Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
11.02.2012 - 11:29
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Avcılar Belediyesi'nde Cemevi Krizi

Avcılar'da, toplanan bağışlarla yapımına 10 yıl önce başlanan ve belediyenin bitirme sözü verdiği cemevinin bir türlü bitirilmemesi Alevi vatandaşların tepkisine neden oldu.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Cemevi önünde eylem yapan Aleviler, "Belediye, cemevi inşaatını bir firmaya şantiye olarak kullandırıyor. Yetkililer bize 'Kadınlar evde, erkekler Firuzköy'de cem yapsın' dedi." ifadelerini kullandı.  Rahibe afişiyle gündeme gelen Avcılar Belediyesi'nde bu sefer cemevi krizi yaşanıyor. İddiaya göre; yaklaşık 10 yıl önce vatandaşların bağışları ile yapımına başlanan cemevi inşaatının bitmesi için Avcılar Belediyesi tamamlama sözü verdi. Ancak inşaat bir türlü bitirilmedi. Bunun üzerine Yeşilkent Mahallesi'nde ikamet eden Alevi vatandaşlar, kendi imkanları ile çalışmalara devam ederek inşaata 'Yeşilkent Pir Sultan Cemevi' tabelasını astı. Bir süre sonra belediye, seçim döneminde yine cemevini bitirme sözü verdi. seçimsonrası herhangi bir çalışma yapılmayan cemevi inşaatı, bir inşaat firmasının işçilerine tahsis edildi. Asılan tabela da bugün söküldü. Gelişmelere tepki gösteren Aleviler, bugün cemevi inşaatı önünde toplanarak eylem yaptı. Eylemciler adına açıklama yapan deniz  Türkmenoğlu, Avcılar Belediyesi'nin cemevini kaderine terk ettiğini söyledi. Türmenoğlu, "Belediye, Yeşilkent halkının cemevi talebini yerine getirmediği gibi, cemevi binasını bir inşaat firmasına şantiye olarak kullandırıyor. Cemevinin inşaat firmasına peşkeş çekilmesini kabul etmiyoruz. 19 Aralık 2011'de Belediye Başkan  Yardımcısı  Mehmet Kaya'yı ziyaret ettik. Yeşilkent halkının sabrının kalmadığını söyledik. 'Biz cemevini açacağız ve belediye de sorumluluklarını yapacak' dedi.seçimlerden seçimlere Yeşilkent halkına cemevi sözü veren belediye, görüşme heyetimizdeki  kadınlara ' kadınlar  evinde, erkekler de Firuzköy Cemevi'nde cem yapsın' dediler. Bu kabul edilemez. Zabıta ekiplerince daha önce tabela sökülmeye çalışıldı ancak tepki nedeniyle vazgeçildi. Bugün tabela birileri tarafından söküldü. Aleviler olarak cemevimize sahip çıkacağız ve burada nöbet tutacağız." diye konuştu
EKONOMİK SIKINTI NEDENİYLE YAPAMIYORUZ' 
Öte yandan, Avcılar Belediyesi yetkilileri, cemevi inşaatının 
ekonomik  sıkıntılar nedeniyle bitirilemediğini söyledi. Belediye yetkilileri, "Direterek zorla cemevi yaptıramazlar. Firuzköy Cemevi'ni biz yaptık. Cemevinde yetki sahibi olmaya çalışıyorlar. Bunun için sıkıntı çıkarıyorlar. Belediye başkanımız da cemevinin neden yapılamadığını kendilerine açıkladı. Onlar da bu işi dernek vasıtasıyla kendilerine prim yapmaya çalışıyorlar. Başkan ise 'ben yapacağım' diyor. Ancak şu an  ekonomik  sıkıntı nedeniyle yapamıyoruz." şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :