Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  İbrahim Atlı

          atlibrahim86@gmail.com
         YAZI YAZMAK ZORUNDA KALMAMAK

 

Yazı yazmak, yalnızlıkla yarenlik eden bir uğraştır. Sosyal medya iletisi ya da durum paylaşımı olarak algılamayın yazmayı. Şöyle kendinizi hazırlayarak, dolup taşarak, dayanamayarak yaptığınız uğraşı diyorum. Bu uğraş iyi bir uğraş değil, onu baştan belirtmekte yarar var. Çünkü kalemin ucu birine batıyor. İster istemez oluyor bu. Niyetiniz bu olmasa da. Siz sadece bir duygunuzu paylaşmak istiyorsunuzdur. Bir duruma farklı bir yönden bakmaya çalışıyorsunuzdur ama olmuyor işte.

Neden olmuyor? Sizin yazdığınız yazıyı eğip büküyorlar, götürüyorlar kraldan çok kralcılık mahirliğiyle birilerinin burnuna sokuyorlar. Sonra ayıkla pirincin taşını. Keşke yazı yazmak zorunda kalmasam, ama bazen oluyor işte. Yalnız kalıyorsun, yalnızlığa itiliyorsun. Yalnızken de kalemin ucuna kendiliğinden bir şeyler geliyor. Sen sadece editasyondan geçiriyorsun. Neyse ki ustalar var da kendimi ifade etmek için çırpındığımda yardıma koşuyorlar. Tıpkı şimdiki gibi.

Sait Faik’tin Haritada Bir Nokta hikâyesinden bir alıntı: “Söz vermiştim kendime: Yazı bile yazmayacaktım. Yazı yazmak da, bir hırstan başka neydi? Burada namuslu insanlar arasında sakin, ölümü bekleyecektim. Hırs, hiddet neme gerekti? Yapamadım. Koştum tütüncüye, kalem kâğıt aldım. Oturdum. Ada’nın tenha yollarında gezerken canım sıkılırsa küçük değnekler yontmak için cebimde taşıdığım çakımı çıkardım. Kalemi yonttum. Yonttuktan sonra tuttum öptüm. Yazmasam deli olacaktım.”

Evet, Sait Faik, insanların namuslu olamadıklarını, sözünün hükmü kalmadığını görmüş ve kalemini yontup öpmüş, yazmasa deli olacakmış. İşte yazı yazmak zorunda kalmak böyle bir şey. Sen tut, şu menfaat dünyasında, menfaat düşkünlerine anlat bunu. Ama duramıyorum çünkü yazmasam deli olacağım.

Yorum Ekle


Sistematik hatanın kaynağı... Bilince dair lakırdılar Geçmişten Geleceğe Üsküdar Winter is coming Yazı Yazmak Zorunda Kalmamak Çok uzaklar... Barbar Olmak ya da Modern Olmak Tüm Mesele Bu Korona’dan sonra ruhunuza iyi gelecek 5 yer Korona’dan Hızlı Yayılıyor Elhamdülillah