Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
06.07.2013 - 09:58
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uluslararası el işi sergisi nerede?

Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali’ndeki El İşi Sergisi’nde, birçok ülkeden katılan sanatçıların eserleri sergileniyor. Sergide, Türk sanatçılar Osmanlı kültürünü tanıtıyor.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

14’ÜNCÜ Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali kapsamında gerçekleştirilen Uluslararası El İşi Sergisi’nde dünyanın birçok yerinden festivale katılan ülkelerin el işleri sergilendi. Büyükçekmece Belediyesi’nin gerçekleştirdiği Sanat Festivali kapsamında birçok etkinlik düzenlendi. Tarihi Kervansaray’da düzenlenen Uluslararası El İşi Sergisi’nde festivale katılan konuk ülkeler ve ev sahibi Türkiye, yörelerine ait el işi ürünler ve hediyelik eşyaları tanıttı.

OSMANLI TARİHİ GELENEKLERİNDEN

Tahta kaşık ustası İsmail Yıldız, tahta kaşığın yemekteki mineralleri koruduğunu belirterek,  ‘‘1994 yılından beri bu sanatı icra ediyoruz. Bu sanat Osmanlı tarihimizden bu yana gelmektedir. Elimizden geldiği kadar eğitmenlik yapmak, bu sanatın devamını getirmek istiyoruz. Geçim kaynağımız ahşap” dedi.

SONRAKİ KUŞAKLARA İLETMEYE ÇALIŞIYORUZ

İznik çinisinden yapılan ürünleri tanıtan Bülent Aydemir ise, çini sanatının önemine değinerek, “Ben bu işe 10 sene önce ustaların ustası Faik Kırımlı’nın vasıtasıyla girdim. Biz de onun bıraktığı mirası devam ettirmeye, daha sonraki kuşaklara iletmeye çalışıyoruz. İznik çinisinin en önemli özelliği yüzde 80 oranında kuvars içermesidir. İznik çinisine çok yoğun ilgi var” diye konuştu.

 


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :