Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
01.11.2013 - 13:07
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Beykoz Belediyesi Türkiye’de bir ilke imza atarak örnek oldu

Beykoz Belediyesi, tarım alanlarını ve parkları Avrupa 2020 standartlarında bir çalışmayla yeşillendiriyor, bakımını yapıyor,Türkiye’de bir ilk olan bu uygulamayla da tasarrufu sağlıyor

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

BEYKOZ  Belediyesi, semt sakinlerinin atıklarını toplayarak Sıfır Atık Yönetim Merkezi’nde ayrıştırdı. Ayrışan atıklar, komposto gübre haline getirilerek bahçelerdeki bitkileri yeşillendirdi.  Beykoz Belediyesi, ilçeyi daha yaşanabilir hale getirmek için ‘Sıfır Atık Yönetim Merkezi’ni hayata geçirdi. Beykoz Acarlar Mahallesi’nde kurulan merkezde semt sakinleri, atıklarını merkezde biriktirdi. Biriken atıklar da kompost makinesiyle ayrı ayrı ayrıştırılarak komposto gübre haline getirildi. Mahallelerde yerleştirilen merkezler sayesinde toplanmış olan atıklar tarımda, bahçede, parkta kullanılarak bitkileri yeşillendirdi.

TÜRKİYE’DE BİR İLK GERÇEKLEŞTİ

Amaçlarının ilçeyi daha yaşanabilir bir merkez haline getirmek olduğunu söyleyen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini belirtti. 2020 Avrupa normları olacak olan bir çalışmayı hayata geçirdiklerini ifade eden Başkan Çelikbilek, “Mahallelere merkezleri kuruyoruz. Merkezlerde toplanmış olan atıkları ham madde haline getirerek gübreleştiriyoruz. Buda çok önemli bir gübredir. Çünkü kimyasal bir madde yok. Tamamıyla vitamin yüklü organik gübredir. Bu bir örnek çalışmaydı. Bu örnek çalışmayı ilçemizdeki bütün mahallelerde uygulamaya geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

İlçede çöpün önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Başkan Çelikbilek, Türkiye’de çöpün öneminin çok fazla kavranmadığını bu projeler sayesinde yeni yeni kavranmaya başlandığını söyledi.

 YAKITTAN TASARRUF SAĞLANACAK

Gübreleme aşamasını anlatan proje koordinatörü Yusuf İyilik ise “Atık Yönetim Merkezileri sayesinde çöp kamyonlarının harcadığı yakıttan tasarruf yapılabilecek. Aynı zamanda kaynağında atıkları ayrıştırdığımız için ambalajdan çıkan bütün her şeyi geri kazanabiliyoruz. Böylece ıslak ve kuru yöntemiyle atıklardan komposto gübre elde edebiliyoruz.

Plastik maddeleri ise geri dönüşüm ambalajı olarak kazanabiliyoruz” diye konuştu.

Kendi enerjisini üreten çiftlik TIK'la

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :