Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
21.06.2014 - 15:38
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Taflan Karayemiş ne, nerede bulunur, nasıl kullanılır faydaları ne?

İstanbul İstanbulluların farkında olmadığı şifalı bitkilerle adeta bir ecza dolabı gibi. Bunlardn biri de Taflan Karayemiş, Taflan Karayemiş’in faydaları ne?

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

ECZA deposunda gölgesinde dinlenmek bu olsa gerek.. İstanbul’un her köşesinde meyve veren bu ağaç Taflan Karayemiş.

Faydaları saymakla bitmez. Yine de İstanbul halkının çoğu bu ‘İlaç’ın farkında bile değil.

Oysa İstanbul, hala şifa veren bitkilerle çevrili. Adeta bir ecza dolabı gibi İstanbul. Yeter ki, İstanbullu bunun bilincinde olsun. Bakın Taflan Karayemiş; nasıl bir şifa kaynağı:

Taflan Karayemiş, gülgiller familyasından, çalı veya 6 metre kadar boy atan, kış aylarında yapraklarını dökmeyen bir bitki.

YAPRAKLARA DİKKAT

Yaprakları sürekli yeşil, parlak, tüysüz, kenarları hafif geri kıvrık, oval, kısa saplı olan Taflan Karayemiş’in çiçekleri beyaz, topluca salkım gibi bir aradadır. Nadiren sonbaharda çiçek açan ve meyveleri önce kırmızı sonra siyah, küre veya yumurta şeklinde, içindeki çekirdek oldukça sert olan bu şifa dağıtan Taflan Karayemiş, İstanbulluların yanı başında olduğu halde fark etmediği ecza dolabının sayısız bitkilerinden biri.

Ancak dikkat edilmesi gereken şey; yaprakları zehirli olduğundan, kurutarak kullanılır.

KARAYEMİŞ NASIL KULLANILIR?

Meyveleri taze olarak, meyve tohumları kurutulup toz haline getirildikten sonra, taze yaprakları ise suyu sıkılarak kullanılır. Meyve tohumları kandaki şeker oranını düşürücü etkisi ile şeker hastaları için faydalıdır. Meyveleri idrar söktürücü ve taş düşürücü olarak kullanılır. sifalibitkileriniz Taze karayemiş yapraklarından elde edilen taflan suyu göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. Taze yaprakları zehirlidir. Bu nedenle, yaprakların yenmesi zehirlenmelere neden olabilir. Yalnızca su buharı ile yaprakların suyu çıkarılarak bu su kullanılır.

KARAYEMİŞ ( TAFLAN ) İN FAYDALARI:

Zengin antioksidan bileşenleri sayesinde birçok hastalığın oluşumu ve gelişmesini önlemesinde faydalı. Bu anlamda karayemiş ( taflan ) tüketiminin fayda sağlayacağı hastalıkların başında, alzheimer, diyabet, doku ve cilt hastalıkları, kanser, kalp-damar hastalıkları ve romatizmal hastalıklar geliyor. Karayemiş ( taflan )in antioksidan özelliğiyle aynızamanda yaşın ilerlemesiyle vücutta meydana gelen oksidaf zarar azalıyor, yaşlanma da gecikiyor. Karayemiş ( taflan ) iyi bir mineral kaynağıdır.

Daha çok bilinen adıyla taflan, namıdiğer karayemiş ( taflan ), Ülkemizde Doğu Karadeniz Bölgesi'nde bol miktarda yetişen bir bitki. Özellikle şeker hastaları açısından bulunmaz bir nimet olan karayemiş ( taflan )in faydaları şunlardır;

* Antioksidan içerdiği ve kanser tedavisinde etkili olduğu belirlendi.

* Yapılan bilimsel çalışmalarda, adeta insülin görevi görmesi bakımından da başta şeker hastalığı gibi birçok hastalığa iyi geldiği belirlenen karayemiş ( taflan ),üreme hormonlarını geliştirme, sindirim düzenleme, demir eksikliğini giderme ve prostat problemlerini önleme gibi birçok hastalığın tedavisinde önemli rol oynuyor.

* Karayemiş ( taflan )ten elde edilen antioksidanların, vücudu oksidanların zararlıetkilerine karşı koruduğu, alzheimer, diyabet, doku ve cilt hastalıklarına karşı fayda sağladığı kaydedildi.

* Vücutta hücre yenilenmesini sağlayarak kansere karşı etkili olduğu belirlenen karayemiş ( taflan )in ilaç ve gıda endüstrisinde kullanılması için çalışmalar yapılıyor.

Taflan meyveleri meyve olarak yenmekte olup, yaprakları çay gibi demlenerek sinir bozukluklarına karşı, öksürük dindirici ve spazm kesici olarak kullanılmaktadır.

• Bir yemek tabağı dolusu olgun meyve, başta mide ülseri ve barsak tembelliği olmak üzere, sindirim sistemi rahatsızlıklarına 10 günlük kürler halinde kullanılır.

• Sabahtan aç karnına yenen 10 adet meyve hemoroide iyi gelir.

• Olgun meyvelerin suda kaynatılması ile ele geçen sıvı diüretik olarak, idrar tutukluklarında kullanılır.

• Bir miktar taze ya da kuru meyve, tohumları ile beraber ezilerek sabahları aç karnına yenirse, şeker hastalığına iyi gelir.

• Meyvelerin sıkılması ile ele geçen usare, mide ülserine, egzama ya karşı kullanılır.

• Meyveler çekirdekleri ( endokarp + tohum ) ile beraber toz edildikten sonra balla karıştırılıp, bronşit tedavisinde kullanılır.

• Meyvelerin yenmesi sigaraya karşı isteksizlik doğurur.

ARAŞTIRMALAR DOĞRULADI

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü akademisyenleri tarafından karayemiş üzerinde yapılan araştırmalarda bu meyvenin antioksidan içerdiği ve kanser tedavisinde etkili olduğu belirlendi. Yapılan bilimsel çalışmalarda, adeta insülin görevi görmesi bakımından da başta şeker hastalığı gibi birçok hastalığa iyi geldiği belirlenen karayemiş, üreme hormonlarını geliştirme, sindirim düzenleme, demir eksikliğini giderme ve prostat problemlerini önleme gibi birçok hastalığın tedavisinde önemli rol oynuyor.

ANTİOKSİDAN MADDELER

Araraştırmalar sonucu; 1 kilogram karayemişte 2 bin 215 ml potasyum, 55 ml sodyum, 179 ml magnezyum, 153 ml kalsiyum, 0.9 ml bakır, 1.9 ml çinko, 8.3 ml demir ve 24.2 ml mangan tespit edildi. Karayemişteki antioksidan kapasite ve aktivitelerinin belirlendiği çalışmada sulu çözentide oldukça yüksek miktarlarda çıkan antioksidan maddeler saptandı. Buna karşın bakır ve çinko gibi ağır ve zararlı maddelerin çok düşük miktarlarda olduğu tespit edildi. Karayemişten elde edilen antioksidanların, vücudu oksidanların zararlı etkilerine karşı koruduğu, alzheimer, diyabet, doku ve cilt hastalıklarına karşı fayda sağladığı kaydedildi. Vücutta hücre yenilenmesini sağlayarak kansere karşı etkili olduğu belirlenen karayemişin ilaç ve gıda endüstrisinde kullanılması için çalışmalar yapılmaktadır.

NASIL SAKLANILIR?

Toplanması - Saklanması : Yapraklarını dökmediğinden yılın hemen her mevsiminde toplayıp kurutmak, mümkünse en uygun olanı Mayıs-Eylül ayları arasında toplanıp kurutulmasıdır. Taze yaprakları zehirli olduğundan kullanılmaz. Meyveleri yenebilir, fakat çekirdekleri zehirlidir.

Bilinen Bileşimi : Taze yapraklarında, şeker, tanen, kalsiyum oksalat ve prülaurasin adlı bir glikozid vardır. Taze yapraklarından Taflan suyu (Aque Laurocerasi) hazırlanır.

Günlük gazete manşetleri TIK’la

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :