Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Ayla Tetik

          aylaguven8@gmail.com
         'SEVGİ İZİ' İLE WWW.BENİBULDULAR.COM

Zihinsel engelli, alzheimer, demans veya benzeri rahatsızlıkları bulunan, kendini ifade edemeyen yakınlarımızı korumak ve göz önünden kaybolmasını engellemek oldukça zor. Böyle bir yakını olanlar her daim kaybolacak ve bulamayacağım endişesini hep taşırlar. Bu sebeple çalışma hayatından vaz geçen, hayatının akışını ve hedeflerini değiştirmek zorunda kalan öyle çok insan var ki.

Elbette bu endişe her canlı için duyuluyor. Ancak ev dışında yaşamaya alışık olmayan, bu tür rahatsızlığı bulunan yakınımızın kendini ifade edemeyecek olması, kaybolduğunda nereye gideceğini, ne yapacağını bilemeyecek olması, bu durumdaki insanların son derece savunmasız, her türlü tehlikeye açık olması endişeyi kat kat artırıyor…

İngiltere nin West Sussex bölgesinde Alzheimer veya benzeri hastalığı olanlara elektronik kelepçe takılarak GPS oluyla sürekli takip edilmeleri 2013 yılında denenmeye başlanmış. Polis, kayıp vakalarının sayısını bu yolla azaltmanın mümkün olabileceğini ve kaybolan hastaların da kolaylıkla bulunabileceğini düşünerek uygulamaya tam destek vermiş.

Ülkemizde de de bazı uygulamalar yapılmış. Bu kişilerin parmak izinin alınarak takip edilmesi ve koluna künye takılması gibi uygulamalar yapılmış. Son günlerde farklı mecralarda dikkat çeken başka bir uygulama hayata geçmiş bulunuyor ve hızla çığ gibi de büyüyor.

Proje fikri yıllardır kayıp yakınlarına destek veren ve birçok kişinin TV ekranlarından tanıdığı Müge ANLI’ya ait. Projenin adı “SEVGİ İZİ”

Proje şöyle kurgulanmış; yakınlarının kaybolmasından endişe eden aileler, iletişim adres ve telefonlarıyla "www.benibuldular.com" isimli siteye başvurup bir form dolduruyor, site başvuruyu yapan kişiye bir numara veriyor. Bu numara kaybolmasından endişe edilen kişinin sol koluna işleniyor. İşte bu işarete “SEVGİ İZİ” deniyor.

Bu andan itibaren bu iz, o kişinin kaybolması halinde bulunabilmesi için önemli bir iletişim aracı haline geliyor.  Aranan kişiyle bir şekilde karşılaşan, temas eden vatandaşlar, o kişinin kolundaki SEVGİ İZİ ni görünce önce polise, jandarmaya ya da en yakındaki ilgili birime başvurarak sistemin çalışmasına destek veriyor. Sistem çalışmaya başladığında emniyet ilgilileri "www.benibuldular.com" adresi ile irtibata geçerek sitenin “SEVGİ İZİ” kayıtlarını alıyor ve hakkında hiçbirşey bilmediği ve yardıma ihtiyacı olan bu kişi için kimlerle, hangi iletişim bilgileri ile irtibata geçeceğini tespit ediyor. Böylece “SEVGİ İZİ” sevdiğinizi bulmanızi sağlıyor.

Sistemde gizliliğe önem verilmiş ve SEVGİ İZİ olan kişi ile yakınları hakkındaki hiçbir bilgi hiçbir kişi ve kurumla paylaşılmıyor. Yalnız ve ancak “SEVGİ İZİ”  olan kişi bulunduğunda emniyet yetkililerinin kimlik belirlemek için yapacağı çalışmalara ışık tutması ve yakınlarına kavuşturabilmesi için resmi makamların talebi halinde veriliyor.

“SEVGİ İZİ” almak ve uygulamayı yaptırmak için bir ücret ödenmesi gerekmiyor, bu bir sosyal sorumluluk projesi. İstediğiniz anda iptal etmek de mümkün. Uygulama şimdilik Türkiye merkez olmak üzere , Almanya, Azerbeycan’da başlamış durumda. Sayılar çok hızlı bir şekilde onbinleri bulmuş.

Peki bu projeye biz nasıl destek verebiliriz;

-Öncelikle herkese bu projeden bahsedip farkındalık yaratarak

“SEVGİ İZİ” gönüllü uygulayıcısı olarak

Sol kolunda "SEVGİ İZİ numarası” olan kişilerle temasa girdiğimizde korumamız altına alıp en yakın emniyet birimine ya da "www.benibuldular.com" adresine ihbar ederek.

-Yakınımızda böyle hastaları olan kişilere bilgi verip faydalanmalarını sağlayarak.

Yorum Ekle


O Gerçek Bilim İnsanının tanımıydı… COVİD-19 (Korona Virüs) Sağlık Çalışanları İçin Meslek Hastalığıdır Değişimin Liderini; İnsan, Sağlık ve Eğitim Belirleyecek Türkiye'nin Ekseni Nasıl Değişecek? Krizler bazen fırsatları birlikte getirir.. Perakende pazarının geleceği Yine, Yeniden Gergin 1 Mayıs… 'Sevgi İzi' İle www.benibuldular.com Meslek Lisesi, Memleket Meselesi 'İş' mi Yok? Kendi İşini Kur O Zaman!