Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Ayla Tetik

          aylaguven8@gmail.com
         ORGANİK TARIM, TERÖR VE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı, organik tarımı desteklemek ve yaygınlaştırmak amacıyla planlanan proje çerçevesinde Lice’de Ekim 2015’den bu yana bazı çalışmalar yürütüyor.  Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Lice Belediyesi’nin ortaklaşa yürüteceği planlanan proje ile bölgenin organik tarım alanı haline getirilerek, konvansiyonel ekimler sebebiyle tahrip olan toprağın yeniden doğal yapısına kavuşturmak hedeflerden biri. Ama en önemli hedef;

Bölge insanına sürdürülebilir önemli bir gelir kaynağı ve sağlıklı ürün tüketimi sağlamak.

Lice’nin 21 mahallesinin 3 bin 400 dönümlük kırsal arazisinde 320 farklı yerden toprak numunesi alınarak İstanbul Yeditepe Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Fakültesi ARGE Merkezi Laboratuvarı’na gönderilmiş. 2016’da örnek çalışmaların başlaması ile tek yıllık bitkiler (sebze ve tahıl) ekimi, ardından meyve yetiştiriciliği için çalışma yürütüleceği planlanmış. 

Bu kapsamda hedef araziler, hedef çiftçilerin belirlenmesi, il genelinde konferans, panel ve eğitim çalışmaları yapılması, organik ürün satışı yapan pazarlar kurulması çalışmaları da planlanmış durumda.

Okurken nasıl da kulağa hoş geliyor. Peki böylesine kaderleri olumlu yönde değiştirmeye odaklanmış bir proje planlanırken Lice’de neler oluyor !!!

Sokağa çıkma yasağı uygulanması kararı alınıyor. Valilik Lice ilçesi dağlık ve ormanlık alanında faaliyet yürüten terör örgütü PKK mensuplarına yönelik operasyon düzenleneceğini belirtiyor. 

Hedef; Sivil vatandaşların zarar görmemesi, halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması.

İki durumda da asıl olan bölge insanını korumak ve güvenliğini sağlamak. Biri gıda teröründen diğeri insan teröründen.

Bir yerde güvenlik yoksa insanların önceliği canlarıdır. Dolayısıyla terör dönemlerinde çiftçimiz tarlaya gitmekten veya ürününü pazara getirmekten, nakliyeci tohumu çiftçiye ulaştırmak için yola çıkmaktan çekiniyor. Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgeleri tarımsal anlamda önemli bir potansiyel ancak son dönemlerde bölgede yaşanan terör olayları üreticileri olumsuz etkiliyor.

Bu şartlar altında dahi yoluna devam eden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı ve Karacadağ Kalkınma Ajansı çalışanlarını gönülden destekliyorum. Umarım ekim mevsimi olan baharın ilk aylarında sokaklardaki terör biter ve tarlalardaki gıda terörü ile mücadele etmeye başlanır. Bölgede üretilecek organik sertifikalı üretime hem bölge halkının hem de ülke ekonomisinin çok ihtiyacı var.

Ülkemizde organik üretim ölçek ekonomisine ulaşamadığından, organik ürün fiyatları, raflardaki konvansiyonel ürün fiyatlarına göre yüksek. Dolayısıyla tüketim de istenilen ölçeğe ulaşamıyor.  Çünkü, organik ürün tüketicisinin talebinin henüz miktar olarak ve çeşitlilik olarak artmamış olması, üretim ölçeğinin büyütülememesi sonucunu doğuruyor.

Lice, bölgede organik üretimi başlatmak için hazırlanıyor ve bunu hak ediyor. Lice’de başlatılacak olan temiz gıda üretimi bölgedeki birçok çiftçiye ilham ve gelir kaynağı olacak. Özellikle bölge kadınlarının bu hedefe kilitleneceğini ve sıkıca sarılacağını hissediyor ve onlara güveniyorum. 

Yorum Ekle


O Gerçek Bilim İnsanının tanımıydı… COVİD-19 (Korona Virüs) Sağlık Çalışanları İçin Meslek Hastalığıdır Değişimin Liderini; İnsan, Sağlık ve Eğitim Belirleyecek Türkiye'nin Ekseni Nasıl Değişecek? Krizler bazen fırsatları birlikte getirir.. Perakende pazarının geleceği Yine, Yeniden Gergin 1 Mayıs… 'Sevgi İzi' İle www.benibuldular.com Meslek Lisesi, Memleket Meselesi 'İş' mi Yok? Kendi İşini Kur O Zaman!