Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
16.06.2014 - 16:56
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Büyükçekmece Gölü’nde saltanat kayıklarıyla gezinti yapılacak

Büyükçekmeceliler dev bir yeşil alana kavuşuyor. Artık, Büyükçekmece Gölü’nde saltanat kayıklarıyla gezilebilecek.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

YEŞİL alanı ile İstanbul’un sayılı doğallığını koruyan Büyükçekmece’ye 170 bin metrekarelik bir yeşil alan daha kazandırılıyor.

Büyükçekmece Gölü’nden başlatılan temizleme çalışmalarının ardından ise vatandaşlara, saltanat kayıkları ile gölde gezi imkanı sağlanacak.

PARK SAYISI 233’E ÇIKACAK

Büyükçekmece Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, ilçeye 63 yeni park kazandırmanın yanı sıra, hobi ve meyve bahçeleri oluşturarak yeşil alanların sınırlarını genişletmeyi hedefliyor. Toplamda 170 olan ilçedeki park sayısı yeni yapılacak parklarla birlikte 233’e çıkacak. Bu hedef doğrultusunda Büyükçekmece’nin her mahallesinde farklı özelliklere sahip park ve bahçeler kurulacak. Ayrıca Mimar Sinan Sahil Yolu düzenlemesi ve Büyük Atatürk Parkı da 2015 yılında tamamlanarak hizmete açılacak. 255 bin metrekarelik bir alanı kapsayan Büyük Atatürk Parkı içinde yer alan ve yapımı tamamlanan Barış Manço Parkı’na, önümüzdeki aylarda Cumhuriyet Koruluğu ve Yunus Emre Parkı’da eklenecek. Yeşil alanları daha da genişletecek olan projelerle Büyükçekmece’nin yeşil alanını daha da arttırılması hedefleniyor.

DEV PROJELERİ ANLATTI

Büyükçekmece için hazırladıkları projeleri anlatan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Yeni yapılacak park ve bahçeler bilindik parkların dışında sıra dışı özelliklere sahip olacak. Örneğin, 7’den 70’e her yaştan Büyükçekmeceli’nin salıncakta sallanabileceği ‘Her Nesil Parkı’ bunlardan biri. Dünya mirası listesinde bulunan eserlerin minyatürlerinin yer alacağı ‘Dünya Mirası Yapıları Parkı’ da ilgi çekici bir diğer park olacak. Büyükçekmecelinin talepleri doğrultusunda her biri 25 bin metrekareden oluşacak iki tane hobi bahçesi yapılıyor. İlçenin farklı bölgelerinde de, 1000’er metrekareden oluşacak üç adet meyve bahçesi yapılacak. Arkeoloji Parkı, Kardeş Şehirler Parkı, hayatını kaybeden madenciler anısına tasarlanan Maden Parkı ve Geri Dönüşüm Parkı da ilgi çekici parklardan bazıları. Ayrıca köpekler için de bir ‘Köpek Eğitim Parkı’ planlandı” şeklinde konuştu.

GÖLDE SALTANAT KAYIĞI İLE GEZİNTİ

Yeşil alan ve ağaçlandırma çalışmalarının yanı sıra Büyükçekmece’ye 10 yeni kent meydanı hazırlandığını kaydeden Başkan Akgün, “Yapılacak meydanlarda, Türk edebiyat ve sanat dünyasına damga vuran isimlerin anıları yaşatılacak. Ayrıca önümüzdeki dönem ilçe halkının Büyükçekmece Gölü’nden daha etkin yararlanabilmesi için de çalışmalar başlatılacak. Başlatılacak temizleme çalışmalarının ardından saltanat kayıkları ile gölde gezi imkanı sağlanacak. Projelerin önemli bir bölümü 2015 yılına kadar tamamlanarak Büyükçekmece halkının hizmetine sunulacak” diye konuştu.

Günlük gazete manşetleri TIK’la


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :