Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
16.09.2017 - 16:19
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ataşehir Anadolu Kültürleri Dayanışma Festivali Başlıyor

İstanbul’un Ataşehir ilçesinde kültürleri dayanışmaya çağıran ve ‘El ele hep güzele’ misyonunu hayata geçiren festival, ilk adımlarını 24 Eylül- 01 Ekim’de atmaya hazırlanıyor:

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Güncelposta Gazetesi/Ataşehir

Ataşehir’de  Nazım Hikmet Parkı’nda gerçekleşecek festivalin tanıtım toplantısı Ateşehir Silence Hotel’de yapıldı. Festival’da Sevcan Orhan, Haluk Levent gibi sanatçıların yanı sıra katılan yörelerin yöresel sanatçıları da festival programında yer alacak.  Festivalin sloganı ‘El ele hep güzele’ misyonunu amaçlayan   festival komitesi  Sadi Özata,  gazeteci Himmet Kaya, gazeteci- yazar Eylem Aydoğdu ve Şemsettin  Değer,  bu festivali geleneksel hale getirmeyi amaçlıyor.

Festivalde  Ağrı, Artvin, Amasya, Balkanlar, Bayburt, Çankırı, Çorum, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kafkaslar, Kars, Kastamonu, Malatya, Ordu, Sinop, Sivas, Tokat, Tunceli, Van  ve Yozgat  il dernekleri olmak üzere toplam yirmi iki  il derneği  yer alıyor. Dernekler festival süresince futbol, yöresel yemek, halk oyunları, yöresel kıyafet gibi birçok dalda birbirleriyle yarışarak festivalin en özel renklerini oluşturmaya hedefliyor.

Festival Komitesi Başkanı Sadi Özata, festival hakkında bilgi verdi

Tuz Medya  Organizasyon şirketi olarak komite grubu,  festivallerinde  birçok sosyal projeye de yer veriyor. İhtiyaç sahibi 1000 çocuğu tepeden tırnağa giydiren  ‘I. Ataşehir Anadolu Kültürleri Dayanışma Festivali’  Ataşehir Kızılay şubesini  kan bağışı için fuaye alanına sekiz gün boyunca konuk ediyor. Ayrıca festival bitiminde komite, kendilerine Anadolu’nun bir okulunu  kardeş okul seçip, orada da 200 ihtiyaç sahibi çocuğu giydirmeyi hedefliyor. Ataşehir Engelliler Derneği ve Ataşehir Yeşilay’da  festivalin en önemli sosyal projeleri  olarak öne çıkıyor. Türkiye’de  ilk defa bu konsepte bir festival olma özelliği taşıyan   ‘I. Ataşehir Anadolu Kültürleri Dayanışma Festivali’ ülkenin birçok il ve ilçelerinde de festivallerini yaşatmayı amaçlıyor.

Tuz Medya  Organizasyon Şirketi'nin sahibi Gazeteci Himmet Kaya, festival organizasyonu hakkında detaylı bilgi vererek, basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Programda Neler Olacak?

Festivale Katılacak Olan Dernekler

1-) Ataşehir Kızılay. Başkan : Rahman BAKİ

2-) (AĞ- DER) Ataşehir Ağrılılar Derneği Başkanı: Abubekir TANRIKULU

3-) Ataşehir Artvinliler Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı: Tuncay Orhan AKIN

 

4-) (BAL-DER) Ataşehir Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği: Mesut SOLAK

 

5-) Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Başkanı: Ali UĞURLU

 

6-) (ATACANDER)Ataşehir Çankırılılar Derneği Başkanı: Mevlüt YURTTAŞ

 

7-) Ataşehir Çorumlular Derneği Başkanı: İzzet COR

 

8-) Ataşehir  Engelliler Dayanışma Derneği  Başkanı: Nevzat ARABULUT

 

9-) (AYEDER) Anadolu Avrupa Yakası Erzincanlılar Derneği Başkanı: Gürsel SARIMADEN

 

10-) İstanbul Ataşehir Erzurumlular Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı Başkanı: Ömer İLGÜN

 

11-) (AGD) Ataşehir Giresunlular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı:

Fatih YELEKOĞLU

 

12-) Ataşehir Gümüşhaneliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı: Bayram ÇİÇEK

 

13-) İstanbul Serhat İlleri Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı: Süleyman KARADAĞ

 

14-) (KAR-DER) Kars ve Yöresi Kültür Sosyal  Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı: Orhan ÇERKEZ

 

15-) Ataşehir Kastamonulular Derneği Başkanı: Mustafa Kemal ALDOĞAN

 

16-) (ATAMAD) Ataşehir Malatyalılar Derneği Başkanı: İrfan KİRAZ

 

17-) (SİYAD) Sinop İli İlçeleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı: Raci BAL

 

18-) Sivaslı Dernekler Birliği: Süleyman ATEŞ

 

19-) Ataşehir Tokatlılar Sosyal  Yardımlaşma Derneği Başkanı: İsmail TAN

 

20-) (NAZDER) Nazımiyeliler  Derneği Başkanı: Musa ÇEVİK

 

21-) Ataşehir Vanlılar Derneği Başkanı: Mehmet BOZKIZIL

 

22-) Çekerek Aydıncık- Zile İlçe Köyleri Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Yozgatlılar Derneği Başkanı: Hamza AZMAZ

 

               FUTBOL TURNUVASI

 

Futbol tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de büyük bir tutku haline gelmiştir. Bir ülkenin kültürünü en iyi şekillendiren oyunlarından biri de futboldur. Rivayete göre Türkiye'de futbol ilk kez, 1800'lü yılların sonunda Kadıköy ilçesindeki  Moda semtinin gençleri tarafından oynanmaya başlamıştır. Zamanla ülkemizde yaygınlaşarak günümüzün en popüler spor  aktivitelerinden birisi olmuştur. Çocuğundan, gencine, yaşlısından, kadınına herkesin rahatlıkla oynayıp gönül verdiği bu oyun, festivalimizin “ana temalarından” birisi olacaktır. Festivalimizin içinde yer alan futbol turnuvası, kulüp sayısı oranında, eliminasyon sistemine  göre maçlar yapılacaktır.

*Fair play festivalimizin ortak sloganı sevgi, saygı ve hoşgörü.

 *Fair play oyuncularımız oyun sonunda aldığı ödüllerle onurlandırılıp, her il kendi yöresine ait futbol formasını temsil edecek renkleri taşıyacaktır.

*Hakem tarafından dereceye girmiş ilk üç yöreye  plaket ve ayrıca birinciye ödül verilecektir.   

    

YÖRESEL KIYAFET YARIŞMASI

 

 

Yöresel ve geleneksel Türk kıyafetlerimiz her yöreye göre renkli farklılıklar ve biçimsel değişiklikler gösterir. Zamanla kadınlarımızın  ve erkeklerimizin giyindiği yöresel giysiler, günümüzde tarz değiştirerek yerini modern giysilere bırakmıştır.

 

Halen bir çok ilimizde kına gecelerinde ve düğünlerde nostaljik olarak giyilen bu giysilerimiz, kendi kültürlerini devam ettirmek için festivalimizde yer vererek yaşatmayı düşünmekteyiz. Her yörenin kendine özgü nakış ve biçimleri vardır. Yöresel kıyafet yarışmamızda her il kendi ilini temsil eden folklorik giysilerle, geçmişten bugüne tasarladığı kıyafetlerden bir sergi oluşturulacaktır.

 

Unutulmaya yüz tutmuş yöresel kıyafetlerin sergilendiği yarışmada, jüri tarafından dereceye girmiş ilk üç yöreye  plaket ve ayrıca birinciye ödül verilecektir.

 

 

YÖRESEL YEMEK YARIŞMASI

 

 

Geleneksel Türk mutfağındaki çeşit zenginliği birçok kültürlerin bir araya gelmesiyle damak zevkleri farklılıklar göstermiştir. Orta Asya ve Anadolu topraklarının sunduğu bu güzellikler, tarihsel süreç boyunca birbirinden farklı lezzetler sunmuştur.

 

Geleneksel tatların bir araya geldiği yöresel yemeklerin “ I. ATAŞEHİR ANADOLU  KÜLTÜRLERİ  DAYANIŞMA  FESTİVALİ” projesi kapsamında tüm illere ait yemek kültürünün gün ışığına çıkarılıp kayıt altına alarak belgelenmesi ve yeni nesillere aktarılmasını sağlamaktır amacımız...

 

 Bu sayede hem yörelerimize ait geleneksel lezzetlerin bilinirliliğini arttırıp, hem illerimizin gastronomi turizmi durağı haline gelmesine katkıda bulunmuş olacağız.  Festivalde jüri tarafından dereceye girmiş ilk üç yöreye  plaket ve ayrıca birinciye ödül verilecektir.

 

YÖRESEL HALK OYUNLARI YARIŞMASI

 

Geleneksel Halk oyunlarımız çalan müzik eşliğiyle beraber ve danslardan oluşan oyunlardır. Halk oyunları, yörelere göre değişim göstererek kendi kültürlerinin geleneksel yapısını dans olarak ortaya açıkça koymaktadır.

Geleneksel Halk oyunlarımız, yıllarca geleneksel ayak ritimlerini koruyarak günümüze kadar gelmiştir. Bugün tüm illerde ve ilçelerde halk oyunları kursları açılmış, yarışmalar ve festivaller düzenlenmiştir.

Türkiye’de  4.000’nin  üzerinde halk oyunu oynanmaktadır. Kültürel kimliğin bir parçası haline gelen oyunlarımız, geçmişle geleceği buluşturan, en önemli kaynaklarımızdan biridir. Festivalde halk oyunlarımız, renkli görüntülerle sahne alarak,  yarışmada her il kendine özgü halk oyunları ekibiyle performanslarını sergileyecektir. 

Böylelikle her yöre kendine ait kültürel etkinlikleri Ataşehir’de tanıtma fırsatı yakalamış olacaktır. Festivalde jüri tarafından dereceye girmiş ilk üç yöreye  plaket ve ayrıca birinciye ödül verilecektir.

 

KATILAN DERNEKLER İÇİN ETKİNLİK BİLGİSİ

 

* Festivalin bir gününde katılımcılar, yöresel gösterilerini  sunabilecekler.

 

*Festival alanında kullanılacak olan çadır festival sorumluları tarafından stant sahiplerine temin edilecek.

 

*Futbol, yöresel yemek, yöresel kıyafet ve halk oyunları, üzerine yapılacak olan yarışmalara her dernek katılım  gösterebilecek.

 

*Stantlar il başkanlarının katıldığı kura sistemiyle belirlenecek.

 


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :