Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
26.11.2019 - 13:18
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metrosu'nun yapımına yeniden başlandı

Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı’nın yapım işleri 2 seneden sonra yeniden başladı. TBM (Tunnel Boring Machine) makinası, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı törenle, Sancaktepe İstasyonu şantiye alanına indirdi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptığu açıklamada: “Göreve geldiğimde toplam 8 metro hattının durmuş vaziyetteydi. Ümraniye-Göztepe Metro Hattı’ndan sonra ikinci bir hattı daha yeniden başlattıklarını ifade etti. İmamoğlu, “Bugün, bir başka hattın başlangıcını gerçekleştiriyoruz. Bu hat, önemli bir hat. Bu hattın önemini bölgede yaptığımız konuşmalarda dile getirmiştim. Artık gün, hizmet günü. Bu hattın hayata geçmesiyle ilgili finansman konusu ile ilgili yoğun bir çalışma ortaya koydu arkadaşlarım. 2 yıldır duran bu şantiyenin hareketlenmesiyle ilgili bulunan finans kaynağıyla beraber, bu hattın imalatçısı cesur firmalarımızın da katılımıyla sürece başlamış bulunuyoruz” dedi.

 

SAATTE 64 BİN 800 YOLCU TAŞINACAK 

 

Hat 8 istasyon ve uzunluğu, 10,9 kilometre, yolculuk süresi 16 dakika olacak. Hat ile saatte tek yönde 64 bin 800 yolcu taşınacak. Hat; Çekmeköy, Sancaktepe ve Sultanbeyli ilçelerinden geçecek. Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı’nın devamı niteliğinde olan yeni hat hizmete açıldığında hazır durumdaki Marmaray ve Metrobüs hatları, uygulama projeleri tamamlanan Sultanbeyli-Kurtköy Hızlı Tren ve Yenidoğan-İmes-Soyak Yenişehir Metro hatları ile yapım aşamasındaki Hastane-Taşdelen-Yenidoğan Metro Hattı, Dudullu-Bostancı Metro Hattı ve Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro Hattı ile entegre olacak. 

 

2022 SON ÇEYREĞİNDE AÇILMASI BEKLENİYOR

 

Mayıs 2017’de yapımına başlanan proje, 29 Aralık 2017’de İBB tarafından durduruldu. İnşaat, Mart 2018’de tekrar başlandı; ancak, hak ediş ödemelerinin yapılamaması sebebiyle şantiye alanı, Ekim 2018’de sessizliğe gömüldü. Kasım 2019’da yapılan anlaşma ile Deutsche Bank’tan kredi sağlanarak yeniden imalatına başlanan hattın, 2022 yılının son çeyreğinde hizmete girmesi planlanıyor.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :