Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
08.11.2012 - 10:14
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sözleşmeli Personele Müjde! Başbakan talimat verdi.

Belediyelerdeki sözleşmeli personel için kadro talimatını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan verdi. 18 bin sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi planlanıyor.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

AKP Siirt Milletvekili Akif Demirkıran, kadro konusundaki ‘acil çözüm’ talimatını twitter’daki hesabından takipçileriyle paylaştı. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın belediyelerdeki sözleşmeli personelin kadroya alınmasına yönelik çalışma yapılması için talimat verdiği bilgisini, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten aldıklarını bildirdi.

TALİMAT BAŞBAKAN ERDOĞAN'DAN

20 Eylül’de Erdoğan ile görüştüklerini söyleyen Gündoğdu, kadrosuz personelin kadroya alınması için bildiride bulunduklarını ve kısa sürede çözülmesini beklediklerini söyledi. Faruk Çelik ile 1 Kasım’da yapılan görüşmeden sonra da Gündoğdu bu konuda ümitli olduklarını söylemişti. Çalışma Bakanı Faruk Çelik de, "Biz de bakanlık olarak bu çalışmayı tamamladık. İlk Bakanlar Kurulu toplantısında bu konuda hazırladığımız raporu sayın Başbakan'a sunacağım. Kendileri onaylarsa biz hızla yasal düzenlemeyi TBMM'ye göndereceğiz" demişti.

MÜJDE KAMPTAN GELDİ

AK Parti’nin Kızılcahamam kampında müjdeli haberi alan Ahmet Gündoğdu konfederasyon olarak yürüttükleri inatçı çalışmaların bu sonucu almalarını sağladığını belirtti. Gündoğdu, sözleşmeli personelin sorununu her şekilde dile getirdiklerini ve Erdoğan’ın bu durumu dikkate alarak çözüme kavuşturmak için talimat verdiğini söyledi. Ayrıca TRT, Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi halen sözleşmelilerin çalıştığı kurumlarda da çalışanların kadroya geçirilmeleri için çalışma yapacaklarını söyledi.

 SÖZLEŞMELİ VE KADROLU PERSONEL ARASINDAKİ FARK

Sözleşmeli personelin özür durumu hariç il içi ve il dışı tayin hakkı yoktur. Kadrolu personelin ise tayin hakkı mevcuttur. Sözleşmeli personel için görevde yükselme söz konusu değildir. Bu bağlamda bazı önemli mesleklere sözleşmeli ataması hiç yapılmamaktadır. Özetle sözleşmeliler idareci veya müfettiş gibi görevlere atanamazlar. Bu konuda herhangi bir düzenleme ve mevzuat yoktur. Kadroluların bu konuda herhangi bir sıkıntısı yoktur.

SÖZLEŞMELİ İLE KADROLU ARASINDA UÇURUM VAR

Sözleşmeli personelin hizmet puanları yoktur. Bu sebeple 1 yıl ya da 20 yıl çalışmış olmalarının bir önemi yoktur.  Sözleşmeli personelin eş, çocuk, doğum yardımları yoktur. Fakat tüm bu haklar kadrolulara tanınmaktadır. Sözleşmeli personelin maaşları her ilde ve yarıca her kurumda farklılık gösterebilmektedir. Bu konuda bir bütünlük sağlanamamıştır.

Sözleşmeli personelin memurlar gibi adaylıkları söz konusu değildir. Bu bağlamda memurların tabi tutuldukları temel ve hazırlayıcı eğitimlere tabi olmaları zorunlu değildir. Bazı kurumlar personelini eğitime almaktadırlar. Fakat bu eğitimler statülerinde değişiklik yapmamaktadırlar.

Kadrolular her derecedeki maaşları farklı olmakla beraber sözleşmeliler için genel olarak üç farklı ücret seviyesi hizmet yılına bağlantılı olarak düzenlenmiştir.

Birçok kurumdaki idareciler, sözleşmelilerin sahip oldukları haklar konusunda yeterli bilgiye sahip değildirler. Bu sebeple çok kez sözleşmelilerin memurlara nazaran daha fazla ezildiğini ifade edebiliriz.

Sözleşmeli personelin sözleşme süreleri mali yılla sınırladır. Bunun için her mali yılbaşında sözleşme yeniden imzalanmaktadır. Bunun anlamı işe giriş ve çıkış olması değildir. Sözleşmeli personel hiçbir şekilde giriş ve çıkışa tabi tutulmamaktadır.

Belirsizlik sözleşmelinin iş güvencesinin zayıf olduğu ifade edilse de hukuksal bir şart burada da varlığını hissettirmektedir. Sağlam bir gerekçe olmaksızın sözleşmenin feshi imkansızdır. İdarenin gerekçesiz feshi yargıdan dönmemektedir.

Sözleşmeli personel de memurlar gibi bir unvana sahip olarak çalışmaktadırlar. Aynı unvanlı memurlarla aynı işleri yapmaktadırlar.

Sözleşmeli personelin kurumlar arası geçiş hakkı mevcut değildir.

Sözleşmeli personelin istifadan sonra memurlar gibi sınavsız olarak geri dönüş hakları mevcut değildir.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :