Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Ayşegül Lanen Nurcan

          lanen9@gmail.com
         MAYALAR MAYALAR BOZULMASIN ARALAR

 Bir takvimdir bir kehanettir aldı başını gidiyor şu günlerde. Gerçi 2006 da ülkemize gelen ünlü İsveçli araştırmacı Carl Johan Calleman, belki de konuyu en çok tetikleyen kişi olmuştur.

İlginç hem de çok ilginç. Asla yeni fikirlere kapalı biri olmayıp daima araştırıcı bir ruha sahip olmama rağmen bahsedilen kehanetler konusunda bir çelişki var- ve iddialı bir kelime de olsa kullanacağım- saçma gelen bir çok şeyi algılamam neticesinde bulgularımı paylaşmakta yarar gördüm. Tabii ki... Neden olmasın ? Ya da keşke yazılanlar çıksa hayat bayram olsa... Lakin hiç de zannetmiyorum distopik bir yaşamı geleceğimize taşırken. Ancak araştırmacılara göre tassavufi bir yönle durumu bağdaştırıp distopyadan ütopyaya çıkmamız da mümkün fakat bu 2010 da mı 2011 de mi 2012 de mi 14 de mi 3000 de mi yarın mı???
Bahsettiğim ünlü araştırmacı Calleman, takvimin 2500 yıl önce Mayalar tarafından oluşturulduğunu söylüyor. Bu da M.Ö 500 lü yıllara tekabül eder. Ansiklopedik bilgilerde ise M.Ö 3114 12 Ağustos ta takvimin ortaya çıkışı yazılı. Arada 2600 yıllık bir fark söz konusu. Ya Calleman ın sözlerini çevirirken bir hata yapıldı ya da ansiklopediler boşuna hayatımızda yer kaplıyor. Calleman ın röportajı sanmam ki NTV gibi bir kuruluş tarafından yanlış çevrilsin. Ama 20 tane ansiklopedi de yalan söylemez herhalde. 

Değinilecek bir konu da Mayaların Hristiyanlaşmasını isteyen İspanyolların, bütün belge , evrak ve benzeri şeyleri yakıp yok etmek isteyişleridir ki bu eylemler içinde nasıl olmuşta bu takvimcik bir kenara gizlenmiş aman da günümüze kadar gelmiş.

Denilene göre Gregorian takvimi yani kullandığımız miladi takvim, Maya takvimine benzetilebilmesi adına günler eklenip çıkartılarak oluşturuldu. ( Papa 13. Geregory tarafından ) Neden? Çünki miladi takvimdeki gün sayıları , mevsim döngülerine uymuyordu.

Peki gelelim hicri takvime. Şimdi deniyor ki Mayaların takvimi evrendeki bir sistem üzerine oturtulmuş. Miladi takvim de mevsim döngüsünde şu an için bir sapma yok. Hicri takvimde ise yıl 354 gündür , ve eğer gerçek bir kozmik referans gerekirse ayın tam döngüsüyle ay başlar ve biter. Bir de rumi takvim vardır nicelerin arasında, ama hiç karıştırmayayım çıkamayız Alimallah işin içinden.

Aralık 2012. Söyleye söyleye tüylerimizi diken diken eden bir cümle. Kimilerine göre yokoluş kimilerine göre ise yeniden bir varoluş ve bilinçlenme zamanı. Kozmik enerjimiz artacak, telepatik güçlerimiz ortaya çıkacak, Batı Doğu ya hükmedemeyecek ...Bir dakka. Aklıma Hz. Mehdi nin çıkışından sonraki alametler geliyor. Çok paralel. İyide Maya bilinci nere Mehdi bilinci nere? Yakında Atlantis den kazı bulguları da ortaya çıkar. 

5 Dakikamızın sonrasında bile ne olacağını bilemezken bu kadar çelişki içinde nasıl oluyorda hayatımızı bu kadar meşgul edecek şeyleri ispatlıymışcasına yaşamımıza sokuyoruz? 
Gerçi olan tek bir şey var ki Hollywood yapımcıları bundan epey ekmek yiyecek. Ki zaten yakında sinemalarda. Aman bir hatırlatma. Aralık 2012 ye kalmadan bolca ekmek bakliyat falan filan stoklayın, lazım olabilir?

Yorum Ekle


Patlama Be Güneş Altın fiyasko Yerel Belediyelerde bir CAN KURBAN MI DEDİ BİRİLERİ? Mayalar mayalar bozulmasın aralar