Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
25.09.2012 - 10:18
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'den Yücel Çelikbilek'e İGDAŞ sorusu...

Beykoz Belediyesi ile ilgili yolsuzluk iddialarını basın toplantısı ile gündeme getiren Beykoz CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, İGDAŞ'a ödenmesi gereken paraların ödenmeyerek, birilerinin cebine aktarıldığını iddia etti.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Beykoz Belediyesi ile ilgili yolsuzluk iddialarını basın toplantısı ile gündeme getiren Beykoz CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, İGDAŞ'a ödenmesi gereken paraların ödenmeyerek, birilerinin cebine aktarıldığını iddia etti. Yılmaz, Belediye Başkanı Çelikbilek'in konuyla ilgili bilgilendirme yapma yerine Kastamonu'da festivale katılmasını da sert sözlerle eleştirdi,

CHP Beykoz İlçe Örgütü, Beykoz Belediyesi çalışanı Ferhat Hamza'nın açığa alınması ile sonuçlanan, “kurum faturalarının zimmete geçirilmesi” iddiası ile ilgili olarak, Belediye Meydanı önünde, örgüt üyeleri ve CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı’nın da katılımıyla bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

HEPSİ ŞAHİTLİ YOLSUZLUKLAR

Beykoz Belediyesi ile ilgili yolsuzluk iddialarının gündemde olmasına rağmen AKP'li Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in Kastamonu'daki festivalde horon teptiğini ifade eden 
CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, Beykoz ile ilgili şahitli birçok yolsuzlukların olduğunu iddia etti.  Beykoz Belediyesi’nin 2011’den beri periyodik zamanlarda İGDAŞ’a ödenmesi gereken borçlar için mutemete çekler teslim ettiğini, ancak; paranın bankadan çekildiği halde borç ödemesi yapılmayarak birilerinin cebine aktarıldığını ve bu yolsuzluğun bir kişiye mal edilemeyeceğini vurgulayan Yılmaz, belediye içinde ve İGDAŞ içinde ortakları olabileceğine dikkat çekti.

Hızır Yılmaz, basın toplantısında Başkan Çelikbilek'ten yanıtlaması istemiyle özetle şu soruları yöneltti:
 
BELEDİYE NE KADAR ZARARDA

* Beykoz Belediye Başkanlığı olarak İGDAŞ’a hangi tarihte abone olundu?
İGDAŞ, İSKİ, AYEDAŞ ve Türk Telekom’a abonelik yapılan tarihten itibaren birikmiş borcumuz var mıdır?  
* Ödenmeyen borçlardan dolayı faiz, gecikme zammı olarak Belediye ne kadar zarara uğratılmıştır? İlgili borçlar ödenmek üzere Belediye Başkanlığı tarafından çek ciro edilmiş midir?  
* İlgili borçlara ödenmek üzere Belediye mutemetlerinden herhangi birisi ciro edilen çeki zimmetine geçirmiş midir?  Belediye Başkanlığı’mızda bugüne kadar bu tür zimmete para geçirme vakaları yaşanmış mıdır? Yaşanmış ise hangi yıllarda yaşanmıştır ve gereken yasal işlemler yapılmış mıdır? Belediye Başkanlığı’mızın ilgili kurumlara şu anda borcu bulunmakta mıdır?
* 27.03.2012 tarihinde gözaltına alınan Av. Yüksel Baki, hangi suçtan göz altına alındı ve dört gün sonra serbest bırakıldı? Av. Yüksel Baki, Başkan Yardımcısı olarak imza yetkisini hâlen kullanmakta mıdır?
* Belediye Başkanlığı Emlak ve İstimlak Müdürü Ali Rıza Tekin neden tutuklanmıştır? Tekin, hâlâ Belediye’nin personeli midir?  
Çete suçundan yargılanarak tutuklanan Yapı Denetim Müdürlüğü  görevlisi İnşaat Mühendisi Nedim Sarıbaş, hâlâ Belediye’nin personeli midir?  Nedim Sarıbaş ile birlikte yargılanan başka Belediye mensubu var mıdır?
* Belediye Başkanı olarak hakkınızda açılmış davalar var mıdır? Var ise, hangi mahkemelerde, hangi suçtan dolayı açılmıştır?

BEYKOZ BELEDİYESİ'NİN CEVABI
 
Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz'ın basın açıklamasının ardından Beykoz Belediyesi,  Basın Danışmanı Abdurrahman Fidancı imzasıyla yazılı bir basın açıklaması ile iddialara cevap verdi. Danışman Fidancı, Ferhat Hamza'nın iddialar üzerine izinden çağrıldığını,  ödeme dekontlarını gösteremediği için Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in talimatıyla olayın yargıya taşındığını ve Hamza'nın açığa alındığını belirterek, İGDAŞ, Türk Telekom ve diğer kurumlarla gerekli yazışmaların yapıldığını açıkladı. Ödenmeyen faturalar için tespit çalışması devam etmekte olduğu ifade edilen açıklamada,  bugüne kadar kurumlardan  faturaların ödenmemesine dair uyarı yapılmadığını, ilk gelen uyarı faksıyla birlikte ivedi olarak gerekli işlemler yapıldığı da vurgulandı

Bağış’a soru 

Ramazan Bayramı'nda Beykoz'a gelen  Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın, 'PKK ile piknik yapan milletvekili olduğu' sözleri üzerine kendisine, 'Oslo'da PKK ile pazarlık yapanın da şerefsizdir' dediğini belirten CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz,
 
Bağış'a şu soruyu yöneltti: 
 
"Tunceli’nin 3-4 kilometre ötesinde PKK’nın piknik kampı var ise, o kampı sizin hükümetiniz mi PKK’ya tahsis etmiştir? Orada PKK’ya ait bir kamp var ise, neden milletvekili ile beraber bombalamadınız?”
 
 
PROTESTO ETTİLER
 
Basın açıklaması sırasında CHP’liler, çeşitli sloganlar ile Belediye’yi ve AK Parti yönetimini protesto ettiler.  Ulusal basın ve ajansların da yoğun ilgi gösterdikleri basın açıklamasında, çelik kuvvet ekipleri de hazır bulundu. Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşen basın açıklamasında, Beykoz İlçe Emniyet Müdürü Erkan Demirci ile Üsküdar ve Beykoz ilçelerinden sorumlu İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hakan Boydak’ın kalabalık dağılana kadar Meydan’dan ayrılmadıkları gözlendi.

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :