Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Ayşegül Lanen Nurcan

          lanen9@gmail.com
         PATLAMA BE GÜNEŞ

 

Güneş, Samanyolu Galaksimizdeki yaklaşık 200 milyar yıldızdan biridir. Orta büyüklükte biri yıldız olan Güneş, diğer yıldızlar gibi içinde meydana gelen nükleer reaksiyonlar sonucunda çevresine muazzam bir ısı ve ışık yayar. Bu kısmı biraz daha açmamız gerekmektedir.

 

Güneş içindeki füzyon tepkimeleri sonucu, çevresine ısı, ışık ve muazzam bir enerji yayar. Güneş içerisinde Hidrojen tepkimeleri sonucunda, helyum oluşur ve açığa muazzam bir enerji çıkar. İşte bu enerji Güneşimizden bizlere ısı ve ışık olarak gelir. Güneş bu tepkimelerden dolayı her yıl 4 milyon ton kütlesinden kaybetmektedir. Dünyamızı milyonlarca yıldır aydınlatmakta ve ısıtmaktadır. Bu bilgilerden sonra gelelim asıl konumuza.

 

Güneş üzerinde birçok Güneş lekesi denilen siyah gibi görünen lekeler vardır. Bu lekelerin bulunduğu bölge diğer bölgelere göre daha az sıcaktır. Bu lekelere neden olan şey yüzeyin alt kısmındaki tabakadan gelen plazmalardır. Plazma maddenin iyonlaşmış halidir,aynı zamanda maddenin 4. Halidir. (Çok yüksek sıcaklıklarda maddeler bu halde bulunur, maddeler elektronlarını kaybederek iyonlaşırlar.) Güneş lekelerini patlamalar diğer bir adıyla parlamalar oluşturur. Güneş patlamaları sonucunda uzay boşluğuna büyük miktarda plazma ve enerji yayılır. Öyle ki bazı Güneş patlamalarının milyarlarca atom bombasına eş güçte olduğu bilim adamları tarafından söylenir.

 

Güneş patlamalarının, dünya üzerinde bir takım etkileri olmaktadır. Güneş enerjisini termonükleer reaksiyonlardan sağladığı için gönderdiği ışınların ve enerjinin fazlası, dünyadaki yaşamı yok edebilir. Kutup ışımaları, Güneş patlamaları sonucu oluşur. Tabi ki atmosferimiz bu konuda koruyucu tavan vazifesini görüyor ve bizi bu tehlikelerden koruyor. Bunun yanında büyük bir patlama yeryüzündeki bütün elektronik faaliyetleri durdurabilir. Cihazların tekrar kullanılamayacak şekilde bozulmasına neden olabilir. 19. yy’ın yarısında böyle bir patlama olmuş, bütün elektronik aletlerin bozulmasına sebebiyet vermiştir.

 

Kutuplarda görünen ışımalar, Roma'da bile görünmüştü. Ki bu ender olay İtalya'da şık etkisi yaratmıştı.

Böyle bir patlama elektronik ve bilgisayar çağı olan günümüzde olsa, bütün hayat durur, insanlar günlük işlerinin birçoğunu yapamaz olurlardı. Kısacası hayatımızı felç ederdi. Tabi ki böyle bir şey önceden tahmin edilemez. Her an olabileceği gibi binlerce yıl olmayabilir. Yaşam kaynağımız olan Güneş, aynı zamanda sonumuz da olabilir…

 

Yararlanılan Kaynaklar : solarphysics.wordpress.com

Science Allert sayı 97 s:17

Yorum Ekle


Patlama Be Güneş Altın fiyasko Yerel Belediyelerde bir CAN KURBAN MI DEDİ BİRİLERİ? Mayalar mayalar bozulmasın aralar