Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
21.05.2012 - 11:05
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çatalca Belediyesi tarihi ağacı koruma altına aldı

Çatalca’nın doğal ve tarihi güzelliklerinden biri olan çınar ağaçları Çatalca Belediyesi tarafından korunuyor.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Bu doğal ve tarihi ağaçlardan birisi de Çakıl Mahallesi meydanında bulunuyor. Burada 250 yaşın üzerinde ve 20 metrenin üzeri boyundaki tarihi çınar ağacının çevresi de Çatalca Belediyesi ekipleri tarafından düzenlenerek koruma altına alındı.

 
Bilindiği gibi geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nın ikinci gününde Çatalca Belediyesi tarafından Çakıl Mahallesi Meydanı’na bir Atatürk Büstü inşa edilmişti. İnşa edilen Atatürk Büstü ile Çakıl Mahallesi Meydanı’nda düzenleme çalışmaları yapılırken, meydan daha çağdaş bir görünüme kavuşmuştu. Bu çalışmaların ardından ise Çakıl Mahallesi’nin meydanında bulunan tarihi çınar ağacının etrafı da düzenlendi. Tarihi çınarın köklerinin zarar görmemesi için, ağacın etrafındaki beton yükseltilerek çınarın kendi kotuna denk gelecek şekilde toprakla dolduruldu.
 
 
 
Ayrıca beton biraz daha genişletilerek, ağacın dallarına destek veren demir platform da bu geniş bandın içine alındı. Tarihi ağacın etrafındaki zeminin de değiştirilmesiyle birlikte son olarak yeni aydınlatmalar ve gölgelikler de yapılarak, düzenleme işlemi sona erecek. Yapılan düzenleme çalışmalarının yanı sıra Çakıl Mahallesi’nin tarihi çınar ağacına bir de tabela yapıldı. Ziyaretçilerin oldukça dikkatini çeken ağacın özelliklerini gösteren tabelada ağacın tarihi ile ilgili bilgiler yazıldı.
 
 
Mevkii          :Çatalca Çakıl Mahalle Meydanı
Türü            :Doğu Çınarı
Yaş             :+250
Boy             :+20,00m
Göğüs çapı    :  1,75 m
Göğüs çevresi: 5,50 m

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :