Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
02.09.2014 - 12:40
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Beşiktaş Belediyesi kardeş belediye olarak Hakkari’yi seçti

Beşiktaş Belediyesi, kardeş şehir olarak seçtiği Hakkari’ye aralarında öğrenci ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile sanatçıların da bulunduğu 200 kişilik heyetle ziyaret gerçekleştirdi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

BARIŞ sürecine en büyük destek Beşiktaş Belediyesi’nden geldi. Beşiktaş Belediyesi, aralarında öğrenci ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile sanatçıların da bulunduğu 200 kişilik bir heyetle Hakkari’ye barış ve kardeşlik ziyareti gerçekleştirdi.

Kardeş şehir olarak seçtiği Hakkari’yle ortak bir çalışma başlatan Belediye Başkanı Murat Hazinedar,  1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Hakkâri Belediyesi’yle Beşiktaş Belediyesi’ni ‘kardeş belediye’ yaptı.

Beşiktaş Belediye Bandosu Hakkâri’de Türkçe, Kürtçe, Ermenice ve Süryanice barış şarkıları seslendirdi. Boğaziçi Üniversitesi Caz Korosu, Grup Lawje ve sürpriz sanatçıların da katıldığı konserlerin yanında etkinlikte Anadolu Ateşi de ilk kez Hakkari’deydi.

HAKKARİ’DE MUHTEŞEM BİR GÜN YAŞANDI

Bu özel güne büyük ilgi gösteren Hakkarililer ellerinde; ‘‘Savaş ölümdür, barış yaşamdır, Rojava’dan Şengal'e barış için mücadeleye” pankartlarıyla Rektörlü Binası önünde,  Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Hakkâri Belediye Eş Başkanları Dilek Hatipoğlu, Nurullah Çiftçi, HDP Hakkâri Milletvekili Adil Zozani, sanatçılar Kadir İnanır, Gani Rüzgâr Şavata, HDP, DBP yöneticileriyle bir araya gelerek coşkuyla kutlama yaptılar.

Buradan değişik pankartlarla davul zurna eşliğinde Cumhuriyet Caddesi üzerinde kurulan Barış Caddesi'ne gelen kalabalığa hitap eden, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, barış yolundan ayrılmayacaklarını ve Hakkâri’nin, Güneydoğu'nun kardeşliğine, gücüne güç katmaya geldiklerini ifade ederek şunları söyledi:

21 EYLÜL’DE HAKKARİ BEŞİKTAŞ’A GELECEK

Biz buraya Gazze'ye, Rojava’ya, Şengal'e bütün Ezidilere güç katmaya geldik. 30 yıllık savaş kolay sona ermedi. Bunu isteyenler ve istemeyenler var. Ama bu barışı Hakkari ve Beşiktaş istiyor. Hakkâri ile Beşiktaş gurur duyuyor, inşallah Türkiye de gurur duyacak. 1 Eylül Dünya Barış Günü'nü Beşiktaş’a ve Hakkâri’ye taşımak istedik. 21 Eylül'de de Hakkari’yi Beşiktaş’a taşıyacağız. Barış ve kardeşliğe doğru attığımız elimizi sıkıca tutan ve bize barış eli uzatan Hakkâri’ye binlerce defa teşekkür ediyorum. Burada eş başkanlara, Çukurca’ya Şemdinli'ye, Yüksekova’ya, Kato’ya, Sümbül’e tüm kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. Bizim kalbimiz acının olduğu Hakkâri’dedir. Sizin buradaki her acınız Beşiktaş’ın acısı olacaktır. Hakkâri’deki bu kardeşliğimizi sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya duyuracağız.

BARIŞ GÜVERCİNLERİ UÇURULDU

Yapılan konuşmaların ardından başkanlar, barış güvercinleri uçurarak Barış Caddesi kurdelesini kesti.

 

Beşiktaş Belediyesi bando takımı da halkın arasından geçerek gösteri yaptı. Vatandaşlar ise merakla bando takımını izledi. Cumhuriyet Caddesi üzerinde masalar döşenerek burada binlerce kişiye öğle yemeği ikram edilen program, basın toplantısı ve gece düzenlenen konser ile davam etti.

BARIŞ SOKAĞI KURULDU

Proje için günler için hazırlıklara başlayan Beşiktaş Belediyesi, ilk olarak 1500 metrekarelik bir alana çocuklar için şişme oyun parkı kurdu. Parkta çocuklara üzerinde Türkçe ve Kürtçe, “Omuz omuza barış için” yazılı tişört, şapkalar ile oyuncaklar dağıtıldı. İstanbullu ve Hakkârili çocukların birlikte boyadıkları bir sokağa 'Barış Sokağı' adı verildi.

Günlük gazete manşetleri TIK’la


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :