Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
03.11.2012 - 13:30
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öğretmene Performansa Göre Maaş Sistemi Geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı eğitim sisteminin geliştirilmesi için yeni bir politika getirmeye hazırlanıyor. Buna göre öğretmen yetiştirme ve geliştirme sistemleri , performans sistemiyle birleştirilecek.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Uygulanacak Performans sistemiyle öğretmen ve öğrenci yeterlilikleri esas alınacak. Artık öğretmenlere kariyer sistemi getirilecek ve bu sistemle öğretmen performanslarının yükseltilmesi hedeflenecek. Öğretmen maaşları da bu performanslara göre belirlenecek , performansı yüksek öğretmenin maaşı da yükselecek.

Sistem Bakan Onayından Geçti

 

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer’ in onayından geçen sistem şimdi ise bakanlar kurulunun onayını almayı bekliyor. Yeni performans sistemi bakanlar kurulunun da onayından geçerse artık öğretmenler yılda bir kez sınava tabi tutulacak ve konumları bu sınavlardan aldıkları puanlara göre belirlenecek. Yüksek puan alan öğretmenlerin statüsü  yükselirken alacakları maaş da statülerine göre belirlenecek.Statüsü yüksek öğretmenlerin meslektaşlarına göre belli ayrıcalıkları da olacak. Belli bir statüye sahip öğretmenin bulunduğu statüyü koruması için yapılacak olan sınavlardan yüksek puan alması gerekecek. Puanını düşüren öğretmenin statüsü de doğru orantılı olarak düşürülecek. 

Yeni performans ve maaş sisteminde başöğretmenler de var

 

Yeni maaş ve performans sisteminde başöğretmenler de unutulmadı. Sisteme göre  başöğretmenler eğitimin tam merkezinde yer alacak. Başöğretmen olan öğretmenler haftanın yarısında öğrencilere, diğer yarısında ise öğretmenliğe yeni başlayanlara dersler verecekler. Milli Eğitim Bakanlığı uygulanacak olan bu sistemle öğretmenlere deneyim ve tecrübe kazandırmayı aynı anda da eğitim kalitesini yükseltmeyi hedefliyor.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :