Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
22.03.2012 - 15:58
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kentsel Dönüşüm için şartları var

İstanbul'da olası deprem için başlatılan Kentsel Dönüşüm kapsamına hangi ilçeler alındı? Belediye Başkanları ne düşünüyor?

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 İSTANBUL için beklenen olası deprem için İstanbul'da Kentsel Dönüşüm çalışmaları hızla devam ediyor. Dönüşüm kapsamına alınan 4 ilçe kesinleşti. Bu ilçeler; Pendik, Avcılar, Ümraniye ve Zeytinburnu. Bu 4 ilçenin Belediye Başkanı, Kentsel Dönüşüm konusunda beklentilerin ve endişelerini Akşam'a anlattı: İşte Dönüşüm kapsamındaki 4 ilçe Belediye Başkanları'nın sözleri:

KENAN ŞAHİN (Pendik Belediye Başkanı): Kentsel Dönüşüm konusunda hazırlıklıyız. İlçemizin en büyük avantajı,'Esenler ya da Kadıköy gibi yoğun yapılaşmanın olmaması. 10 bini aşan bina sahibini ilgilendiren mülkiyet sorunu çözülmeden, kentsel dönüşümün yapılması çok zor. İlçede 250 bin bağımsız bölüm bulunuyor, bunların ancak 70 bin depreme dayanıklı.  Rakamın içinde 210 bini konut, bunun da 55 bini depreme dayanıklı. Mülkiyet sorunu çözülünce kentsel dönüşüm kolaylaşacak. Bir yılda 20 bin konutun dönüşmesini hedefliyoruz. Geçen yıl 8 bin 500 bina dönüştü. 10 yıllık mastır planı yaptık, bu sürede yüzde 80'ini dönüştürmeyi düşünüyoruz. En riskli olan yer belediye binamızın da bulunduğu ilçe merkezi. 14 ila 20 metre arasında balçık zemini var. Dışsal finansman arıyoruz.

MUSTAFA DEĞİRMENCİ (Avcılar Belediye Başkanı): Kentsel Dönüşüm'de 'ilçe belediyelerine yetki' ve 'dönüşüm rantının ilçe halkına bölüştürülmesinde' fluluklar olduğunu düşünüyorum, bu nedenle bu konuların dışında yeni afet kanun tasarısına destek veriyorum. 99 depreminden sonra tüm kamu binaları güçlendirildi. 460 orta hasarlı binamız vardı. Güçlendirme çalışmaları yapıldı. 1999 depreminden en iyi ders çıkaran belediye bizdik.

MURAT AYDIN (Zeytinburnu Belediye Başkanı): Evini dönüştürecek olan aileye dönüşüm alanındaki binalarda olduğu gibi kredi verilmesini gerekliliğine inanıyorum. Belediyemiz, bunun yasa taslağına da konulmasını önerdi. 1999 depreminden sonra pilot bölge seçilen Zeytinburnu'nda, uzman kurul tarafından gerçekleştirilen denetimlerde, olası büyük bir depremde 2 bin 295 binanın yıkılabileceğini tespit ettik. Risk oranı daha fazla olan Sümer Mahallesi'nde çalışmalar başladı ve ilk kazma 2009'da vuruldu. İBB ve KİPTAŞ işbirliği ile yürütülen çalışma sonucu 63 bin 300 metrekarelik alanı kentsel dönüşüm alanı ilan ettik. Birinci etapta 452 adet bağımsız birim yapılacağk, bu birimler Eylül 2012'de teslim edilecek. 1999'dan bu yana ilçede toplam bin 310 bina yıkılıp, deprem yönetmeliğine göre yeniden inşa edildi.

HASAN CAN (Ümraniye Belediye Başkanı): Nüfus bakımından 2B arazisinin en çok olduğu ilçenin Ümraniye... 2B arazisindeki tapu sorunu çözülemeden kentsel dönüşümün yapılamaz. İnsanlar tedirgin. Şehircilik Bakanımız da 23 Ocak'ta buraya gelip vatandaşların kaygısını gidererek, 'tapularınız dağıtılmadan kentsel dönüşüme girişilmeyecek' dedi' 60 bin civarında da bina var. Ümraniye'nin zemini sağlam. 2B arazisi üzerinde 13 bin civarında bina bulunuyor, buradaki bazı binalar riskli durumda.

 

 

 

 

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :