Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
13.06.2014 - 13:54
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kadıköy Erenköy’deki son yeşil alan için de özelleştirme kararı

Kadıköy’ün Erenköy’deki son yeşil alanını da satışa çıkardılar. Kadıköylünün ciğeri şimdi satılık. Kadıköy Belediyesi, Kadıköylülerin ciğerini kurtarmak için hukuk mücadelesi başlatıı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 İSTANBUL ’da yeşil alanlar bir bir Rant Kurbanı edilirken, Kadıköylülerin son Yeşil Alanı da satılığa çıkarıldı.

Kadıköy Erenköy Mahallesi’nde bulunan Tarım İl Müdürlüğü arazisinin Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararıyla TTA Gayrimenkul A.Ş.’ye verilerek özelleştirmesine karşı Kadıköy Belediyesi hukuki mücadele başlattı.

BELEDİYEDEN HUKUK MÜCADELESİ

Erenköy Tarım İl Müdürlüğü’nün 22 bin metrekarelik arazisinin de bulunduğu toplam 71 taşınmaz sessiz sedasız “özelleştirme” yoluyla satışa çıkarılmasının kamuoyuna yansımasından sonra harekete geçen Kadıköy Belediyesi yürütmenin durdurulması ve arazinin yapılaşmaya açılmasının önlenmesini talep etti.

1927 yılında TC. Tarım Bakanlığına “tarımsal amaçla kullanılmak üzere vakfedilmiş bir arazi” olan alan üzerinde bulunan ve koruma altına alınmış 32 ağaç türü ve 266 adet ağacın da özelleştirme nedeniyle kesileceğinin belirtildiği başvuruda, bölgenin son yeşil alanlarından biri olan arazinin kamusal yarar gözetilerek korunması istendi.

MİHRİMAH SULTAN’IN BAĞLARI ÖZELLEŞTİRİLİYOR

Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan tarafından 1500’lü yıllarda ipekçiliği teşvik için dut fidanı, bağcılığı geliştirmek için bağ çubuğu yetiştirmek amacıyla vakfedilmiş olan arazi içerisinde ayrıca düşük ücretli veterinerlik hizmeti ve GDO’suz tohum satışı yapan birimler bulunuyor.

Kadıköy’ün elde kalan birkaç yeşil alanından biri olan Tarım İl Müdürlüğü arazisinin korunması için girişimde bulunan Kadıköy Belediyesi özelleştirme kararırın durdurulması için 11 Haziran 2014 tarihinde açtığı davayla arazinin Kadıköy’e gerekli olan yeşil alan boşluğunu tamamlamak için doğal haliyle bırakılmasını talep etti.

NUHOĞLU; ‘SÜRECİN SIKI TAKİPÇİSİYİZ’

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu da konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Başbakan Erdoğan, 2009 seçimleri öncesi söz konusu arazinin yeşil alan yapılacağını duyurmuştu. Arazi çok uzun bir dönemden bu yana Tarım İl Müdürlüğü’nün kullanımında ancak birden bire mülkiyeti değiştirilerek Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na bağlı TTA Gayrimenkul A.Ş.’ye verildi. Daha önceden Mihrimah Sultan Vakfı’na aitti ancak 2004’te hazine mülkiyetine geçirildi. Bu arazi mutlaka yeşil alan olarak kalması gereken bir yer. Halkın endişesi son derece yerinde… Artık süreç geri dönülemeyecek yere doğru ilerliyor. Tapusu da el değiştirdi. Karara itiraz ederek yürütmeyi durdurma talepli iptal davası açtık.  Kültür ve Tabi Varlıklarını Koruma Kurulu’na da arazinin korunması için müracaat ettik. Sürecin sıkı takipçisiyiz” dedi.

Günlük gazete manşetleri TIK’la

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :