Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
03.11.2018 - 12:18
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

3 Başarılı Kadının Sanat Aşkı

Zeliha Karahan, Elif Çalışkan ve Selma Özdoğan İSMEK’ten (İstanbul Meslek Edindirme Kursları) aldıkları eğitim ile Hat ve Tezhip (Kur-an kenarı süsleme sanatı) karma sergisi, Beşiktaş Belediyesi Sergi Salonu’nda sanatseverlerin beğenisine sundular.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Güncel Posta Gazetesi/Beşiktaş

Beşiktaşlıların yoğun ilgi gördüğü sergi, 8-14 Ekim tarihleri arasında  sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Zeliha Karahan, Elif Çalışkan ve Selma Özdoğan isimli üç sanatçı kadın,  İsmek (İstanbul meslek edindirme kursları) te aldıkları Türk İslam Sanatı örneklerinden Hat-Tezhip eğitimleri sonrası ilk sergilerini açtılar.

Zeliha Karahan Kimdir?

1963 İstanbul dünyaya gelen Zeliha Karahan, evli ve üç çocuk annesidir. Tezhip sanatına Üsküdar Türk İslam Sanatları Okulu’nda Tezhip Sanatıyla tanıştı. Bağlarbaşı İSMEK merkezinde 3 yıl eğitim aldı. Halen Klasik Sanatlar Vakfı’nda hat, tezhip, ebru ve minyatür eğitimine devam etmekte. Eserlerinin katıldığı sergiler: 2016 Feshane İSMEK Kültür Sergisi, 2018 Bağlarbaşı Anadolu eserleri sergisi ve Beşiktaş Belediyesi Hat ve Tezhip karma sergi.

Elif Çalışkan Kimdir?

1964 Sivas doğumlu. Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler mezunu.30 yıl serbest muhasebecilik ve mali müşavirlik yaptıktan sonra 2017’de emekli oldu. Resim ve Tezhip sanatı ile 2004 yılında Altunizade Kültür Merkezi’nde tezhip kursu ile tanıştı. 2017 de Kadıköy Belediyesi’nin tezhip kursuna başladı. Hat sanatı hocaları Rikkat Çelebi ve Ayten Pelit’den dersler aldı. Eserlerinin katıldığı sergiler: 2014 Altunizade Kültür Merkezi sergisi, 2018 Kadıköy Kültür Merkezi sergisi, 2018 CKM sergisi ve 2018 Beşiktaş Belediyesi Hat ve Tezhip karma sergi.

Selma Özdoğan Kimdir?

Özel Amerikan Robert Koleji’nden emekli oldu. Tarih Öğretmeni olması sebebiyle geleneksel Türk-İslam Sanatı’na ilgi duydu. Öğrencilerinin tavsiyeleri ile İstanbul’da çeşitli kurslara gitti. Tezhip, kalemişi ve minyatür çok severek uğraştığı alanlar. İsmek’te başladığı çalışmalarına Bağlarbaşı İhtisas Merkezi’nde devam ediyor. Eserlerinin katıldığı sergiler: Altunizade Kültür Merkezi sergisi, Haydarpaşa Tren Garı sergisi, Galatasaray Üniversitesi Rektörlük Binası sergi salonu, Beşiktaş İskelesi sergi salonu, Caddebostan Kültür Merkezi sergisi, Feshane, Yeni camii Hünkâr Kasrı sergisi,  Beşiktaş Belediyesi sergi salonu karma sergi. Haber-fotoğraf: Mehmet Dursun


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :