Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
30.05.2012 - 11:48
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şile'ye Mavi Bayrak belgesi

Mavi Bayrak, plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülü. Bu ödül; deniz suyunun temizliğini, çevre yönetimine önem verildiğini ve çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinliklerin yapıldığını ifade ediyor.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Plaj veya marinayı kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güveliğini garanti ediyor. Bu nedenle bir marka veya “Eko-Label” özelliğini taşımakta. Mavi Bayrak Ödülü konusunda plajlar için 32 ve marinalar için 24 kriter bulunmakta. Bu kriterler kapsamında deniz suyunun kontrolü amacı ile plajlardan 15 gün ara ile sezon süresince deniz suyu numunesi alınmakta, mikrobiyolojik düzeyde ve üç parametrede analizler yapılmakta. Bu analizler “Avrupa Birliği Yüzme Suyu Direktifleri” kapsamında değerlendirilmekte. Marinalar için deniz suyu analizi istenmemekte sadece deniz suyunun fiziksel görüntüsü değerlendirilmekte.

 
Mavi Bayraklı 355 Plajdan İkisi Şile’de  
 
2012 yılında Türkiye’de 355 plajda, 19 marinada, 13 yatta mavi bayrak bulunmakta. Belediyemizin uzun zamandır yürüttüğü çalışmalar neticesinde Şile’nin Ayazma plajı ve Ağlayan kaya plajı da 2012 yılında mavi bayrak ödüllü plajlar arasına girdi.
 
Mavi Bayrak= Uluslar Arası Garanti
 
Mavi Bayrak dünyada en yaygın kullanılan çevre ödüllerinden biri olup, çevrenin korunması yönünde önemli bir yaptırıma sahip. 2012 yılı itibariyle dünyada 49 ülkede ödüllü 3089 plaj, 641 marina bulunmakta. Çevrenin korunması konusundaki önemi kadar, aynı zamanda ulusal ve uluslararası turizm pazarında da çok önemli bir yeri var. Çünkü tatil yapmak için bilmediği, yeni tanıyacağı bir yere giderken, insanların uluslar arası garanti içeren ve özelliklerini bildiği bir plaja gitmek için plan yapması kolay olmaktadır. ‘Mavi Bayrak’ bu nedenle güçlü bir araçtır. Turizmde önemli bir sembol olan Mavi Bayrak sayesinde ilçemiz turizm alanında daha da avantajlı ve önemli bir hale gelecek.

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :