Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
28.05.2012 - 12:16
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başakşehirli 6 bin öğrenci İstanbul'un tarihi yerlerini gezdi

Başakşehir'de 'Canım İstanbul' gezileri, öğrencilere bambaşka bir tarihi atmosfer yaşattı. Hafta içi her gün 270 ilköğretim öğrencisinin katıldığı gezilerde, İstanbul’un önemli merkezleri tanıttı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Başakşehir’deki ilköğretim okullarında eğitim gören ve İstanbul’u tanıma imkânı bulamayan öğrencilere yönelik geziler, her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük ilgi gördü. Bu yılki gezilere Altınşehir, Güvercintepe, Şahintepe, Ziya Gökalp, Başak, Başakşehir, Bahçeşehir 1. ve 2. Kısım, Kayabaşı ve Şamlar Mahalleleri’ndeki 26 ilköğretim okulundan 6 bin öğrenci katıldı. Her gün yaklaşık 270 öğrencinin katıldığı kültür gezileriyle öğrenciler, Miniatürk, Panorama 1453 Tarih Müzesi, Sultanahmet, Ayasofya ve Topkapı Sarayı gibi İstanbul’un kültür merkezlerini görme imkanı buluyor.

‘’Canım İstanbul Gezileri’’, Türkiye ve İstanbul ’un eşsiz tarihine tanıklık eden minik gezginler için unutamayacakları bir anı olarak hafızalarda yer ediniyor. Öğrenciler, profesyonel görevlilerin rehberliğindeki bu neşeli ve ikramlı gezilerde şarkılar söyleyip, karaoke yaparken, gezi yerleri hakkında önemli bilgiler ediniyor. Miniatürk'teki minyatürlerin asıllarına olan benzerliği ve Topkapı Sarayı’nın tarih kokan odalarındaki ihtişamı karşısında şaşıran ve büyük bir merakla gezen öğrenciler, hem öğrenip hem de eğleniyor. İstanbul’da yaşadıkları halde, daha önce bu önemli yerleri ziyaret etme fırsat bulamamış ya da ekonomik durumu sebebiyle büyüdüğü mahallesinden ayrılamamış öğrenciler bu gezilerden çok mutlu ayrılıyor.

Öğrenciler sadece okuyarak değil, tarihlerini gezip görerek tanıma imkanı da buluyor. Belediye yetkilileri ise gelen taleplere paralel olarak, ‘’Canım İstanbul’’ gezilerinin gelecek yılda devam edeceği müjdesini veriyor. İşte ‘’Canım İstanbul Gezisi’’ne katılan öğrencilerin görüşleri: Mehmet Arı, ‘’Burada daha önceden görmediğim yerleri gördüm. Bu gezilerin her yıl yapılmasını istiyorum. Bizim için çok faydalı oluyor. Bu geziyi hiç unutmayacağım.’’ Yasemin Akyol,’’Burada tarihi binalar ve yapıların minyatür halini gördük. Tarihimizi, kitaplardan okumanın yanı sıra bu gezi ile yerinde de keşfettik. Bu bize çok şey kattı. Bize bu imkanı sağlayan Mevlüt  amcaya çok teşekkür ederim.’’ 

 
 
 

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :