Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
16.09.2014 - 09:19
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Marmara Denizi’nde hayalet temizliği!

Marmara Denizi’nde çevre temizliği projesi kapsamında çalışma başlatan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hayalet temizliği yapıyor.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

MARMARA Denizi’nde temizlik çalışmaları başlatıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Marmara Denizi “hayalet” ağlardan arındırılıyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Kaynak Yönetimi ve Balıkçılık Yapıları Daire Başkanlığı tarafından başlatılan “Denizlerdeki Terkedilmiş Ağların Temizlenmesi Projesi”nde önemli mesafeler alındı.

 HAYALET AĞLAR TOPLANIYOR

İlk etapta pilot il olarak seçilen İstanbul, Muğla, Adana ve Hatay illerinde uygulamaya konulan projenin İstanbul ayağı hızla devam ediyor. Öncelikle balıkçı kooperatifleri, dernekleri ve bizzat balıkçılardan alınan veriler sonucu, “hayalet ağların” bulunduğu bölgelerin yoğunluk haritaları çıkarıldı. Adalar, Tuzla, Zeytinburnu, Bakırköy, Avcılar, Büyükçekmece, Kumburgaz ve Silivri ilçeleri olmak üzere; Marmara Denizi 6 bölgeye ayrılarak terkedilmiş ağ taraması yapıldı.

Bakanlığın Marmara Bölgesi’nde İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile ortaklaşa yürüttüğü çalışmalarda; şu ana kadar toplam 58 bölgede terkedilmiş ağ olduğu tespit edildi. Profesyonel sualtı ekipmanları ve dalgıçlarla yapılan taramalarda; 118 adet ve toplamda 21 bin metrekarelik gelişi güzel terkedilmiş ağ çıkarıldı. Çıkarılan ağların yüzde 80’ lik kısmını çevirme ağları oluştururken, yüzde 18’lik kısmını uzatma ağları, yüzde 2’lik kısmını da sürütme ağları oluşturuyor. Su ürünleri avcılığı sırasında kaybedilen ya da kopan ağların denizde ve iç sularda avlanmaya devam etmesi, “hayalet ağ” olarak tanımlanıyor. Balıkçıların çeşitli sebeplerle su altında bıraktıkları ağlar, pasif olarak avlanmaya devam ederek ve deniz canlılarının dipteki yaşam alanlarını örterek hem ekolojiye hem de ülke ekonomisine ciddi boyutlarda zarar veriyor.

Günlük gazete manşetleri TIK’la

 


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :