Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
27.03.2012 - 14:44
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ambarlı'da 50 konteynırda kaçak akaryakıt

İstanbul Emniyeti'nin Ambarlı Limanı'ndaki bir gemiye yaptığı baskında bin 150 ton kaçak akaryakıt ele geçirildi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

İSTANBUL Emniyeti Müdürlüğü, Avcılar Ambarlı Limanı'nda bir gemiye düzenlediği operasyonda 50 konteynırın içerisinde bin 150 ton kaçak akaryakıt ele geçirdi. Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Afrika ülkelerinde gemiyle akaryakıt kaçakçılığı yapıldığı ihbarı ihbar üzerine çalışma başlattı. Mısır'dan gelen bir yük gemisi Marmara Denizi'ne girdikten sonra takibe alındı.

 

İLK VARİLDEN SONRA KAÇAK AKARYAKIT

 

Gece yolculuğu sırasında da gece görüşlü termal kamerayla da izlenen geminin Avcılar'daki Ambarlı Limanı'na gelmesi üzerine operasyonu başlatan ekipler, resmi belgelerde matbaacılıkta kullanılan çözücü madde olduğu belirtilen varilleri incelemeye aldı. Aramada, ilk varilden sonraki bütün varillerde kaçak akaryakıt olduğu  tespit edildi. Varillerden alınan örnekler Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) laboratuvarlarında test edildi. Testin sonucu da sıvı maddelerin kaçak akaryakıt olduğuna onay verdi. Yetkililer, 50 konteynır içinde bin 150 ton kaçak akaryakıt olduğunu açıkladı.

 

MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ'NE GÖNDERİLDİ

 

White Spirite ve Solvent gibi maddelerin karışımıyla elde edilen akaryakıtın iki firma tarafından ülkemize getirdiği belirtildi.  Örnek alınan numuneler incelenmek üzere TÜBİTAK'a bağlı Marmara Araştırma Merkezi'ne gönderildi. Konuyla ilgili olarak önümüzdeki günlerde şüphelilerin bilgisine başvurulacağı ve adı geçen iki firmayla ilgili işlemlerin yapılacağı bildirildi.

 

 


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :