Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
01.06.2016 - 10:32
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aziz Sancar Bilim Olimpiyatları ödülleri dağıtıldı

Prof. Dr. Aziz Sancar Uluslararası Bilim Olimpiyatları’na başvuran, 26 ülkeden 785 proje arasından dereceye giren 30 yarışmacıya ödülleri dağıtıldı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Mehmet Dursun/Güncelposta- Çekmeköy Belediyesi’nin bu yıl 1.sini düzenlediği Aziz Sancar Bilim Olimpiyatları ödülleri dağıtıldı. Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar'ın katılımıyla düzenlenen ödül töreni Taşdelen Turgut Özal Kültür Merkezi'nde yapıldı. Törene Sancar’ın yanı sıra, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız, Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcısı Şahmettin Yüksel, Başkan Yardımcısı Şenol Çetin, Garnizon Komutanı Albay Hasan Kaymaz, AK Parti Çekmeköy İlçe Başkanı Salih Kırıcı, Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aktaş ve çok sayıda vatandaş katıldı.

GENÇ BİLİM ADAMLARINA ÖDÜLLERİ DAĞITILDI

Yarışmanın "Araştırma" kategorisinde, Çağla Atay ve Elif Zeynep Nerez  "Karlı Şemsiye" projesiyle, "Enerji Verimliliği" kategorisinde Hüsnü Yalım Yürekli "Güneş Enerjisi ile Sulama Mekanizması" projesiyle, "Teknoloji" kategorisinde ise İsmail Başer "Selfel" projesiyle birinci oldu. Dereceye giren öğrencilerden birincilere 5 bin lira, ikincilere 3 bin lira, üçüncülere bin 500 lira para ödülü verilirken, 21 kişi de 500 lira mansiyon ödülünün sahibi oldu.

TEMEL BİLİME İLGİNİZİ KAYBETMEYİN

Onuruna düzenlenen Bilim Yarışmasında konuşma yapan Prof. Dr. Aziz Sancar: “Benim adıma düzenlenen böyle bir yarışmada olmak hem çok güzel hem de çok mutluluk verici. Ziyaret ettiğim bütün yerlerde gençlerin bilime ilgisini görmek beni gelecek adına çok umutlandırıyor. Buradaki gençleri ve onları yetiştiren hocalarına buradan bir kere daha çok selamlarımı saygılarımı sunuyorum. Türkiye'ye temel bilim lazım ve bunu teşvik etmemiz gerekir. Bunu yapacak olan da gençlerdir. Lütfen Temel bilimlere olan ilginizi kaybetmeyin ve deneyler yapın, ülkemizin kalkınması için elinizden gelen her şeyi yapın.” dedi.

  GELECEK GENÇLERİMİZİNDİR

Törene katılan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu konuşmasında: “ Öncelikle böyle değerli bir projeyi hazırlayan Belediye Başkanı ve ekibine teşekkür ediyorum. Türkiye artık çok büyük hedeflere sahip olan bir ülke. Biz Sultan Fatih'in yaptığı ve başardığı gibi Türkiye'nin tekrardan uluslararası arenada layık olduğu gibi güçlü, şerefli ve müreffeh bir konuma gelmesini istiyoruz. Buna giden yol ise günümüzde bilimden, bilimsel çalışmadan ve bilim insanlarına verilen önemden geçiyor. Prof. Dr. Aziz Sancar hocamız da bu ödül törenine geldiği ve bizleri şereflendirdiği için kendisine teşekkürlerimi iletiyorum. Değerli gençler gelecek sizlerindir. Attığınız her adımı bu bilinçle atın.” dedi.

GENÇ BİLİM ADAMLARINI KUTLUYORUM

Törene ev sahipliği yapan Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz Teşekkür konuşmasında: “Törene katılarak bizi onurlandıran çok kıymetli hocamız Aziz Sancar, değerli protokol ve buradaki bu pırıl pırıl zekâya sahip, yarının Nobel ödülü alacak olan gençleri, hepinizi en kalbi duygularla selamlıyorum. Mardin'de bugün verilen imkânlardan çok daha alttaki imkânlarla okuyarak, Nobel Ödülü'nü aldınız. Bunun yanı sıra, insanlığa, bu millete, görülmeyen çok fazla hizmetleriniz de vardır. Bilim Olimpiyatları'ndaki projeleri de inceleme imkânım oldu. O kadar, önemli projeler vardı ki bu genç kardeşlerimi gönülden kutluyorum ve alkışlıyorum" dedi.

Konuşmaların ardından dereceye girenlere ödülleri dağıtıldı.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :