Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Ayla Güven

          aylaguven@metsam.com.tr
         YİNE, YENİDEN GERGİN 1 MAYIS…

Ülkemizde ilk 1 Mayıs kutlamaları Osmanlı döneminde 1905 yılında İzmir’de  yapılmış. İstanbul’da ise, 1910 yılında ilk kutlamalar yapılmış. Hep gergin, hep kavga, hep yaralı ya da ölü...  1977 ise en kanlı ve en acı 1 mayıs. Bu nasıl bir kutlama?

2010 yılında Almanya ve Yunanistan’da yaşanan 1 mayıs olaylarını görünce dışarıdan bakıldığında olaylı kutlamaların ne de kötü göründüğünü düşünmüştüm. Aynı saatlerde Taksim’deki görüntüler ise; arzu ettiğimiz yaşamak istediğimizdi.

Yaşasın, inşallah dünya televizyonları Taksim’deki bu bayram havasındaki görüntüleri yayınlamıştır diye geçirmiştim içimden. İnsanımızın yaşam kalitesini artırmak amacıyla ortaya koyduğu istekleri, bayram havasında ifade etmesi ne kadar da hoş oluyormuş. Umarım hep böyle olur ve ifade edilen mantıklı istekleri işitmesi ve yapması gerekenler dikkate alır diye sohbetini etmiştik dostlarla.

Birçok ilimizde huzur, barış ve halaylarla kutlanmış olsa da, bazı illerimizde bugün yine, yeniden gerginlik, olaylar, yaralı ve ölü… Provokasyon yine meydanlarda. Ne yazık, ne çok yazık!!

Her seferinde provokasyon başka maksatla yapılıyor gibi görünse de, yapanlar başka başka kişi ve gruplar olsa da, amaç hep aynı; meydanlarda demokratik ve siyasal isteklerini beklentilerini dile getiren insanımıza, dolayısı ile hepimizin, ülkemizin demokrasi ve huzuruna kasıttır.

Kutlamaları yapan tüm kişilerin, grupların demokratik ve barışçıl yaklaşımları, kendilerini esirgemek için görev yapan güvenlik güçlerine verecekleri destek ileriki yıllarda daha mutlu, huzurlu ve kutlu bayramlar yaşatacaktır. Olası provokasyonlar ise başarısız olacaktır.

Refahımız, konforumuz, gelişmişliğimiz, özgürlüklerimiz için emek eden tüm işçilerimizin kendini ifade ettiği bu özel günü kutluyorum. Nice mutlu, huzurlu, halaylı, barış dolu 1 Mayıs bayramlarına…

Yorum Ekle


Yine, Yeniden Gergin 1 Mayıs… 'Sevgi İzi' İle www.benibuldular.com Meslek Lisesi, Memleket Meselesi 'İş' mi Yok? Kendi İşini Kur O Zaman! Organik Tarım, Terör Ve Sokağa Çıkma Yasağı Bu Filmler Yanlış Eğitir! İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası Niş İşler mi Yarattı? Türkiye’de Organik Ürün Sektörü Standart Olmayan Sürdürülemez Suriye’ de ne olacak şimdi?