Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
11.06.2016 - 17:20
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'nin İlk Seyir Teraslı Camisi Beykoz’da Açıldı

Beykoz Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Türkiye'nin ilk Seyir Terasına sahip, Karlıtepe Merkez Camii törenle açıldı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Güncelposta-İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarasını izleme imkânı sunan, alışılmışın dışında minare tasarımı ile dikkatleri üzerine çeken Karlıtepe Merkez Camii kütüphanesi, konferans salonu ve seyir teraslı minaresiyle hizmete girdi.

Karlıtepe Merkez  Camii açılış törenine Milletvekili Metin Külünk, Kaymakam Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, meclis üyeleri, Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Karlıtepe Merkez Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Hüseyin Kurt, Cübbeli Ahmet Hoca, bilinen adıyla Ahmet Mahmut Ünlü ve ilçe sakini katıldı.

Minareye Asansörle Çıkılıyor

İstanbul Boğazı'nın eşsiz manzarasını tepeden gören minareye asansörle de çıkılabiliyor. Temeli 2008 yılında atılan cami kütüphane, konferans salonu ve seyir teraslı minaresi ile hizmet veriyor.

Seyir Teraslı Camiden Görünümle İstanbul Kanatların Altında

Seyir Teraslı camiden görünüm, Sarıyer’den 3. köprünün ayaklarına ve Adalara kadar bütün İstanbul’u kapsıyor.

Camii’nin Seyir Terasında Ücretsiz Kütüphane

Karlıtepe Merkez Camii’nin, 52 metre yüksekliğindeki minaresinde seyir terası bulunuyor. Minarenin 44. metresinde ise 90 metrekare alana sahip bir kütüphane yer alıyor.

Dünyada var olan seyir teraslı binalara çıkmak ücrete tabiyken, vatandaşlar, Camiinin Seyir terası ve kütüphanesinden ücretsiz yararlanarak,  bir yandan eşsiz manzarayı seyrederken, aynı anda kitap okuma keyfi yapabiliyor.

Engelliler İçin Abdesthane de Düşünüldü

3 bin 500 m2 alan üzerindeki camideki diğer bölümlerde Gasilhane, 2 tane lojman, içerisinde sıcak suyu akan bayan ve erkek ayrı abdesthane ve engelli vatandaşlar için engelli abdesthanesi bulunuyor.  

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :