Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  İbrahim Atlı

          atlibrahim86@gmail.com
         SÖZÜN BİTTİĞİ YER...

 

Bu ay sözün önemine değinmek istedik. Üç harfli ama içinde dünyaları barındıran bu kelime nedir? Unutmuş olabilirsiniz çünkü sözün anlamı günümüzde ne yazık ki unutulmuş.

 

Söz kültüre yön veren mefhumdur. Bir gelenek göreneklerimizi söz ile aldık. Binlerce yıl sözlü yasalarla yönetildik. Kimliğimiz söz üzerinedir. Binlerce yıldır süregelen destanlar, efsaneler, şiirler hep sözün ürünüdür. Sonra yazı bulundu. Roman okursunuz ama romanın geçmişi diğer türlerin yanında emekleyen bir bebek gibi kalır. Roman bize ait tür değil ki, o Avrupai, çünkü Avrupa’da sözün önemi yoktur. Yazılı olacak. Uzun metinler halinde olacak. Altına imza atacaksın vs.. vs..

 

İşte biz de çoğu zaman hâlâ o eski rüyanın peşinde koşarız. İnsanların verdiği sözleri eski çağlardaki sözlere benzetiriz. O artık roman sözüdür. Bol yalanlı, aksiyonlu, güvenilmez.

 

Bu kadar giriş yeter sanırım sözün önemini vurgulamak için. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de sözün önemini unutanlardan. Daha adı geçmeden sevindiğim, tecrübesiyle Üsküdar’ı şahlandıracak dediğimiz isim. Bir insan seçimi kazandıktan 3 ay sonra nasıl %10 oy kaybeder.

Üsküdar Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sözüne güvendi, Hilmi Türkmen’i seçti. Güven sağlam, ama makama geçen o sözün altını doldurmazsa ne olur, oylar düşer.. Cumhurbaşkanı en büyük yardımı ilçe başkanlığına Adem Kaan Pehlivan’ı getirerek yaptı zaten. Daha ne yapsın. CHP’nin yardımını da göz ardı etmemesi lazım Hilmi Türkmen’in, sadece bir mahallenin tanığı ve seçim için dişe dokunur tek çalışma yapmayan Ahmet… (soyadını unuttum, unutulur elbet, tamam Kılıç’tı) karşısında seçim kazanmak zafer mi? Olmaz başkan, Nevmekan’da artistleri getirip oyalama taktiği Roma’nın Gladyatör oyunlarında kaldı, sen de bugün halı sahalarda top oynayıp stres atıyorsun oğlunla, oğlunu da THY’ye yerleştirdin. Hep geziyor, 180 bin liralık arabayı satışa çıkarmış sattı mı bilmem, ama onun ama değil bilemem. Sizin sülalecek keyfinize diyecek yok, ya vatandaş?

 

Sözün bittiği yer vardır ya. Söz bitti..

Yorum Ekle


Yazı Yazmak Zorunda Kalmamak Çok uzaklar... Barbar Olmak ya da Modern Olmak Tüm Mesele Bu Korona’dan sonra ruhunuza iyi gelecek 5 yer Korona’dan Hızlı Yayılıyor Elhamdülillah Sözün bittiği yer... Bu gönüle binler de sığar yüzbinler de Aday adaylarının aynı filmi izlemeye zorlaması Haklılık ve doğruluk arasında gidip geleceğiz