar’a ve Üsküdarlı hemşerilerime hizmet etme imkânı verdikleri için teşekkür ediyorum. Bu benim için büyük bir şerefti. Sorunuza 10 yıllık dönemde ana başlıklar itibari ile hangi hizmetler yapıldı önce bunları kısaca anlatmakla başlamak istiyorum.

Borçlu ve imkansızlıklarla boğuşan bir belediye devraldık, Bir yandan Belediye borçlarını ödemeye çalışırken diğer yandan da hizmetleri ifa etmeye gayret ettik.

Görevi devraldığımızda Üsküdar da devasa alt yapı problemleri vardı. Seçimlerde halka söz verdiğimiz gibi Planlı çalışma dönemini başlattık İlk beş yıl ağırlıklı olarak bu hizmetlerin tamamlanması ile uğraştık. Planlı çalışarak hizmette adaleti sağladık.

Çöp, Çamur, Çukur ve Kanalizasyon problemi had safhada idi 10 yılda, ağırlıklı olarak da ilk beş yıl, 430 km. kanal yapıldı, Bir Milyon Ton un üzerinde asfalt döküldü ve insanlar çamurdan kurtarıldı. Hala pek çok cadde ve sokak bizim yaptıklarımızla kaldı. 750 dönüm civarında yeni parklar yapıldı ve eski parklar yeniden onarıldı ve çocuk oyun grupları ile donatıldı. Bu oyun gruplarını ve çöp konteynerlerini kendi atölyelerimizde kendi işçilerimizle imal ettik ve dörtte bir fiyatına mal ettik.

Bunun yanında insanımıza beceri kazandırmak, eğitim ve kültür seviyesinin yükseltilmesine katkıda bulunmak için Kültür Merkezlerine ağırlık verdik, sayılarını çoğalttık. El beceri Kurslarımız geliştirildi ve sayıları artırılmak suretiyle mahallelere yaygınlaştırıldı

Sağlık günümüzde de önemli problemlerin başında gelmektedir ve pahalı bir hizmettir. Mahallelerde Sağlık Ocakları açarak buralarda halkımıza ucuz sağlık hizmetleri verilmesini sağladık. Bu merkezleri bilahare mevzuat gereği Sağlık Bakanlığına devrettik.

Sporun Üsküdar’da gelişmesi için amatör kulüplere önemli destekler verdik. Spor salonları ve spor sahalarının sayısını artırdık.  Spor kulüplerine her sezon başında malzeme desteği verdik.

Sporu sadece futbol olarak görmedik; voleybol ve bayanlar hentbol takımını kurarak da önemli başarılar elde ettik. Türkiye 1. lig şampiyonlukları kazandık. Salon sporlarının geliştirilmesi için Kültür Merkezlerinde mutlaka spor salonları yaparak mahallelerde sporun yaygınlaşmasına zemin hazırladık ve yine salon sporlarında da sporcularımız önemli Türkiye birincilikleri kazandılar.

İKTİDARDA PARTİSİ OLMALARINA RAĞMEN 16 YILDIR İMAR SORUNU’NU ÇÖZEMEDİLER

İmar planları kapsamında; Merkez mahallelerinin plan revizyonları yapıldı, Örnek, Esatpaşa ve Fetih Mahalle planları, Bulgurlu ve Cumhuriyet mahallesi planları, Ferah mahalle Planları yapıldı, Boğaz Bölgesi için 1/1000’lik planları yapıldı ancak Büyükşehir Planlama birimi tarafında yapılan 1/5000’ lik planlarda anlaşamadığımız için sonuçlanmadı. Belediye yönetimi bu konuya ilgisiz kaldığı için olsa gerek ki on altı yıldır büyükşehir ve ilçe belediyesi iktidar partisinde olmasına rağmen hala bu sorun çözülmüş değil.

1999 yerel seçimlerini tekrar kazanınca; Halkımıza daha iyi hizmet vermek için Toplam Kalite çalışmalarına ağırlık verdik. Hem yönetime ve hem de çalışanlarımıza kendilerini geliştirmeleri için değişik konularda biz dahil her bir personel için 160—200 saat civarında eğitimler verildi, bu eğitimlerle personelimizde önemli gelişmeler ortaya çıktı. Her çalışan bilgi, beceri ve kabiliyetini ortaya koydu, severek, aşkla ve şevkle özverili bir tempoda çalıştılar. Halkımız hala bu dönemde yapılan hizmetleri hayırla yad etmektedir. Bundan dolayı da, bu dönemde Belediye Başkanlığı yapmış biri olarak Allah’a şükretme durumundayım.

Yine toplam kalite çalışmaları kapsamında; Üsküdar için vizyon belirleme çalışmaları yapıldı.

PROJELERİMİZİN BİR KISMINI GERÇEKLEŞTİRMEMİZE RAĞMEN ÜSKÜDAR İSTANBUL’UN EN İYİSİ

Uzun ve özverili titiz bir çalışmadan sonra;

‘Üsküdar'ı

* Tarihi ve doğasıyla bütünleşen,

* Eğitim, kültür, sanat ve spor faaliyetlerinde öncü,

* Nitelikli sağlık tesislerinde önemli bir merkez olan,

* Yönetici ve çalışanlarında toplam kalite bilincinin hâkim olduğu,

* Eğitim ve kültür düzeyi yüksek, halkının huzur içinde yaşadığı, bir şehir haline getirmektir.

olarak tanımlandı. Belediye olarak bu vizyonun gerçekleşmesi için yatırımlar ve faaliyetler buna göre planlandı. Planladığımız yatırımların bir kısmı bugüne kadar yapılabilmiş olmasına rağmen bugün Üsküdar, belirlenen bu konularda İstanbul’un önde gelen ilçelerindendir.

 İnsanımıza daha hızlı ve daha kaliteli hizmet vermek için e-Belediye konusunda önemli atılımlar yapıldı, belediye otomasyon sistemleri geliştirilerek halkımıza daha kaliteli ve hızlı hizmetler sunma imkânı kazanıldı. Bu konuda da yine Türkiye de en önde gelen belediye Üsküdar Belediyesi olmuştur.

Saymakla bitirilemeyecek hizmetler ortaya kondu, Halk günü ve halk meclisleri ile şeffaf bir belediyecilik yapıldı, halka hesap veren bir belediyecilik anlayışı ortaya kondu. Halkla belediye kucaklaştı, belediye halk tarafından sahiplenildi, halkın belediyeye olan güveni arttı, bu durum belediyecilik açısında çok önemli bir olgudur. Yapılan hizmetlerin hepsini saymaya kalksak vaktimiz yetmez. 

Milli Görüş Düsturu: ’Halka Hizmet Hakka Hizmettir’’

Gördüğünüz gibi; Milli Görüş bakışı ile gerek belediye ve gerekse belediyecilik anlayışı tepeden tırnağa tamamen değiştirilerek Üsküdar’ımıza ve insanımıza yakışır hizmetler ortaya konuldu.

Bir önemli husus da; ‘’Halka hizmeti halk için ve halkla birlikte yapmaktır’’, hizmetin oy için yapılmaması gerekir. Hizmetler; ‘’Halka Hizmet Hakka Hizmettir’’ prensibi ile yapılmalı. Oy için yaptığınız hizmetin halk nezdinde bir karşılığı olmaz ve halkın gönlünde bir yer bulamaz, memnuniyet ortaya çıkmaz ve siz bunu anlayamazsınız. Biz Belediye Başkanı olarak Görevimizi,  Allah rızası için, yapmaya çalıştık hepsi bu.

Tekrar aday olma süreci nasıl gerçekleşti. Teveccüh halktan mı, genel merkezden mi geldi?

Yılmaz Bayat: Benim aday olmamı Üsküdar halkı istedi diyebilirim. Çünkü Üsküdar’da hem halkımız bu dönemde aday olmamın çok uygun olacağını ve hem de seçime giren 3 partiden temsilciler gelerek kendi partilerinin adayı olmamı teklif ettiler. Saadet Parti Genel Başkan Yardımcısıyım ve teşkilatımız da aday olmamı istedi. Biz de bunu şerefli bir görev olarak gördüğümüz için kabul ettik. 1994 yılında başlayan Millî Görüş Belediyeciliğine ihtiyaç olduğunu, Sayın Cumhur Başkanımız on altı yıl sonra ‘’94 ruhu’’na işaret etti.  İnşallah; Cenabı Hakkın lütfu ve Üsküdarlıların teveccühü ile bıraktığımız yerden yeniden başlar ve Üsküdar’ımıza daha güzel hizmetler yapma imkanını buluruz.

 

İMAR KONUSUNDA SÖZLERİN TUTULMAYACAĞI YÖNÜNDE HALKIMIZI UYARDIK

Saadet Partisi eski günlerinde değil, aynı tabandan gelen AK Parti Türkiye’de 2 kişiden 1’nin oyunu alıyor? Üstelik Cumhurbaşkanı Erdoğan bu ilçede ikamet ediyor. Dolayısıyla bu ilçe AK Parti için büyük anlam ifade ediyor? Siz şansınızı nasıl görüyorsunuz?

Yılmaz Bayat: Biz 2004 ve 2009 seçimlerinde de belediye başkan adayı idim. Bu seçimlerde %21 63.000 civarında oy almıştım, bu oyun büyük bir kısmı da Üsküdar Merkez mahallelerinden almıştık. AK Parti seçmeninin yoğun olduğu boğaz bölgesi mahallelerden bize fazla oy gelmemişti.

AK Parti her seçimde; Bu bölgenin imar problemini çözeceğiz iddiası ile belediye marifeti ile yapılamayacak sözler verdiler. Biz o zamanda da halkımızı uyardık, verilen sözlerin yapılamayacağını, bunun seçimi kazanmaya yönelik sözler olduğuna dikkat çektik. Tabi verilen sözler yerine getirilemedi. Bu bölge seçmeninin bundan dolayı Belediye Başkanına karşı yoğun bir tepkisi var. Ekonomik sebeplerden dolayı hükümete de bir tepki var. İnsanlar gidecek yer arayışında, seçime giren diğer partilere baktığımızda da konjonktür de bizden yana gözüküyor. Biz kul olarak görevimizi yapacak ve çalışacağız, gayret göstereceğiz, Allah ın izni ile de kazanacağımızı umuyoruz.

15 YILDA ÜSKÜDAR’DA HAYATA GEÇİRİLEN PROJELER SAADET PARTİSİ’NİN PROJELERİDİR

Kendi döneminizdeki belediye başkanlığı ile bu dönemi kıyaslarsanız? Neyi yanlış neyi doğru bulursunuz?

Yılmaz Bayat:Biz yukarda da bahsettiğimiz gibi Üsküdar için bir vizyon çalışmıştık. “ Eğitim, Kültür, sporda öncü, nitelikli sağlık tesislerinde bir merkez….. “ ve bunun gerçekleşmesi için adımlar atmıştık. Planladığımız   kültür merkezleri yatırımların büyük bir kısmını gerçekleştirmiştik kalan bir kısmını ise 15 yıllık dönemde gerçekleştirdiler, ayrıca merkezi yönetimin yaptığı bir kısım yatırımları da belediye yatırımları gibi takdim ettiler.

Bizim dönemimizle AK Partili belediye dönemi arasındaki en önemli farklardan biri de Belediye Başkanlığı algısıdır. Belediye Başkanlığı görevi halkın verdiği bir emanettir.

Öncelikle Belediye Başkanlığı görevi halkı yönetme görevi değildir, belediyeyi yönetme vazifesidir. Belediye, görevleri ve sınırları ve süresi kanunlarla belirlenmiş, halka hizmet görevidir. halka hizmet için halk tarafından verilmiş bir emanettir. Bu çok önemli bir ana prensiptir. Aksi takdirde halka tepeden bakmaya başlarsınız, halkla irtibatınız kesilir, halkın değil partinin belediyesi olursunuz ki bu da başarısızlıkların ana sebebidir.

Bu anlayış partizanlığı getirir, halkın belediyesi değil parti belediyesi olursunuz. Belediye Başkanlığının size halk tarafında verilmiş bir emanet olduğu unutulur böylece hesap verme, şeffaf yönetim ve adalet anlayışı tamamen ortadan kalkar belediye parti belediyesi haline dönüşür.   

HALKTAN KOPUK, TEPEDEN BAKAN, ŞEFFAF OLMAYAN BELEDİYİCİLİK VAR

Uygulamalara baktığımızda; bizden sonra belediye yönetimini devralan arkadaşlar farklı bir anlayışla belediyeyi yönettiler. Merkezi yönetimin iktidar gücü ile kendilerini sadece belediyeyi değil, Üsküdar’ı da yöneteceklerini zannettiler. Kararlarda ve icraatlarda halkı ve halkın düşüncesini dikkate almadıklarını görüyoruz. Halk vardır ve dikkate alınması gerekir. Patron halktır, Belediye Başkanı ise halka hizmet için vardır. Bugün AK Partili belediyelerin içine düştükleri en büyük hatalardan birisi budur. Halktan koptular, Şeffaflık kalmadı, hesap verilebilirlik yok. Parti belediyesi haline dönüştüler.

Hilmi Türkmen ile bir dönem aynı çatı altında bulundunuz, kendisinde bir değişme görüyor musunuz? Yoksa yönetimi adil mi?

Yılmaz Bayat:Hilmi Bey iyi bir insan kendisini severim. Beş yıldır da Üsküdar’ımıza  Belediye başkanı olarak hizmet etmekte. Başkanlık dönemimde kendisi ile belediyede birlikte çalışmadık ancak Refah Partisinde ve Fazilet Partisinde birlikte siyaset yaptık. İnsanların iş ve uygulamalaraları hakkında konuşmanın daha doğru olduğuna inanıyorum.

Tanzim Üsküdar meydanından ziyade Üsküdar Kirazlıtepe, Yavuztürk gibi mahallelerinde de hizmet veriyor? Bu hizmeti nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yılmaz Bayat:Tanzim satışları bize şunu gösterdi ki; İnsanımız ucuza 3-5 kilo sebze alabilmek için yağmur altında ve soğukta bekleyecek kadar ekonomik sıkıntı içinde. Bir işin sürekliliği önemli, seçim süresince ithal sebze getirmekle iş çözülmez. Üreticinin bu yönde desteklenip piyasaya ucuz ürün üretebilmesinin tedbirlerini almak lazım.

ÜSKÜDAR’IN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ, BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ

Üsküdarlı sizi neden tercih etsin? Üsküdar’a ne vaat ediyorsunuz?

Yılmaz Bayat: Belediye de ve belediyecilik anlayışında yeni bir restorasyona ihtiyaç var. Halkımızın kahir ekseriyeti, parti farkı gözetmeksizin, belediye hizmetlerinden memnun olmadıklarını her vesile ile dile getiriyorlar. Belediyenin Millî Görüş düşüncesi ile yeniden ele alınması gerekiyor.  Öncelikle Belediyeyi; İktidar partisinin belediyesi olmaktan çıkartıp, Halkın Belediyesi haline getirmemiz lazım. Partizanlığa son vermemiz lazım. Halkla belediyeyi yeniden kaynaştırmamız gerekiyor. Halkın yönetime ortak edilmesi gerekiyor.

 Belediye icraatları konusunda halkımızın, zamanında bilgilendirilmesini ve kanaatlerinin alınmasını çok önemsiyorum.

Halk günlerini ve Halk Meclislerini yeniden başlatacağız. Üsküdarlılar, bir aracıya ihtiyaç duymadan Belediye Başkanları ile yüz yüze görüşebilmelerini çok önemsiyorum. Üsküdarlılar Başkanlık görevi verirlerse 17 Nisan Çarşamba gününden itibaren halk günü tekrar başlayacak ve Başkanlık odasında birlikte çay içeceğiz inşallah.

Planlı bir çalışma dönemini tekrar başlatacağız. Planlı çalışmak başarının temelini oluşturur. Hizmetlerde adaletin sağlanması da ancak planlı çalışma ile olur. Bunun için; her işin ilgilileri ile istişareler yapılacak, yapılacak işler tespit edilecek, işler önem sırasına konarak bir an önce planlamasını yapıp, hizmetleri kaldıkları yerden devam ettireceğiz. Bunu bir iki ay içinde tamamlayacağımızı düşünüyorum.

Kentsel dönüşüm konusunda Üsküdar’ımızda şu ana kadar başarılı bir netice ortaya konamadı. Bu konuda maalesef halka karşı dürüst davranılmadı, seçimlerde halka verilen sözler tutulmadı. Biz seçimlerde halkımızı uyarmıştık, verilen vaatlerin seçime yönelik olduğunu dile getirmiştik, halkımız artık şimdi olanların farkında, inşallah tekrar yanılmaz. Bu konuda geniş kapsamlı ve adalet eksenli çalışmalar yapılmasının gerekli olduğuna inanıyorum. Belediye Başkanı olarak rantın değil, halkın tarafında olacağım. Kimseye bir haksızlık yapılmasına gönlümüz razı olmaz.

Kentsel dönüşümü sadece boğaz bölgesi ile sınırlı görmek doğru olmaz. Merkez mahallelerde de dönüşüme ihtiyaç var. 40-50 yıllık yıpranmış binalar, daracık sokaklar, otopark ihtiyacı had safhada, yeterli çocuk parkları yok. Bütün bu konuları hak ve adalet ekseninde ele alıp merkez planları yeniden yapılarak uygulanabilir köklü çözümler üreteceğiz.

Bir diğer önemli husus ise; Günümüzdeki şehircilik gelişmelerini de dikkate alarak, Üsküdar’a yeni bir vizyon belirlenmesi gerekiyor. Gelecekte nasıl bir Üsküdar hayal ediyoruz, bunun ilmi ve gerçekçi verilerle, belirlenmesi ortaya konulması lazım. Geleceğin Üsküdar’ını şimdiden planlamak için gerekli çalışmalara hemen, vakit kaybetmeden başlayacağız.

Bu konuda ilk yapılacak şey; Hiçbir ayırım yapmadan Siyasi Parti temsilcileri, Üsküdar’a hizmet etmiş Belediye Başkanlarımız, eski ve yeni Meclis Üyeleri, eski ve yeni Muhtarlarımız, STK’larımızın temsilcileri, Spor kulüplerimiz, Okul Müdürlerimiz, Üsküdar’ın üst düzey yöneticileri ve Belediye yönetimindeki Müdür ve Şef kademesindeki arkadaşlarımızla istişareler yapılıp, Üniversitelerimizle birlikte çalışılarak ilmi veriler ışığında Üsküdar için bir vizyon belirlenecek.

 Belirlenen bu vizyonu gerçekleştirmek için Belediyenin Mevcut Durum Analizi (Swot Analizi) yapılarak güçlü ve zayıf yönlerimizin tespit edilmesi gerekiyor. Bu çalışmalardan sonra Belediyenin yeniden yapılandırılması, görev tanımlarının güncellenmesi gerekecek.

Tabi biz bu yeni vizyonun gerçekleştirilmesinde personelimizin öz verili ve gayretli çalışmaları çok önemli olacaktır. Belediyemizde görev yapan her arkadaşımızın çok önemli ve kıymetli insanlar olduğunu biliyorum. Hiçbir ayırım yapmadan her arkadaşımızı yaptıkları işi en iyi şekilde yapacak bilgi ve beceriye sahip olmaları, yaptıkları işi zevkle yapmaları, yarınlarından emin, moral ve motivasyonlarının yüksek olmaları gerekiyor. 

Bunun için iyi bir eğitim ihtiyaç analizi yaparak, kadromuzun eksik ve noksan tarafları varsa bunları tamamlanması sağlanacak. Yaptıkları işin ehliyet ve liyakatine sahip, lider ruhlu, gelişmeye odaklanmış, yeniliğe açık, üretken bir ekip olarak hep birlikte çok başarılı çalışmalar ortaya koyacağız. Bütün bu çalışmalar ile tekrar Türkiye’de örnek belediyelerden biri olacağız. Üsküdar’ımıza ve hemşerilerimize dillere destan hizmetler sunacağız ve Üsküdar Belediyesi’nin bir mensubu olmanın gururunu yaşayacağız.

Sizi tanımayanlar için kısaca Yılmaz Bayat Kimdir?

1950 yılında Erzincan’ın Kemah ilçesinde doğdu. Orta, lise ve üniversite öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 1974 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nden elektrik mühendisi olarak mezun oldu.

 

1975 yılında Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nde bilgisayar programcısı olarak çalışmaya başladı. Askerlik dönüşü Sümerbank Genel Müdürlüğü’nde görev aldı ve Tercan Ayakkabı Fabrikası’nda proje müdürü olarak çalıştı.

 

 1979-1980 yıllarında Milli Selamet Partisi Tokat İl Müfettişliği yaptı.

1984’de Refah Partisi Erzincan Belediye Başkan adayı, yine 1987’de Erzincan’dan Milletvekili adayı oldu.

 

 1987’den 27 Mart 1994’e kadar Refah Partisi Üsküdar İlçe Teşkilatı’nda Yönetim kurulu Üyesi olarak çalıştı ve son 2 sene Üsküdar İlçe Başkanlığı yaptı.1993’de Mahalli İdareler Enstitüsü’nü bitirdi.

 

27 Mart 1994 – 2004 yılları arasında iki dönem Üsküdar Belediye Başkanı olarak görev yaptı

İ.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Çalışma Ekonomisi bölümünde Yüksek Lisansı tamamladı

 Belediye sonrası Milli Gazete de Genel Müdür olarak görev yaptı,

Halen Saadet Partisi Genel İdare  Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmakta olan ve orta derece  İngilizce bilen Yılmaz Bayat evli ve 4 çocuk babasıdır.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :