Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
19.05.2012 - 18:01
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şişli'de 19 mayıs, onbinlerle kutlandı

19 Mayıs etkinliklerine, Şişli Belediyesi’nin düzenlediği kutlamalar damgasını vurdu.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün “Bayrağını al, bayramına gel” sloganıyla çağrıda bulunduğu kutlamalara, on binlerce kişi katıldı. 
Şişli Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle, Mecidiyeköy’den Taksim’e kadar uzanan Halaskargazi Bulvarı’nı dev Türk bayrağı ve Atatürk posterleriyle süsledi. Belediyenin, “Bayrağını al, bayramına gel” sloganıyla duyurduğu etkinliğe, İstanbul’un ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden onbinlerce yurttaş katıldı. Yurttaşlar, ellerinde bayraklar ve Atatürk resimleriyle, sabahın erken saatlerinden itibaren Şişli’deki Atatürk Evi’nin önünde toplandılar. Halaskargazi Caddesi, yoğunluk nedeniyle araç trafiğine kapatıldı. Daha sonra buradan 10. yıl Marşı eşliğinde yürüyüşe geçen yurttaşlar, yaklaşık iki kilometrelik bir mesafeyi 1 buçuk saatte katederek, Mecidiyeköy Cevahir Alışveriş Merkezi önündeki meydana kadar yürüdüler. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de yurttaşlarla birlikte yürüyüşe katıldı.

Kutlamalarda daha sonra, Şişli Belediyesi tarafından oluşturulan 500 kişilik kadın korosu, Atütürk’ün sevdiği şarkıları seslendirdi. Ardından Kenan Doğulu, Şişli Meydanı’nda kurulan sahnede, alanı dolduran onbinlerce kişilik kalabalığa coşkulu bir konser verdi.
Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, kutlamalarla ilgili yaptığı açıklamada, 19 Mayıs tarihinin, ulusal kurtuluş savaşımızın başladığı gün olduğuna dikkati çekerek, “Ülkemizin kurtuluş mücadelesinin ilk kıvılcımı bugün çakıldı. Bu nedenle 19 Mayıs’ı büyük coşkuyla kutlamak istedik” dedi. Sarıgül şunları söyledi: “Atatürk, 16 Mayıs 1919’da Şişli’deki evinden çıkarak Samsun’a hareket etti ve 19 Mayıs’ta, işgal altındaki bir ülkeyi kurtarmak için harekete geçti. Bu nedenle bu tarih hem Atatürk’ün, hem de Cumhuriyetimizin doğum günüdür.

Bunun içindir ki gençliğe armağan edilmiştir. Bu büyük ulusal bayramımızı halkın kutlaması, sahip çıkması bizim için çok önemli. Biz de hiçbir siyasi düşünce farkı gözetmeden, ayrım yapmadan halkımıza çağrıda bulunduk, yurttaşlarımız da çağrımıza coşkuyla, heyecanla karşılık verdiler. Bugün yalnızca Türkiye’ye değil, tüm dünyaya, Atatürk ilkelerine ve Cumhuriyetimize sonsuza kadar sahip çıkacağımızı gösterdik. Kadınıyla, erkeğiyle, her düşünceden insanımız, ötekisi olmayan bir Türkiye görüntüsü sergiledik. Bundan dolayı çok mutluyuz.”

Sarıgül, “Birçok zorluklara rağmen bıkmadan usanmadan sabırla ve metanetle ulusal bayrağımızı asan, koruyan Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve sevgiyle anıyorum. Bugün burada ötekisi olmayan bir kutlama yaptık. Bugün burada bayrağına toprağına bağlı inançlar saygı duyan bütün yurttaşlarımızla beraber olduk. Ama son sözüm şu; bugün lütfen Arap yarımadasına bakın Libya’da Mısır’da Suriye’de yaşananları görelim ve Mustafa Kemal Atatürk’ün bize bıraktığı Cumhuriyet’i de layık ve demokratik Türkiye cumhuriyeti ilelebet koruyalım” dedi.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :