Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
16.08.2014 - 12:10
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kurbağalıdere’den mikrop akmaya devam ediyor

Kurbağalıdere Kadıköy sahillerine mikrop dökmeye devam ediyor. Tüm uyarılara rağmen Kurbağalıdere’nin zehir saçtığı sahillerde denize girildiği görülüyor.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

KADIKÖY sahilleri mikrop yuvasına döndü. Haftalardır gündemde olmasına rağmen Kurbağalıdere’den zehir akmaya devam ediyor.

Tüm uyarılara rağmen bazı sahil kesimlerinde hala denize girenlerin olduğu görülüyor. Denize girenlerde göz yanmaları ve ishal şikayetleri dikkat çekiyor.

Derenin denize karıştığı bölgede bulunan Fenerbahçe Spor Kulübü de, denize girmeyi ve yelkenli sporcuların denize açılmaları yasakladı.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, geçtiğimiz haftalarda, tahlil sonuçlarına dayanarak kirliliğin sağlık açısından risk taşıdığını belirterek, vatandaşları denize girmemeleri konusunda çağrıda bulunmuştu.

TAHLİL SONUÇLARI

Tahlil sonuçlarına göre sınır değeri azami 200 olması gereken E.Coli Sayımı Caddebostan Plajları’nda 2 bin, Moda Deniz Kulübü’nde 3 bin, Fenerbahçe Burnu’nda 30 bin, Kalamış Marina’da 20 bin, Yoğurtçu Parkı bitiminde ise 150 bin olarak görülüyor. Sınır değeri bin olması gereken toplam koliform bakteri sayısı ise; Caddebostan Plajları’nda 2 bin 500 ve 5 bin100 iken, Moda Deniz Kulübü’nde 22 bin, Fenerbahçe Burnu’nda 120 bin, Kalamış Marina’da 70 bin, Yoğurtçu Parkı bitiminde 570 binde. Tahlillerde ayrıca denizde hiç olmaması gereken ve bağırsak enfeksiyonlarına neden olan diğer bakteri grupları da (toplam koloni ve pseudomonas) tespit edildi. Oranların yüksek çıkmasına da Kurbağalıdere’nin neden olduğunu açıklamıştı.

BOĞULACAK DURUMA GELİYORUZ

Kurbağalıdere çevresinde inceleme yapan Radikal, oalyın vahametini şöyle anlattı:

Dereye akan ifrazatlar ve bunların birikmesi sonucu oluşan kötü koku geniş bir alana yayılmakla kalmayıp orada yaşayan ve çalışan birçok insanın sağlığını da tehdit ediyor. Civarda oturan ve çalışmak zorunda olanlarda göz yanması ve ishal baş gösterdi. Metan gazından dolayı derenin üstü baloncuklarla kabarıyor. Çevrede konuştuğumuz çok sayıda vatandaş ise; “Rüzgar esmediği zamanlarda burada kokudan boğulacak duruma geliyoruz.” şeklinde dert yanıyor.

40 yıldır bölgede çalışan ve ismini vermek istemeyen bir balıkçı; “1 haftadır göz yanması, (deredeki asitten) ishal oluyorum. Zapzayıf adamım hiç olmazdı bende böyle şeyler, arkadaşlarım da benimle aynı durumda; ama buranın balıkçısıyız burada durmak zorundayız çektiğimiz çile bitmiyor. Denize açıldığımızda iğnelerimize pedler, katı atıklar ve kıllar geliyor Ne bekliyorlar bilmiyorum ki ebola salgını mı başlasın?” şeklinde konuşuyor. Çalışmaların devam ettiği şantiyeden bir işçi ise: “Bu çalışmalar kış boyu devam eder, ben burada hasta oldum, uzak durmaya çalışıyorum; ama sonuçta işim bu ne kadar uzak durabilirim ki? Biz yapamıyoruz ama imkanı olanlar varsa birkaç aylığına buradan uzaklaşsın bence” diyor.

Günlük gazete manşetleri TIK’la

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :