Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Ayla Tetik

          aylaguven8@gmail.com
         KRİZLER BAZEN FIRSATLARI BİRLİKTE GETİRİR..

Pandeminin bittiğini düşünmek büyük bir yanılsama olur. Aşı yok, ilaç yok, bağışıklığımız yok, her an yüz yüze gelme ihtimalimiz olan bir virüs hala serbest dolaşıyor. Güçlü  bir mutasyon da mümkün elbette. Uzmanlar, asi bulunsa bile bu mücadelenin 3-5 sene süreceği öngörüsü yapıyorlar. 

 

Her ne kadar her şey normalleşme sürecinde gibi görünse de, yeni ataklar olma ihtimali yüksek. 

 

İçinde bulunduğumuz izleme sürecinde, ülkeler, devletler, hükümetler sağlık, ekonomi ve özellikle de eğitim konularında tedbirleri güçlendirmeli ve tekrar eve kapanma ihtimali için hazırlık yapmalıdır.

 

Sağlik, eğitim ve ekonomi güncelinde doğru stratejiler ve uygulamalar ile salgın sürecinin akıllıca yönetilmesi, salgın sonrası sosyolojik ve ekonomik toparlanmanın daha rahat, daha güçlü ve hızlı olmasını sağlayacaktır.

Türkiye, sağlık altyapısı olarak ne kadar güçlü olduğunu salgın ile mücadele ettiğimiz bu günlerde göstermiştir. Ayrıca bu altyapı son derece bilinçli bir şekilde ve etkin kullanılabilmektedir. Bu sebeple eğer yeni, önemli bir olumsuz gelişme olmaz ise süreci diğer ülkelere göre daha az maddi ve manevi hasarla tamamlayabiliriz.

Doğal kaynaklar, genç nüfus, yeterli sayıda ve yeterli donanımda insan kaynakları, sanayi gelişimi, coğrafi konumu düşünüldüğünde Türkiye çok sayıda fırsatla da ipi göğüsleyebilir.

Bir çok ülke ve dev firmalar bu süreçte üretim faaliyetlerini durdurmak ya da sınırlamak zorunda kaldı. Tüm dünyanın ekonomik anlamda bir toparlama sürecine girmesi ve bunu tamamlaması zaman alacak. 

Yeni süper güçlere gebe dünya için; "adaylardan biri olmak" seçeneği kulağa ne kadar da güzel gelmiyor mu?

 

Krizler, bazen fırsatları birlikte getirir. Ancak bu fırsatları görmek, her şeye rağmen güçlü olmak, harekete geçme cesareti göstermek de maharettir.

 

Yorum Ekle


Türkiye, AİHM ve İstenmeyen Adamlar Kızılay Hakkında Bol Bilgili Ol!.. Güçlü Kadın Güçlü Türkiye… O Gerçek Bilim İnsanının tanımıydı… COVİD-19 (Korona Virüs) Sağlık Çalışanları İçin Meslek Hastalığıdır Değişimin Liderini; İnsan, Sağlık ve Eğitim Belirleyecek Türkiye'nin Ekseni Nasıl Değişecek? Krizler bazen fırsatları birlikte getirir.. Perakende pazarının geleceği Yine, Yeniden Gergin 1 Mayıs…