Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
01.09.2016 - 17:26
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul’da 'Bağ Bozumu' desek...

İstanbul Bağcılar’da 9 farklı türde 220 asmanın yer aldığı Üzüm Bağı’nda dalından üzüm yiyen ilçe sakinleri bağ bozumunun keyfini çıkardı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Güncelposta Gazetesi/İstanbul

Bağcılar Belediyesi tarafından, ilçenin geçmişini hatırlatmak ve vatandaşlara dalından meyve yemenin mutluluğunu yaşatmak amacıyla hizmete sunulan ve 9 farklı türde 220 üzüm asmasının yetiştirildiği bağda düzenlenen "bağ bozumu" etkinliğinde 3 bin kişiye organik pekmez dağıtıldı.

150 PARK HİZMETTE

Bağcılar Sancaktepe Mahallesi'ndeki üzüm bağında yapılan etkinlikte konuşan Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, ilçede 23 yıl önce 11 park varken, kendilerinin 150 parkı hizmete sunduklarını söyleyen Başkan Çağırıcı, daha sonra ilçede nostalji bahçeleri serisinin getirildiğini ifade ederek, farklı mahallelerde kiraz, kayısı, ceviz, kestane, fındık ve kızılcık bahçelerini oluşturduklarını ifade etti. Nostalji bahçelerinin, ilçede birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin adresi haline geldiğine dikkati çekti.

Konuşmanın ardından pekmez kaynatılan kazanın başına geçen Çağırıcı, vatandaşlara pekmez dağıttı. Kazanlarda kaynatılan 3 bin kişilik organik pekmezden tadan vatandaşlar, asmalardan üzüm yeme imkanı da buldu. Pikniğe katılanlara etli pilav ve ayran da ikram edildi.

-BAĞDA, "9 TÜRDE 220 ASMA"

Bağcılar'da 2 bin 200 metre kare alandan oluşan, 9 farklı üzüm türünün bulunduğu bağda toplam 220 asma bulunuyor. Üzüm bağı, Bağcılar Belediyesi'nin "Nostalji Bahçeleri" projelerinin ilk örneğini oluşturuyor. 50 metrekarelik bir de bağ evi yer alan bahçede, Çavuş, İtalyan, Trakya İlkeren, Yalova İncisi, Haliya, Razaki, Flames, Horoz Karası, Barış üzüm çeşitleri yer alıyor. İri elips şeklindeki Horoz Karası koyu mor ve siyah rengiyle dikkati çekiyor.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :