Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
17.10.2014 - 11:38
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çamlıca yeşiline göz diktiler

Çamlıca Konakları'na ait, planda yeşil alan olarak görünen bölgeye, imar kanuna rağmen dini tesis alanı yapımına başlanmak isteyen inşaat firmasına site sakinlerinin tepkisi sürüyor.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Üsküdar Validebağ Korusu yanında bulunan Çamlıca Konakları'nın ön kapısındaki geçici otopark olarak kullanılan  bölge planda yeşil alan olarak görüyor.

Ancak yıllardır otopark olarak kullanılan bin metrekare alan geçen yıl mart ayında yapılan değişikliğiyle “dini tesis alanı” ilan edildi. Site sakinleri yargıya başvurarak dava açtı. Cami için olumsuz rapor veren İstanbul 2. İdare Mahkemesi bilirkişi heyeti “çocukların ve ailelerinin yeşil alan olarak kullanacağı yerin daha büyük ihtiyaç olduğunu” tespit etti. Rapora rağmenbir inşaat firması çalışanları dün cami için dozerleri otoparka getirdi ancak hiç beklemediği bir direnişle karşılaştı. Arabalarıyla dozerin önüne barikat kuran site sakinleri otoparkın etrafını da arabalarıyla çevirdi. Etrafta olayı duyanların sayısı artmaya başlayınca tepki de büyüdü belediye yetkilileri çalışmaya başlamadan dozeri alıp geri dönmek zorunda kaldı.

 YÖNETMENLİĞE AYKIRI

 İstanbul 2. İdare Mahkemesi'nin oluşturduğu bilirkişi heyeti Plan Yapım Yöentmeliği'ne göre en küçük ibadethanenin yeri için bile 2500 metre gerekirken plan değişikliğinin yapılmak istendiği söz konusu alanın ise 1000 metrekare olduğunu belirtti. Raporda plan tadilatının koruma karar ve ilke ve planlama esaslarına aykırı ayrıca kamu yararının gözetilmediğine dikkat çekilerek site sakinlerinin çevrede bulunan başka ibadethanelerde ibadetlerini yaptıkları belirtildi. Bilirkişilerin tespit ettiği ve rapora yansıyan site çevresinde üç cami bulunuyor.

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :