Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
20.05.2013 - 21:47
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul'un en büyük botanik parkı

Bakırköy Belediyesi’nin, 97 bin metrekarelik alanda inşa ettiği İstanbul’un en büyük botanik park mayıs sonunda hizmete açılıyor.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

İçinde doğal gölet, gezi ve dinlenme alanları, çocuk oyun alanı, botanik bahçesi, tematik bahçeler, restaurant, kafeterya ve piknik alanları bulunacak olan İstanbul'un en büyük botanik parkı, Mayıs 2013 sonunda Bakırköy'de hizmete açılıyor. Bakırköy Belediyesi'nin, 96 bin metrekarelik alanda yapımını bitme aşamasına getirdiği Botanik Kent Parkı'nda; 48.710 metrekare yeşil alan, 9.030 metrekare tematik park, gül,lavanta,şifalı bitkiler ve renk temalı bahçeler,1.890 metrekare çocuk oyun alanı,1.520 metrekarelik doğal piknik alanı,1.090 metrekarelik restaurant, 5.222 metrekare doğal göl bulunuyor. 24 saat güvenlik kontrolü altında bulundurulacak parktaki doğal göl, içerisine atılacak bakteriler yardımıyla biyolojik yollardan temizlenecek.  

İMARA AÇMADIK

Araziyi gelir için imara açmayarak vatandaşlara kazandırmayı seçtiklerini ifade eden Bakırköy belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, "Botanik Parkın alt yapı inşaatı epey zamanımızı aldı. Artık üstyapı işlerini yaklaşık 100 kişilik ekip çalışıyor ve önümüzdeki günlerde çalışan sayısı da artacak. Mayıs ayı sonunda İstanbul’un en büyük Botanik Parkı'nı İstanbullular’ın hizmetine sunacağız" dedi.

Kuşlar konaklayacak

Proje uzmanları İstanbul’un, göçmen kuşların geçiş yolu üzerinde bulunmasını da hesapladılar. Bazı kuş türlerinin konaklamak için parka geleceğini belirtiyorlar. Ayrıca çocuklar ve gençler doğanın dönüşümüne de tanıklık edecek. Kentleşme nedeniyle mevsimlerin bitkiler ve ağaçlar üzerinde yarattığı etkiye yeterince tanık olunamadığı için  bu park ağaç ve bitki türlerini tanıma ve her mevsim gözlemleme şansı verecek.

 

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :