Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  İbrahim Atlı

          atlibrahim86@gmail.com
         SİSTEMATİK HATANIN KAYNAĞI...

 

Amerikalı psikolog Lawrance Kohlberg’in ahlak gelişimi kuramına göre üç evre vardır. Eyleminizin niyeti sizin davranışınızı bu evrelerden birine dahil eder. Gelenek öncesi dönem denilen dönem zeka yaşı 3 – 11 yaş arası dönemi kapsamaktadır. Geleneksel dönem ve gelenek sonrası dönem ise daha üst yaşları kapsamaktadır. Yani kişinin soyut işlemleri yapabildiği zaman aralığını. Bir örnek verecek olursak: İki kardeşten birisi annesine yardım ederken 2 tabak kırmış, diğer kardeş ise yaramazlık sonucu bir tabak kırmıştır. Burada zeka gelişimi tamamlanamamış olan diğer kardeş. Sonuç odaklı yaklaşarak 2 tabak kıran kardeşi suçlamaktadır. Bu örnek bizlere olaylara sonuç odaklı değil, süreç + sonuç odaklı yaklaşmamız gerektiğini göstermektedir.

Toplumda maalesef bizler de olaylara sonuç odaklı yaklaştığımız ve niyetleri görmezden geldiğimiz için yanlış gidişatların kurbanı oluyoruz. Sonuç, süreç + sonuç dediğim terimler ölçme ve değerlendirme işlemiyle ilgili terimlerdir. Değerlendirme hayatta bizlere önemli kazanımlar sağlayan bir işlemdir. Bu sayede hatalarımızı görüp eksiklerimizi giderebiliriz. Değerlendirmeyi hatalı yaptığımız takdirde başarılı sonuçların ortaya çıkmasını beklemek haliyle biraz gülünç oluyor. Bir işi bir kere yanlış yaparsan hata, ikinci kez yanlış yaparsan aptallıktır derler ya. O hesap.

Ölçme değerlendirmede ölçmenin güvenirliği ve geçerliği önemli faktörlerdir. Bir işleme sabit hata ve sistematik hata karışırsa güvenirlik etkilenir ama geçerlik etkilenmez. Neden güvenirlik etkileniyor? Adı üstünde hata! Neden geçerlik etkilenmiyor? Çünkü hatanın kaynağı belli. O hataları ortadan kaldırmak senin elinde. Bu yüzden sağlama yapıldığında o hata hesap ediliyor ve geçerli bir sonuç elde ediliyor.

Sistematik hatanın kaynağı ne peki? Adam kayırma, hemşehricilik vs. Gelmek istediğim sonuç aslında buydu. Arkadaşlar! Sevgili Romalılar.. Her yol Roma’ya çıkar tamam da. Sizin gittiğiniz yolun sonu da Hababam Sınıfı’nda İnek Şaban’ın dediği gibi bir yere çıkıyor. Bakın bir şeyleri karıştırıyor olabilirsiniz? Peygamber Efendimiz zekat, sadaka ve diğer yardımlarda önce akrabamızı gözetmemizi emretmiştir, doğru. Ama bu yardım kendi imkanın ile olursa makbuldür. Kamu parası ile akrabayı kayırmak, vasıfsız insanlara müdür vasfı vermek, bu kişinin maaşını kamudan karşılamak caiz midir?

Siyasette maalesef adamcılık, hemşehricilik likayakatın önüne geçiyor. Bunun parti purtu ayrımı da yok. İnsanın olduğu her yerde yozlaşma kaçınılmaz oluyor. Arkadaşlar, zorlama ile kültür sanat yayınları, dergileri vs. çıkarıp dünyanın parasını harcıyorsunuz. www.gazete1453.com.tr diye bir site var. İstanbul’un kültür sanat hayatını yansıtmaya çalışıyor. Bunu da hiçbir karşılık beklemeden kısıtlı imkânlar ile yapıyor. Hiç mi dikkatinizi çekmiyor? Ey Kültür Bakanlığı, Ey İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ey İstanbul ilçe belediyeleri… Biraz da böyle girişimleri destekleyin. Körler sağırlar birbirini ağırlar oyunu artık sıktı. Rica ediyorum, kabak tadı vermeden biraz da girişimci ruhları destekleyin. Ismarlama projelere, adrese teslim işler yollamaya Allah aşkına son verin.

Yorum Ekle


Sistematik hatanın kaynağı... Bilince dair lakırdılar Geçmişten Geleceğe Üsküdar Winter is coming Yazı Yazmak Zorunda Kalmamak Çok uzaklar... Barbar Olmak ya da Modern Olmak Tüm Mesele Bu Korona’dan sonra ruhunuza iyi gelecek 5 yer Korona’dan Hızlı Yayılıyor Elhamdülillah