Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
25.05.2019 - 15:34
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İlim ve Fazilet Vakfı Başkanı Mahmut Ekşi Kimdir?

İstanbul’un sevilen, sayılan ve ‘Üsküdarlıların Abisi’ Mahmut Ekşi Kimdir? 9 Yaşındayken yani 1961 yılında ailesiyle beraber Rize’den İstanbul Selimiye'ye taşınan Ekşi’nin hayat hikayesi kaleme aldı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Güncel Posta/Üsküdar- 25-Mayıs 2019

 

Mahmut Ekşi, Rize'nin İkizdere Bayırköy Beldesi’nde 1952 yılında doğdu. Ekşi, 9 Yaşındayken yani 1961 yılında ailesiyle beraber Rize’den İstanbul Selimiye'ye taşındı. İlkokul 2.sınıfa kadar Rize’de eğitim gören Mahmut Ekşi, Selimiye'de İlkokulu tamamlar. Akabinde Paşa Kapısı Ortaokulu, Haydarpaşa Lisesi ve Marmara Üniversite Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu.

 

Ekşi’nin, babası ve amcaları inşaat sektöründe çalışıyorlardı. Dolayısıyla Ortaokuldan itibaren babasıyla birlikte inşaat sektöründe çalışmaya başladı. Üniversite yılları da babasının yanında yetkili bir şekilde çalışmayla geçti. ‘Birlikten kuvvet doğar’ diyen Ekşi Ailesi, hep birlikte iş hacmini büyütmek için çalıştılar, çabaladılar. Üsküdar’ı hep ana merkez olarak gördüler.

 

 

 

Mahmut Ekşi, Güncelposta Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dr. Hamit Kurt’a verdiği bir mülakatta hayatını kısaca şöyle anlattı. Ekşi, ‘1960'lı yıllarda Üsküdar nüfusu 115 bin civarıydı. Şuanda yaşadığımız binamızı burada yaparken, akrabalarımız bize ‘İkizdere'den çıktı geldiler, gene aynı köy gibi bir yerde bina yaptılar’ dediler. Haliyle haklılardı çünkü o zamanlar İstanbul'da bu büyüklükte bina saysanız 15- 20 tane ya var ya yok. O zamanlar teknoloji bu kadar gelişmemişti ama güzellikleri vardı; sadakat, güven ve dürüstlük hakimdi ulu bir şehir olan İstanbul’da. Her kesim ile barışık yaşadık. İnsanlığa olan mesafem hiç değişmedi. Din, Irk, mezhep fark etmeksizin adalet terazimden asla taviz vermedim. Dolayısıyla her kesimden dostlarımız, arkadaşlarımız oldu. Anlayacağınız 56 senelik bir ömür Üsküdar'da huzur içinde geçti” dedi.

 

Bu 56 senelik Üsküdar geçmişimde geldiğim yörenin kültürünü yaşatmak için gerekli çabalar verdim, veriyorum. Tabi insanoğlu, kültürünü, yaşatmak istiyor.

Bu anlamda Karadenizli olan derneklerin bir çoğunda Yönetim Kurulu Başkanı, Fahri Başkanlık görevlerim oldu. Devam ettirdiğim birçok önemli STK’da Kanaat önderliğim hala devam ediyor.

 

 

Kısaca değinmek gerekirse, İlim ve Fazilet Vakfı, Rize Vakfı, Ekşioğlu Vakfı, Harun Ekşi Vakfı ve Haydarpaşa Lisesi Mezunları Vakfı gibi teşekküllerin kuruluş ve yönetimlerinde görev aldım. Marmara Eğitim Gönüllüleri Derneği, Üsküdar Rizeliler Derneği, RİDEF, Üsküdar Anadolu Spor Kulübü, Üsküdar İcadiye ve Sultantepe Spor Kulüplerinde Başkanlık ve Fahri Başkanlıklar yaptım. Halen Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre Üyesiyim. Türk insanının olduğu her yerde varım, elimden gelen gayreti göstermeye çalışıyorum. özellikle hemşerilerimin mutluluğunu, kaderlerini ve üzüntüleri paylaşmak için onlarla hep beraberim” dedi. Mahmut Ekşi, Siyasi geçmişi ile ilgili kısaca bilgi verdi. Ekşi, “2010 öncesi siyasette aktiftim. Desteklediği ANAP’ta MKYK ve Genel İdare Kurulu Üyelikleri yaptım, ANAP Tüzel Kişiliğim sona erince 201 yılında aktif siyasete ara verdim. Bu süreçte daha çok işlerimin yanında sosyal aktivitelere geniş destek verdim.

 

İstanbul Anadolu yakasında sayıları 20-25 binleri bulan ve aile vakfı olan Ekşioğlu Vakfı’nın 45 kişiden oluşan vakıf meclisinin ve ayrıca aileye ait 2 şirketin Yönetim Kurulu Başkanıyım Üsküdar ve Pendik'te ki kampüslerinde toplam 1000 öğrencisi olan 3 Lise, 2 Ortaokul, 2 İlkokuldan meydana gelen 120 Öğretmeni, 50 çalışanı bünyesinde barındıran Fazilet Eğitim Kurumları'nın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanıyım. Çok Şükür 6 çocuğum var. Ailem beraber 1966 yılından bu yana Üsküdar Sultantepe'de yaşamaktayız’ dedi.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :