Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
01.08.2014 - 15:08
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Validebağ Korusu kime devrediliyor?

Üsküdar Validebağ Korusu, Üsküdar Belediyesi’ne mi devrediliyor? Validebağ Gönüllüler Derneği Sözcüsü Arif Belgin, yalan haber yapıldığını iddia ediyor

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

ÜSKÜDAR Validebağ Korusu için tartışmalar sürüyor. Koru’nun, İstanbul’un ender tarihi ve yeşil alanlarından biri olduğunu savunan Üsküdar ve Kadıköylü sivil toplum örgütleri, bölgenin ciğeri olduğunu belirterek,  “Validebağ Korusu'nun doğal yapısı bozulmamalı, çılgın proje bölgenin akciğerlerinde gerçekleşemez” diyerek projen in iptali için mücadeleye devam ediyorlar.

Validebağ Gönüllüler Derneği Sözcüsü Arif Belgin, bu tartışmalara yeni bir boyut getirerek, konu hakkında Üsküdar Belediyesi’nin yalan haberlerle kamuoyunu yanılttığını iddia ediyor.

AZMİMİZİ KIRMAK İSTİYORLAR

İşte Arif Belgin’in konuya ilişkin yazılı basın açıklaması:

Bu yalan haberlerin amacı, kamuoyu oluşturmak, Koru için mücadele edenlerin moralini bozup mücadele azmini yok etmeye çalışmak.

Yalan olduğu o kadar açık ki, Belediye Başkanı bir demecinde Koru'nun İBB'ye devredileceğinden, bir başka demecinde ise Üsküdar Belediyesi'ne tahsis işlemlerinin tamamlanmakta olduğundan söz ediyor. Ne Koru'nun hukuki durumundan, ne tapudaki bağış şerhinden haberdar, ne de halkın görüşüne önem veriyor. 2006 senesinde imzalanan protokolün Danıstay tarafından neden iptal edildiğini de bilmiyor. Kendi kafasındaki projeleri uygulayabilmek için elindeki tüm imkanları kullanıyor.

İŞTE ARİF BELGİN’İN BAHSETTİĞİ HABER

(İstanbul Flaş’taki; Koru’nun Üsküdar Belediyesi’ne devri haberi-Yaşar Kaba) Cuma günü Basın bayramı nedeniyle Üsküdar Kirazlıtepe Yaşam Merkezi’nde Gazetecilerle Sahur yemeğinde bir araya gelen Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, yaptığı açıklamada “Validebağ korusu Üsküdar belediyesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan korunun bakımını kapsayan protokolü mahkeme iptal etti. Koru ile ilgili biliyorsunuz belediyemizin projesi var orasını kent ormanı ve yaşam alanı yapmayı düşünüyoruz. Konuyu Başbakanımızla görüştük Validebağ korusunun İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devri için gerekli işlemler başladı” dedi. Türkmen çevre sakinleri iile görüşeceğini ikna edeceğini sözlerine ekledi.

Beykoz Belediyesinin İstanbul Büyükşehir Belediyesine devrettiği tarihi kışla bila bedel Aziz Mahmut Hüdai Vakfına devredilmişti.

ATATÜRK’ün isteğiyle, 1927’de eğitimcilere verilen Validebağ Korusu ve Adile Sultan Kasrı’nın bahçesi, 6 Haziran 2006 da, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey ile Üsküdar Belediye Başkanı Murat Çakır arasında imzalanan protokolle bakımını yapmak üzere 10 yıllığına Üsküdar Belediyesi’ne verildi. İstanbul Valisi Muammer Güler’in onayladığı protokolle nitelikli koru düzenleme projesi kapsamında bakım ve onarımı yapılacak olan 354 dönümlük arazinin nasıl kullanılacağına, belediye karar verecek. Mülkiyeti hazineye ait korunun içindeki binalar ise protokol dışında tutuldu.

Geçmişte yapılmaya çalışılan uygulamalara karşı çıkan çevre sakinlerinin bu son gelişmeler karşısında nasıl bir tutum takıncakları merak konusu 

ADİLE SULTAN ADINA

Korudaki ilk yapı, Abdülaziz’in 1853’de kızkardeşi Adile Sultan adına mimar Nikogos Balyan’a yaptırılan Adile Sultan Kasrı. Kasır, Cumhuriyetin ilk yıllarında yetimler yurdu olarak kullanıldı. 1927 yılında 60 yataklı prevantoryuma dönüştürüldü ve 194 şehit çocuğu veremden kurtarıldı. 1927’de dönemin Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati, korunun nasıl kullanılacağını Atatürk’e danıştı. Atatürk, buranın tamamen eğitimciler için kullanılmasını istedi. Koruya daha sonra, sırasıyla sanatoryum, öğretmenler hastanesi, sağlık meslek lisesi yapıldı.

Tarihi Valide Sultan Kasrı, günümüzde Öğretmenevi Kültür Merkezi olarak kullanılıyor. Kasrın önünde, üzerinde "Benim asıl kişiliğim öğretmenliktir" yazan bir Atatürk büstü var. Koruyu gezenler, kasrı da ziyaret ediyor.

 MİMARLAR ODASI NE DEMİŞTİ.

 Şimdi De Validebağ Korusu’na Göz Diktiler

 14 Haziran 2006 

1927’de Atatürk’ün isteği ile öğretmenlere verilen Validebağ Korusu ve Adile Sultan Kasrı’nın bahçesi bir protokolle AKP’li Üsküdar Belediyesi’ne devredildi.

Bölgedeki en büyük yeşil alanın "rant" için kurban edildiğini söyleyen çevre halkı, Atatürk Orman Çiftliği’nden sonra buranın da yağmalanacağını öne sürdü.

ATATÜRK’ün isteğiyle, 1927’de eğitimcilere verilen Validebağ Korusu ve Adile Sultan Kasrı’nın bahçesi, 6 Haziran’da, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey ile Üsküdar Belediye Başkanı Murat Çakır arasında imzalanan protokolle 10 yıllığına Üsküdar Belediyesi’ne verildi. İstanbul Valisi Muammer Güler’in onayladığı protokolle “nitelikli koru düzenleme projesi” kapsamında bakım ve onarımı yapılacak olan 354 dönümlük arazinin nasıl kullanılacağına, belediye karar verecek. Mülkiyeti hazineye ait korunun içindeki binalar ise protokol dışında tutuldu.

Protokolle “nitelikli koru düzenleme projesi”  kavramını literatürümüze kazandıran AKP zihniyetinin gerçekleştirdiği son düzenleme, semt sakinlerine geçmiş de yapılan hukuk dışı işlemleri hatırlattı. Göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan koru kent içinde bir çok bitki türünü semt sakinlerine sunuyor. Yıllardır bu korudan yararlanan semt sakinleri kamu eli ile bir çok kez hukuk dışı müdahale gerçekleştirilmiş, bu hukuk dışı işlemleri gerçekleştirenler yargı kararlarına rağmen korunurken, koruyu her şeye rağmen korumaya çalışanlar soruşturmalara maruz kalmıştır.

Protokol ile bir kez daha geçmişi hatırlayan semt sakinleri Atatürk Orman Çiftliği ile başlatılan yağmanın Validebağ Korusu ile devam ettiğini iddia ettiler.

Mimarlar Odası ile Validebağ Semt sakinlerinin başvuruları üzerine 1998’de sit alanı ilan edilen koruda en son iş makineleri ile hiçbir kurumun üstlenmediğibir kazı işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu kazının noter kanalı ile yapılan tespitlerine rağmen bugüne kadar suçlular hakkında her hangi bir işlem yapılmamıştır.

Korunun belediyeye devredilmesinden rahatsız olduklarını belirten Validebağ Gönüllüleri Derneği üyeleri ve öğretmenler 11 Haziran 2006 tarihinde bir eylem gerçekleştirmişler ve 14 haziran 2006 Çarşamba akşamı Belediye Başkanının ikametgahı önünde fener alayı düzenleme kararı almışlardır.

 Günlük gazete manşetleri TIK’la

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :