Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
08.11.2016 - 00:23
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şile’de Orman Okulu açıldı

İstanbul’un en çok orman alanına sahip olan Şile’de çocukların kişisel, sosyal ve duygusal becerilerini geliştirmek için bir orman okulu açıldı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Güncelposta Gazetesi/Şile

Orman Okulunun açılışı Şile Kaymakamı Salih Yüce, Belediye Başkanı Can Tabakoğlu ,İstanbul Orman Bölge Müdürü Zekeriya Mere ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildi. Okul yöneticisi Esin Tonbul yaptığı açıklamada; Şile Orman Okulunun amacının tüm aktivitelerle çocukların kişisel, sosyal ve duygusal becerilerini geliştirmek ve onların özgüvenli, cesur, risk alan, karar verme becerisi gelişmiş, iletişimi kuvvetli, takım ruhuna sahip bireyler olarak büyümelerini sağlamak olduğuna dikkat çekti.

EĞLENEREK ÖĞRENECEKLER

Şile Kaymakamı Salih Yüce:,İstanbul’un 2400 km2 orman,bunun dörtte biri yani 600 km2 si Şile’de ve İlçemizin %80 i Orman. Bu nedenle konsepte çok uygun olan bu orman okulunun açılışında herkese teşekkür ediyorum dedi. Kaymakam Salih Yüce:Çocuklarımızın eğlenerek öğrenmelerinin bizler için çok önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca çocuklarımızı dört duvar arasına hapis ediyoruz.Teorik olarak bir şeyler vermeye çalışıyoruz. Ama bunlar ne derece kafalarında kalıyor tartışılır dedi

İstanbul Orman Bölge müdürü Zekeriya Mere, “Amacımız her zaman o bölgede yaşayan insanımıza ekonomik iş adı altında bir imkan sağlamak.Bir yere vara bildik mi? Ama iyi bir noktaya gidiş var işte bunun bir örneğini bu sahada görmekteyiz.Avrupa ülkelerinde bunun örneklerini saymak mümkün ancak Şile ‘de ise Kabakoz köyümüzde işte bir ilke imza atıldı” dedi.

ŞİLE İSTANBUL’UN BİR ŞANSI

Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, “Şile’nin İstanbul’un bir şansı olduğunu, bunun mega kentte yaşayan insanların daha iyi idrak ettiğini,ancak bizler balık suda yüzer suyu bilmez misaliyle “Şile’de yaşayanlar kaybetmeden anlayamayacaklar gibi geliyor ifadelerini kullandı. Gençlerin artık köylerimizde yaşamaz olduğunu söyleyen Başkan Can Tabakoğlu bu yüzden Şile’nin bir hedefi var.Sürdürülebilir bir hedef peşinde koşuyoruz.Bu hedef tarımsal turizm işte bunun ana menbahı,orman,diğeri tarım alanları,kıyı ve turizm alanlarıdır” dedi.

DOĞAYLA İÇ İÇE OLACAKLAR

Şile Kabakoz Köyü)Mahallesi Muhtarı ve okul yöneticisi Murat Tonbul’da köyümüzde başlattığımız Orman Okulunda, 2,5 ila 10 yaş arasındaki çocuklara, doğal yaşamı öğrenme imkanı sunulacak. Avrupa'da yaygın olduğunu öğrendiğimiz, çocukların doğal ortamda çeşitli faaliyetler yapabildikleri Orman Okulu (forest school) konseptini uyarlamak için yıllar önce çalışmalara başladıklarını söyledi. Bunun için Kabakoz köyü’nü saha olarak uygun gördüğünü belirten Tonbul, ormanın hemen kenarında kurdukları okul binasından ziyade, köyde yaşayanların da sürece dahil olduğu bir projeye gerçekleştirdiklerini kaydetti.

HABER FOTO/Nurcan KIRCALU


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :