Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
07.05.2014 - 14:28
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çankırı’dan getirilen tuzla Beykoz’da Tuz odası ile şifa dağıtıyor

Astım, sıtma, stres ve birçok hastalığına Tuz Odası’nda şifa. Çankırılılar Derneği Türkiye’de bir ilk gerçekleştirerek Beykoz’da Tuz Odası ile hastalıkları tedavi ediyor.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

BEYKOZ ’da Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilerek Tuz Odası’nda şifa dağıtılıyor.  Beykoz Çankırılar Derneği, İstanbul’da bir ilki gerçekleştirerek Tuz Odası yaptı. Astıma, sedefe, strese ve birçok hastalığa iyi gelen tuz odası tedavisi Beykoz Çankırılar Derneği sayesinde İstanbul’da şifa dağıtacak.

Beykoz Çankırılılar Dernek Başkanı Bilal Karabacak, projeyle ilgili olarak “Beykoz Çankırılılar Derneğinde 14 metre kare bir alana Tuzdan oda oluşturduklarını, amaçlarının memleketi Çankırı kaya tuzunu tanıtmak ve faydalı yönlerinden insanlarımızın faydalanmasını sağlamaktır.” dedi.

ÖZEL MAKİNAYLA HAVAYA TUZ

Alternatif tıp yöntemlerinden biri olan tuz terapi odasında terapi ile stres ve yorgunluktan arınmak da mümkün. Tavanından duvarlarına kadar tuzla kaplanan odada 30-40 dakika oturarak yapılan terapide özel makine ile havaya tuz partikülleri yayılıyor.

Tuz odası için Çankırı’dan 2 bin 500 ton tuz getirerek kullandıklarını, tuzun içinde hiçbir kimyasal madde olmadığını ifade eden Karabacak, Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç’e teşekkür ederek, 25.01.2014 Cumartesi günü Saat 16.00'da gerçekleşecek Tuz Odasının açılışına herkesi davet etti.

Karabacak, Tuz Terapi Odası'nı Çankırı Valiliği, Çankırı Belediyesi ve Beykoz Belediyesi ile bazı sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla oluşturduklarını belirterek, "Günlük yarım saat veya 45 dakika süren seanslar için dernekten randevu alınması gerekiyor. Ücretlendirme ise makbuz karşılığı derneğe bağış usulüyle yapılıyor. Tuz Terapi Odası, nefes ve deri yoluyla bulaşan birçok hastalığa iyi gelirken, uzmanlarca stres ve yorgunluk atmak için de haftada bir tavsiye ediliyor" ifadelerini kullandı.

KİRLİ HAVADA ÇALIŞANLARA

Sinir sistemini de rahatlattığı belirtilen tuz terapi odalarından, tamamen doğal olduğu için her yaştan kişilerin rahatlıkla faydalanabildiğini anlatan Karabacak, uzmanların, terapötik değeri kanıtlanmış tuz terapi odalarından özellikle kirli hava ve tozlu alanlarda çalışan kişilerin yararlanmasını tavsiye ettiğini kaydetti.

Karabacak, bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücudun zararlı toksinlerden temizlenmesine yardımcı olan tuz terapi odalarının, solunum hastalıkları, astım, nefes darlığı ve göğüs sıkışması, bronşit, akciğer kronik inflamasyonu, soğuk algınlığı ve grip, öksürük, kistik fibrozis, kulak enfeksiyonları, saman nezlesi, farenjit, mevsimsel alerji, egzama ve deri iltihabı, sedef hastalığı, uykusuzluk, eklem ağrıları gibi rahatsızlıklara iyi geldiğinin belirtildiğini sözlerine ekledi.

SEANSLAR ÜCRETSİZ

Çankırı'nın tuz mağaralarından çıkan tuzun İstanbul'da tanıtımını sağlamayı da amaçladıklarını söyleyen Karabacak, "2012 yılında kurulan dernekle Çankırı'da çıkartılan tuzun İstanbul'da tanıtımını yapmayı da amaçlıyoruz" şeklinde konuştu. Seanslardan ücret alınmazken, randevu sistemi ile çalışan dernekte makbuz karşılığı derneğe bağış yapılabiliyor.

BAŞUCUNA TUZDAN LAMBA

Çankırı tuzunun gece lambası olarak da kullanıldığını anlatan Karabacak, "Odadaki pis havayı alıp temiz hava üretiyor. Astım, bronşit nefes darlığı olan hastalar kullanabilir. Odadaki havanın değiştiğini hissedeceksiniz" dedi.

STRESTEN KAÇIŞ ODASI

Odadan faydalanmak üzere gelen Mustafa Uygun, sinüzit hastalığını olduğunu belirterek, tuz terapisinin faydasını görmeye başladığını ifade etti. Odanın beyaz ve loş ortamı nedeniyle rahatlama hissettiğini belirten Nedrettin Portakal ise "Duygusal olarak rahatlama hissettim. Dışarının sıkıntısı üzerimden gitti" diye konuştu.

Şevki Arıcı ise sigara içenlerin ve nefes darlığı gibi şikayetleri olanların odayı kullandıklarında rahatlama hissettiklerini ifade etti. Arıcı, "Stresli ortamlarda, hava kirliliği içerinde yaşıyoruz. Buraya rahatlamak için geliyoruz" dedi. 

Günlük gazete manşetleri TIK’la


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :
Yuksel cicek 2016-09-23
Iletisim
Telefon numaranizi bulamadim randevu almak istiyorum astim hastasiyim hasan 2014-12-19
telefon
telefon numaralarınıda eklermisiniz