Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
25.02.2012 - 16:41
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şişli Ve Amsterdam Belediyeleri, İşbirliği Protokolü İmzaladı

TÜRKİYE ve Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı nedeniyle Amsterdam ve Şişli Belediyeleri arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokol uyarınca, iki belediye 2012 ve 2013 yıllarında, Türkiye ve Hollanda'da ortak festival ve kültürel et

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar


Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Amsterdam Belediyesi'nin davetlisi olarak gittiği Hollanda'da, Amsterdam Belediye Başkanı Eberhard Vanderlaan ile bir araya geldi. İki belediye başkanı bir süre yerel yönetim çalışmaları hakkında fikir alışverişinde bulundular. Daha sonra, Türkiye-Hollanda diplomatik ilişkilerinin başlamasının 400. yıldönümü nedeniyle iki belediye arasında kültürel ve sosyal işbirliği protokolü imzalandı. Protokol uyarınca, iki belediye kamu hizmetleri, kültürel, sportif ve sosyal projelerde işbirliği yapacak. Protokol töreninde konuşan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Amsterdam Belediyesi'nin tarihi kentlerin korunmasıyla ilgili yaptığı çalışmaları ilgiyle izlediklerini belirterek, şöyle dedi:

"Kent kimliğinin korunması, kentsel tasarım uygulamaları ve modern şehir planlamacılığı konusunda kendilerinden yararlanmak istiyoruz. İstanbul ve Amsterdam, tarihi doku açısından birbirine çok benziyor. İkisi de birçok kültürel zenginliği barındırıyor. Karşılıklı olarak, iki kentin tanıtımı için yoğun bir işbirliği içerisinde olacağız."

Şişli'de yaptırılacak olan bir spor tesisi için Ajax Spor Kulübü'nün çalışmalarını örnek aldıklarını belirten Sarıgül, tesisin açılış törenine katılmak için Ekim ayında Vanderlaan'ı Türkiye'ye davet etti. Amsterdam Belediye Başkanı Eberhard Vanderlaan da, Şişli Belediyesi ile kültürel işbirliği protokolü imzalamaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. Vanderlaan, “Amsterdam'da 80 bin Türk yaşıyor. Bu nedenle Türkiye bizim için çok önemli. Özellikle turizm ve tanıtım konusunda karşılıklı olarak dayanışma içinde bulunmak istiyoruz. Ekim ayında Türkiye'ye gelip spor tesisi açılışınıza katılmaktan büyük onur duyacağım" dedi.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :